Nowy, "cudowny" lek na alkoholizm? 99% skuteczności. Ekspert: Mam duże wątpliwości...

Baklofen, lek od lat stosowany w leczeniu spastyczności mięśniowej, według Freda Levina, profesora psychiatrii Akademii Medycznej przy Northwestern University w Chicago, jest skuteczny w leczeniu alkoholików w ponad 99% przypadków. Głód alkoholowy, stany lękowe, będące pierwotnym źródłem problemów, rozpad osobowości - mijają bezpowrotnie. To możliwe? Pytamy specjalistę psychoterapii uzależnień.
Dołącz do nas na Facebooku!

Doktor Olivier Ameisen, wybitny kardiolog, profesor Weil Cornell Medical College w Nowym Jorku, jeszcze 10 lat temu był tak głęboko uzależniony od alkoholu, że wierzył, iż nałóg wkrótce go zabije. Nie pomagało leczenie odwykowe, farmakoterapia, AA. O baklofenie usłyszał od znajomego. Rozpoczął "eksperyment" na sobie, uznając, że nie ma nic do stracenia. Terapia okazała się tak skuteczna, że obecnie dr Ameisen, znając oczywiście tezę o nieuleczalności alkoholizmu, uznaje się za osobę zdrową. Od kilku lat leczy baklofenem wielu uzależnionych, nie tylko od alkoholu, ale i narkotyków, hazardu, zakupów. Do metody przekonał ponoć wielu lekarzy i otrzymał tysiące potwierdzeń skuteczności takiego leczenia. Zarazem, chociaż minęło kilka lat od pierwszych publikacji doktora w Stanach Zjednoczonych i Francji, lek nie jest powszechnie stosowany, nie zrobiono nawet badań klinicznych. Ameisen obwinia za to głównie państwowe agencje twierdząc, że przy doborze metod leczenia kierują się dogmatyzmem, a nie pragmatyzmem.

O swojej chorobie i drodze do "uleczenia" Ameisen napisał książkę pt.: "Spowiedź z butelki", która ukazała się dotychczas w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Holandii, we Włoszech. W listopadzie 2012 roku trafiła też do polskich księgarń. O opinię na jej temat, po lekturze, poprosiliśmy Bronisława Hońcę z jednego z warszawskich Ośrodków Leczenia Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, psychoterapeutę, specjalistę psychoterapii uzależnień, członka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej, od kilku lat związanego z lecznictwem odwykowym.

Eliza Dolecka: Czy po lekturze książki uważa Pan, że baklofen to rzeczywiście rewolucja i warto byłoby stosować go i w Polsce?

Bronisław Hońca: Sądzę, że baklofen mógłby być bardzo pomocny na początku terapii. Sposób, w jaki doktor opisuje odczucia po zastosowaniu leku, do czego mu on służy, przekonuje mnie do celowości wypróbowania go na innych pacjentach. W gorącym okresie abstynencji alkoholicy potwornie się męczą, wykańcza ich głód alkoholowy, lęk... Objawy głodu, nierzadko bardzo dotkliwe często stanowią przyczynę powrotu osoby uzależnionej do picia. Usunięcie tych objawów ma ogromne znaczenie, ale baklofen jako pigułka szczęścia, trwale rozwiązująca problem? Na pewno nie!

Niby dlaczego? Podobno tysiącom ludzi ten lek pomógł wyzdrowieć....

B. H. Obawiam się, że jednak nie. W mojej ocenie doktor Ameisen nawet samego siebie nie uzdrowił... Od początku książki aż do finału czułem, że mam do czynienia z alkoholikiem. Niepijącym, ale alkoholikiem. To fragmentami nawet utrudniało lekturę, było męczące. Klasyczne skutki mechanizmów uzależnienia były aż nadto zauważalne. Narcyzm, skupienie na sobie, "wielkościowość". Zaburzone postrzeganie siebie i rzeczywistości, w tym biegunowość: raz jestem Bogiem, raz nikim. Ameisen ma zacięcie prometejskie, chce zbawiać świat, czuje się wyjątkowy. Popisuje się znajomościami, kontaktami. Czasem jest nawet fałszywie skromny, chwaląc się choćby kontaktami z celebrytami, a zarazem - sam po części staje się celebrytą... Nawet wtedy, gdy domaga się, by leczono go razem ze "zwykłymi ludźmi" mam poczucie, ze nie jest szczery. Coś w jego zapewnieniach zgrzyta. Raczej potrzebuje tych ludzi, tej społeczności jako tła, a nie traktuje, jak równych sobie.

Nie jest pan za surowy? Być może podkreślanie pozycji zawodowej, znajomości i kontaktów to zabieg, który ma uświadomić czytelnikowi, że wnioski z badań to nie skutek prac szarlatana, a eksperta? Może eksponowanie siebie, uzasadnione przecież częściowo choćby życiowymi osiągnięciami, ma pomóc zrozumieć alkoholikom, że problem dotyczy każdego? Taką konwencję mógł narzucić wydawca...

B. H. Teoretycznie jest taka możliwość i brałem ją pod uwagę. Sądzę jednak, że jest w książce za dużo takich elementów, by wierzyć jedynie w konwencję. Fakt, doktor osiągnął w życiu wiele i ma powody do dumy. Niewątpliwie jest człowiekiem sukcesu i tego nie można mu odmówić. Wiele osób na jego miejscu czułoby się fantastycznie. Czy to jednak pozbawiłoby je pokory, zdrowej skromności? Skłoniło do umniejszania roli innych? Raczej nie. Gdyby Ameisen trafił do mnie na terapię, powiedziałbym: długa droga przed nami. Wiele kwestii trzeba jeszcze przepracować, by mówić o powrocie do normalności. Wciąż obecna "wielkościowość" tak naprawdę nie pozwala mu realnie wytrzeźwieć...

Ameisen jest trzeźwy. Od 10 lat...

B.H. Czy trzeźwy? Hmm... Przestał pić alkohol i bardzo prawdopodobne zresztą, że już nigdy nie wróci do picia. Ale czy abstynencja jest równoznaczna z trzeźwieniem?Niestety to nie to samo. Swoja droga zastanawiam się czy teraz doktor nie jest uzależniony od baklofenu... Co się stanie, gdy przestanie przyjmować leki? Sądzę, że nie tyle baklofen, co samo poszukiwanie "cudownego" leku uratowało doktorowi życie. Pamiętam doskonale moment w książce, gdy Ameisen zaczął eksperymentować z baklofenem. Sporo w nim życia, energii, emocji. Tak silnych, jak te, których można doświadczyć znajdując nową miłość. Na ile tego napędu wystarczy? Doktor uwielbia być w centrum uwagi, chce być słuchany. Sukces książki sprawia, że nadal funkcjonuje na maksymalnych obrotach. Zarazem baklofen spotyka się z różnym przyjęciem, nie jest stosowany na skalę masową. Teza o tysiącach uratowanych może być jednak nadętym balonem. Oby nie pękł... Wtedy wszystko się może rozpaść. Tak czy owak - te lata w abstynencji są bezcenne. Doktor znalazł swoją drogę do trzeźwości. Nie jest to jednak droga dla każdego.

Dlaczego?

B.H. W przypadku Ameisena ten lek nie tylko pozbawił alkoholika głodu. Wpisał się w osobowość, zawód, poczucie misji, osobiste doświadczenia. To wszystko jest komplementarne, to dobra droga dla niego. Teraz uwaga doktora zaprzątnięta jest ratowaniem świata, a nie piciem. 

Ameisen przekonuje, że alkoholizm to wtórne zachowanie kompulsywne dla stanów lękowych, sposób "radzenia sobie" z napadami paniki. Rzeczywiście tak jest? Jeśli tak, to jak wielu chorych może to dotyczyć? Czy akurat w przypadku tych pacjentów baklofen mógłby się okazać skuteczny?

B.H. Dróg prowadzących do alkoholizmu jest wiele. Bardzo prawdopodobne, że doktor był na picie niejako "skazany" już w dzieciństwie. Naprawdę wstrząsnęły mną fragmenty mówiące o doświadczeniach rodziców doktora. Holocaust, życie obozowe, historia ludzi poranionych w sposób niewyobrażalny. To przeszywająca opowieść. Straumatyzowani rodzice musieli mieć wpływ na dzieci, "zarazić" je, nieświadomie nawet, swoim dramatem, pozostawić trwałe ślady w psychice. Ok. 80 procent moich pacjentów pochodzi z rodzin alkoholowych. Doświadczyli przemocy, mają za sobą traumatyczne doświadczenia. Kiedy jednak próbujemy im pomóc, początkowo właściwie nie ma znaczenia, jak to się zaczęło. Proces się odbył, mamy skutek. Początkowo celem jest osiągnięcie abstynencji, dalej rozbrajanie mechanizmów uzależnienia, a więc tego, co picie napędza. Paradoksalnie to nie utrzymanie abstynencji jest najtrudniejsze. Alkoholik, jak się zaweźmie, to nie będzie pił, proszę mi wierzyć. Zasadniczym problemem nie jest jednak picie.

A niby co? Przemoc, bieda, dramaty w rodzinie, są skutkiem picia. Co w takim razie "gorszego" próbujecie leczyć?

B.H. Aby to wyjaśnić, przybliżę strukturę terapii. Jej pierwszy etap, motywacyjny, trwa miesiąc. Do psychoterapeuty trafiają dwie grupy alkoholików. Tacy, którzy się "przebudzili", poczuli, że coś jest z nimi nie tak i muszą coś z tym zrobić. I druga grupa: ci, których zmuszono, na przykład skierował ich sąd, grożąc odsiadką w razie niepodjęcia leczenia. Ich motywacja jest żadna. Po przetrwaniu tego etapu alkoholicy trafiają do grup podstawowych, których celem jest umocnienie abstynencji. Chorzy dają sobie wzajemnie wsparcie, uczą się walczyć z problem głodu, sytuacjami sprzyjającymi piciu i ludźmi, którzy do niego namawiają. Mierzą się ze złością, próbują budować codzienność bez alkoholu. Jeśli ktoś każdego dnia, po pracy, wypijał butelkę wódki i tylko dzięki niej mógł funkcjonować, gdy zabieramy tak istotny element życia, zaczyna się dramat. Nie wie, co ze sobą zrobić, nie ma nic w zamian, nie radzi sobie z lękiem. W przeciwieństwie do autora książki nie ma teraz życia wypełnionego czymś nowym, ciekawszym. Zwykle dwa trzy miesiące po odstawieniu alkoholu wyłażą demony. Dopadają konsekwencje picia: długi, problemy z rodziną. Bywa i tak, że, mówiąc kolokwialnie, rodzice, opiekunowie nie nauczyli alkoholika jak sobie radzić z problemami, wyzwaniami życia, ukrywało je picie. Praca nad "starymi" deficytami to również bardzo ważna część terapii. Trzeźwy alkoholik jest nieznośny, sfrustrowany, obwinia bliskich za swoje porażki. Obserwując te zmiany, myślimy już o indywidualnej ścieżce terapii, co trzeba przerobić. Na grupie zapobiegania nawrotom picia tym się zajmujemy. Sama abstynencja jest już w miarę opracowana. Teraz trzeba nauczyć się żyć lepiej.

Problemy z rodziną? Teraz? Bliscy to chyba się cieszą...

B.H. Szczerze mówiąc - różnie bywa. Czasem w okresie abstynencji wszystko się wali. Owszem, niejednokrotnie bliscy naprawdę alkoholika wspierają i nawet dla mnie jest to zaskakujące, że żona i dzieci okazują mu miłość, zrozumienie, że zależy im na nim naprawdę, chociaż zrobił wiele okropnych, niewyobrażalnych rzeczy. Bywa jednak i tak, że współuzależniona żona czy mąż, częściej jednak żona, zaadoptował się do życia z chorym. Niby marzył, by on przestał pić, ale jednak to wódka była czynnikiem scalającym rodzinę, trwale się wpisała w jej funkcjonowanie. Paradoksalnie bliscy niejednokrotnie podejmują różne działania, które mają abstynenta "zachęcić" do ponownego picia, by wszystko wróciło do "normy".

Relacje autora książki z rodziną też nie są najlepsze...

B.H. Tak, Ameisen ma pretensje za stosowany szantaż: przestań pić, jeśli mnie kochasz. Fakt, to był szantaż. Rzecz w tym, że człowiek "wyleczony" rozumiałby, że w tak dramatycznej walce, wszystkie chwyty są dozwolone. Doktor obwinia zresztą i przyjaciół za brak wsparcia, i lekarzy za niewiedzę. Krytykuje AA, chociaż trzeba przyznać umiarkowanie... Nikt nie może mu pomóc, poza nim samym. To sensowne z założenia rozumowanie przyjęło karykaturalną formę. Nic nie działało, bo Ameisen zdawał się zaliczać kolejne metody, niemalże dla porządku, by udowodnić z góry założoną tezę...

Od początku szuka leku, metody wygodnej i skutecznej. Znajduje baklofen i wreszcie osiąga cel. Wielu by tak chciało...

B.H. Alkoholicy są leczeni farmakologicznie. To żadna rewolucja, a powszechnie stosowana praktyka. Rozpoczynający terapię alkoholik jest kierowany do lekarza psychiatry. Osobiście nie jestem szczególnym zwolennikiem farmakologii, ale bywa tak, ze bez niej ze względu na kondycję psychiczną pacjenta psychoterapia jest wręcz niemożliwa. Krótko mówiąc: gdy jest taka potrzeba, przepisywane są leki. Lekarz wie, co robi. Bardzo często leki są konieczne, gdyż wielu trzeźwiejących dopada depresja, wielu to ona doprowadziła do picia. Zresztą... Kontakt z rzeczywistością, ze stratami, często dla alkoholika jest niezwykle bolesny i nie daje powodów do radości. Na trzeźwo, bez znieczulenia, trudno wytrzymać. Bywa, ze już po "miesiącu miodowym" potrzebne są antydepresanty. Na początku bowiem jest euforia, że udaje się nie pić. Radość rodziny jest dodatkowo stymulująca. Po odstawieniu alkoholu poziom dopaminy w organizmie rośnie, ale potem dramatycznie spada. Zdecydowanie poniżej normy. Psychiatra dobiera odpowiednie antydepresanty czy leki przeciwlękowe. Czy mógłby przepisać i baklofen? Nie wykluczam...

Według doktora Ameisena większość lekarzy tego nie zrobi, bo kierują się "dogmatyzmem", a nie "pragmatyzmem"...

B.H. To już naprawdę niepokojące, gdy lekarz medycyny straszy swoistym "spiskiem" władz i firm farmaceutycznych. Dlaczego mieliby uniemożliwiać badania leku, który wydaje się być skuteczny? Przecież to jest realna kasa do zarobienia. Koncerny farmaceutyczne bez wątpienia skorzystałyby z takiej gratki, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę potencjalne zapotrzebowanie na baklofen. Nie rozumiem tego i obawiam się, że, niestety, stoją za tym merytoryczne przesłanki. Może ten baklofenowy balon jest jeszcze bardziej rozdmuchany, niż wynika z samej lektury? Trudno uwierzyć, że Ameisen, po raz kolejny zresztą, ma po prostu w życiu pecha...

Bronisław Hońca odpowiada na pytania Czytelników w naszym Dziale Porad

Więcej o:
Komentarze (229)
Nowy, "cudowny" lek na alkoholizm? 99% skuteczności. Ekspert: Mam duże wątpliwości...
Zaloguj się
 • dominikw76

  Oceniono 254 razy 168

  Jako lekarz jestem wprost załamany Pana wypowiedziami... dla Pan problemem jest, że alkoholik może ponownie zacząć pić ?? Nie interesuje Pana, że może dzięki w.w środkowi , ktoś przez kilka lat może być trzeźwy czyli normalnie ( w zależności oczywiście w jakim był stadium wyniszczenia ) funkcjonować w środowisku , że jego rodzina może mieć w końcu spokojne noce i dni , że w końcu pojawia się człowiek, a nie zapite zwierze ???? Widać, nie ma Pan w rodzinie alkoholika, a pacjentów jak tu już trafnie zaczął opisywać alkodarek traktuje Pan jak Klientów ... wstyd, ale nie pierwszy raz widzę, że nasz zawód to identyczna zbieranina ludzi i "ludzi". Czas zacząć myśleć.

 • Gość: sandwich

  Oceniono 99 razy 79

  Nie wiem, czy lek ten leczy alkoholizm, ale wiem, że na pewno może leczyć przyczyny, które sprawiają, iż człowiek po niego sięga.
  Od 4 lat leczę się na depresję. Obijam się po psychiatrach, psychologach, terapiach uzależnień.
  Nłykałem się psychotropów, Selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i innych.
  Cały czas żyję w strachu, spięty, z młynkiem myśli w głowie, jednocześnie niezdolny do jakichkolwiek działań.
  Sięgnąłem po ten lek i skutek był natychmiastowy.
  Najpiękniejszy dzień mojego życia od kilku lat. Spokój, brak pogoni za czymkolwiek. Uporządkowanie myśli, a w zasadzie brak myślenia o tym, co będzie z wyjątkiem potrzebnego minimum. I nawet mi się chce cokolwiek bez żadnego przymuszania się. I przyjemność z prawie wszystkich rzczy, które robię.
  I może to jest rozwiązanie, bo nawet nie miałbym gdzie upchnąć w tym wszystkim dawki alkoholu.

  A jeżeli chodzi o wywiad. Tego pana mogę porównać do prawnika, który potrzebuje ludzkich problemów, jak prawnik przestępstw i skoplikowanego prawa. Nie liczą się ludzie i ich problemy. Liczy się zarabianie na nich pieniędzy.

 • plantin

  Oceniono 159 razy 75

  Szanowny Panie Hońca - trochę pokory - wypowiada się Pan jakby miał patent na nieomylność, na w 100 %celne osądy i wyroki. Tak chyba nie powinien postępować człowiek nauki, tym bardziej w tak delikatnej materii - jak drugi człowiek - pacjent, były pacjent, osoba uzależniona etc.
  Inna sprawa - człowiek, który nie pije np. 10 lat - nie powinien być nazywany alkoholikiem ! Jest to rodzaj stygmatyzacji, trwającej praktycznie do śmierci. Ten dziwaczny obyczaj rodem z mityngów w USA - ("jestem alkoholikiem, nie piję 15 lat') przynosi być może więcej szkody niż pożytku. Taki człowiek pokonał nałóg, wiele zniósł upokorzeń, ponosił klęski - ale w końcu dał sobie z tym radę, często poprawił swoje życie a i tak dalej nazywa się go alkoholikiem i zmusza aby sam siebie także nazywał - czemu to ma służyć - wzmocnieniu ? - byłbym pewien obaw czy w każdym przypadku...

 • Gość: rezun-one

  Oceniono 97 razy 63

  Dziesiątki tysięcy ludzi żyje ze "zwalczania" alkoholizmu, miliony z produkcji alkoholu.
  Ludzie Ci nigdy nie pozwolą na znalezienie skutecznego środka na wyjście z nałogu.
  Alkoholizm jest podstawą ich egzystencji. Bycie bezrobotnym to "nie być biznes".

 • Gość: Tomek

  Oceniono 119 razy 55

  Z oburzeniem przeczytałem ten wywiad a w zasadzie argumentację eksperta. . Ekspert nie przyjmuje do wiadomości, że alkoholizm jest chorobą a nie stanem zależnym od woli pacjenta. Podejście do alkoholizmu podobne jak do nowotworu czy cukrzycy jest kluczem do zrozumienia Ameisena, zrozumienia alkoholików i poważnego potraktowania nadziei jaką daje Baklofen. Czy pan Hońca powiedziałby choremu np na cukrzycę lub raka trzustki: wyzdrowiejesz jeśli będziesz się starał opanować chorobę swoją silna wolą? W książce Ameisena nie najważniejsza jest promocja Baklofenu, książka przełamuje szkodliwy stereotyp wg którego alkoholik jest współwinny swojej choroby. Takie myślenie wywiera olbrzymią i niesprawiedliwa presję społeczną na alkoholików. Ta presja jest wynikiem naszej bezradności na alkoholizm, z którą radzimy sobie w sposób nieuczciwy przerzucając odpowiedzialność za chorobą na chorego. Ten stereotyp leży u podstaw filozofii wielu metod terapeutycznych i tu jest problem. Nie jest prawdą że na Baklofenie ktokolwiek zarobi, jest to tani i łatwo dostępny lek. 30 tabletek a 25mg kosztuje 5 zł!!! Jest wielu producentów Baklofenu więc nie da się podnieść ceny. Być może sukces Baklofenu i podobnych leków zniszczyłby biznes tysięcy terapeutów i spowodowałby konieczność zmiany społecznego i prawnego podejścia do alkoholików. I chyba tu, w głowach i w stereotypach, jest największy problem. Pomimo nieszczęśliwego tytułu, na przekór specjalistom, gorąco polecam lekturę książki Ameisena. Ja również jestem lekarzem (niepraktykującym) ale wielu znajomym alkoholików skrzywdziłem mówiąc im że od nich zależy czy wyjdą. z nałogu. Książka zmieniła moje podejście tego problemu.

 • alkodarek

  Oceniono 61 razy 41

  Witam admina , dlaczego powyrzucaliście komentarze ? Czy tak portal gazety.pl uwiarygadnia swoją misję ? Pracownicy z Mysiej przenieśli się do Agory?

 • Gość: kasza

  Oceniono 64 razy 40

  Pochwal się swoją skutecznością psychoterapii :) Bo na Twoim miejscu sam bym zaczał pić, jak bym się dowiedział, że to co robię przez całe życie jest skuteczne w 15%.

 • Gość: alkodarek

  Oceniono 56 razy 38

  Z pewnością czyta Pan komentarze pod swoim wywiadem więc proszę o odpowiedzi na kilka, moim zdaniem, merytorycznych pytań :
  Czy stosował Pan terapię baclofenem u któregoś z Pana klientów ?
  Czy Pana wypowiedzi wynikają z wniosków wyciągniętych z obserwacji chorych leczących przy pomocy baclofenu czy tylko z obiegowych opinii i prawd w stylu " nie ma pigułki na chorobę alkoholową" ?
  Proszę o odpowiedź dlaczego Pan się skupia na Olivierze Ameisenie, dlaczego diagnozuje w sposób mający zdeprecjonować jego osobę i dzięki temu podważyć jego metodę leczenia uzależnień?
  Dlaczego wymienia Pan baclofen jednym tchem z psychotropami, sugerując w ten sposób czytelnikom , że jest to środek farmakologicznie zmieniający świadomość ?
  Czy świadomie Pan powiela obiegowe opinie świadczące o nieskuteczności baclofenu powołując się na brak zainteresowania tym lekarstwem koncernów farmaceutycznych ( leku nie objętego patentem kosztujący kilka złotych )?
  Czy w Pana sposób budowania wypowiedzi skierowanej nie na meritum sprawy ale na wycieczki personalne i lekceważący ton nie wpisuje się w " swoisty spisek władz i firm" ?
  Na deser : Co to jest ta mityczna "trzeźwość " i jak się objawia jej brak a co potwierdza stan jej osiągnięcia?

  Dziękuję z góry za czas poświęcony na odpowiedź, na którą zasługują czytelnicy .

  Pozdrawiam alkodarek.

 • Gość: wal.smialo

  Oceniono 33 razy 21

  Po tym wywiadzie widać jak bardzo silne jest lobby stojące za obecnymi, zupełnie nieskutecznymi metodami odwykowymi. Jeżeli ten lek okaże się skuteczny to bez pracy zostaną całe rzesze psychologów tłukących tym biednym ludziom do głów jakieś bezsensowne dogmaty, które i tak im w niczym nie pomagają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX