Jeśli od czasu do czasu w sposób niekontrolowany drży ci powieka czy warga, nie ma się czym przejmować. To może być efekt "gorszych dni", przedawkowania kawy - samo przejdzie. Podobnie się sprawy mają, gdy dochodzi do szybkich, powodujących mimowolne drżenie, skurczy mięśni ręki (przedramienia), okolic uda, łydki. Kiedy jednak, poza drżeniem, pojawiają się bolesne kurcze kończyn (nawet wyrywające ze snu) czy drętwienia, można spodziewać się niedoborów składników odżywczych w diecie. Pierwszym podejrzanym jest niedobór magnezu . Podobne objawy czasem daje też niski poziom wapnia, potasu, witamin z grupy B. Czasem jednak zmiana diety nie wystarczy, bo za problemami kryją się inne przyczyny. Za mała ilość minerałów bądź witamin w organizmie bywa tylko objawem zaburzeń wchłaniania, które wymagają leczenia u gastroenterologa.
Szerzej o drętwieniu kończyn
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nie ma sensu za bardzo przejmować się sporadycznym drżeniem , jeśli możesz łatwo połączyć je z trybem życia. Nie warto też decydować się na samodzielna suplementację minerałów i witamin. Jeśli jesteś zdrowy, prawidłowe odżywianie pozwoli szybko opanować sytuację.
W magnez obfitują produkty pełnoziarniste, czekolada, pestki dyni, rośliny strączkowe (pełna tabela produktów zawierających magnez tutaj ). Nie zapominaj o nim, gdyż spontaniczne skurcze mięśni to tylko jeden z kilkudziesięciu objawów niedoboru tego makroelementu.
Wapń, ponieważ ma znaczący wpływ na układ nerwowy i mięśniowy, często jest odpowiedzialny za drżenia. Z wiekiem zapotrzebowanie na niego nie maleje, a coraz trudniej go przyswoić. Także dlatego, że nie wystarczy wprowadzić do diety jego dobrych źródeł. Ważne są i inne składniki, które pozwolą go przyswoić (czytaj więcej na ten temat i skorzystaj z tabeli zawartości wapnia w produktach tutaj ).
Potas kojarzymy najczęściej z sercem. Słusznie zresztą, jednak, pamiętając, że to też mięsień, łatwiej zrozumieć, że za mimowolnymi drżeniami, głównie mięśni kończyn, może stać również niedobór tego pierwiastka. By uzupełnić niedobory potasu w diecie, warto zadbać, by na talerzu znalazło się miejsce dla pomidorów, drobiu, bananów, sardynek.
Witaminy z grupy B mają wpływ na niemal wszystkie procesy w organizmie. Za problemy z mięśniami najczęściej odpowiada niedobór witaminy B1 lub B6. Wszystko o witaminach z grupy B .
Niedobór witaminy B1 to niezwykle rzadko jedynie skutek złej diety. Najczęściej to efekt równoczesnego spożywania w nadmiarze alkoholu. Do silnej awitaminozy B1, która skutkuje chorobą beri-beri, dochodzi przede wszystkim u alkoholików. Wówczas drżenie mięśni jest jednym z mniejszych problemów. Ogólne wyczerpanie, obrzęki, depresja i wreszcie niewydolność krążenia to skutki poważnego zaburzenia pracy neuronów i włókien mięśniowych. Nie zmienia to jednak faktu, że i na zwykłym, jednorazowym kacu to i owo może nam zadrżeć.
Więcej na ten temat:
Kac gigant, czyli przeżyj dzień po
Alkoholizm można skutecznie leczyć farmakologicznie?
Uwaga! Drżenie mięśni, a także osłabienie, obrzęki, duszności, zaburzenia rytmu serca, mogą pojawić się, gdy w organizmie jest za dużo witaminy B1. Do hiperwitaminozy dochodzi jednak tylko wtedy, gdy chory przyjmuje witaminy w formie zastrzyków. Niepokojące objawy trzeba zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
Problemy z przyswajaniem wapnia, którym często towarzyszy niedobór magnezu, prowadzą do zaburzenia mięśniowego nazywanego tężyczką. Jej objawy nie muszą być charakterystyczne i wyraźne (są dwa typy tężyczki: jawna i utajona), a leczenie konieczne, przede wszystkim dożylnie solami wapnia. Przy tężyczce nie tylko drgają poszczególne mięśnie. Pojawiają się bolesne skurcze, problemy z chwytliwością dłoni, stany lękowe, bezsenność, drgawki jak przy padaczce, itd. (Czytaj więcej o tężyczce ). Uwaga! Drżenia bywają jednymi z pierwszych objawów padaczki, często rozpoznawanej niestety dopiero wtedy, gdy dojdzie już do pełnego ataku. Więcej o padaczce .
Wielu diabetyków od czasu do czasu doświadcza drżenia , głównie rąk. Objaw ten nie występuje jednak u nich samodzielnie: towarzyszą mu zwykle zimne poty, osłabienie, kołatanie serca, ból głowy, stan niepokoju. To typowa reakcja organizmu przy niedocukrzeniu, czyli hipoglikemii. Niedocukrzenie nie dotyczy tylko chorych na cukrzycę, a ta występuje na tyle często, że mówi się już o epidemii cukrzycy. Zatem nikomu nie zaszkodzi od czasu do czasu skontrolować poziom glukozy we krwi i dowiedzieć się więcej o tej chorobie.
Czytaj także o:
cukrzycy .
Uwaga, jeśli zaburzeniom widzenia (np. obraz niewyraźny, podwójny) towarzyszą głównie drgania mięśni twarzy lub ból oczu, można podejrzewać schorzenie neurologiczne lub okulistyczne. Trzeba wówczas odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, by ocenił czy potrzebna jest wizyta u specjalisty. Do neurologa potrzebujesz skierowanie, do okulisty nie.
Jeśli leczysz się przewlekle z powodu choroby nerek i nagle masz nasilone drżenia mięśni, ale także zaburzenia świadomości, oddajesz niewiele moczu, zdarzają się nudności i wymioty, możliwe, że doszło do poważnego upośledzenia funkcji nerek i należy się skontaktować z lekarzem prowadzącym. Prawdopodobieństwo, że izolowane drżenie mięśni, to objaw ciężkiej choroby układu moczowego jest bliskie zeru. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre choroby dróg moczowych przebiegają bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne, stąd zalecenie, by przynajmniej raz w roku zrobić ogólne badanie moczu.
Medycyna wyróżnia 20 różnych rodzajów drżenia. Te znowu mogą być spowodowane wieloma schorzeniami, stanami, zaburzeniami. Wiele osób odczuwając drżenia mięśni rąk (rzadziej nóg, głowy), podejrzewa chorobę Parkinsona. Tymczasem w tym schorzeniu nie drżą pojedyncze włókna, a raczej cała kończyna. Drżenia występują przy poważnych problemach neurologicznych, np. przy stwardnieniu rozsianym i mającym znacznie bardziej dramatyczny przebieg stwardnieniu zanikowym bocznym. Nie ma jednak sensu samodzielnie stawiać dramatycznej diagnozy i niepotrzebnie się zamartwiać. Lekarz może choroby rozpoznać lub wykluczyć na podstawie starannego wywiadu i wielu, nieraz skomplikowanych, metod diagnostycznych. My próbujemy to robić w oparciu o przeczucia i szczątkową wiedzę. To musi sprowadzać na manowce.
Bywa, że osoba, która spodziewa się po objawach intensywnego leczenia farmakologicznego, bądź chirurgicznego, ma jedynie tik nerwowy, wymagający psychoterapii dopiero wtedy, gdy znacząco utrudnia on normalną egzystencję.
Masz podobny problem? Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:
Choroba afektywna dwubiegunowa a drżenie mięśni
Czytaj także:
Stwardnienie zanikowe boczne, a komórki macierzyste