Uzależnienia
-
Pomoc psychiatryczna rodem z TikToka. Co wyprawiają te dzieciaki?
Młodzi ludzie bawią się w lekarzy psychiatrów, udzielają rad, robią rankingi leków, które podobno dostali od lekarza. Depresja z perspektywy TikToka to nie temat tabu, powód do wstydu, a raczej źródło autokreacji, element trendu i mody.
-
Alkoholizm - jak się objawia? Czy uzależnienie od alkoholu można skutecznie leczyć?
Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, to choroba o wielu obliczach. Wbrew obiegowej opinii, alkoholikiem nie jest wyłącznie osoba z marginesu społecznego, która upija się do nieprzytomności wszystkim, co może wprowadzić w stan nietrzeźwości. Uzależniony może być też człowiek o wysokim statusie społecznym, który "lubi wypić, ale stara się nie nadużywać" i sięga wyłącznie po trunki z wysokiej półki. Jak objawia się uzależnienie od alkoholu? Jakie wywołuje skutki i jak przebiega leczenie alkoholizmu?
-
"Zarażonych wirusem Kotana" było co najmniej pięć milionów Polaków. I całe szczęście
Połączył nas Łańcuchem Czystych Serc - od Tatr do Bałtyku. Przekonał tysiące rodaków, że to nic złego sprzątnąć cudze odchody. Był prekursorem ruchu ekologicznego. Przede wszystkim jednak stawał po stronie słabszych: uzależnionych, bezdomnych, wykluczonych. W sierpniu minęło 20 lat od śmierci Marka Kotańskiego.
-
"Rozmawiamy z porobionym i tym, który nie chce przestać brać. Nie spotkasz nas w pizzerii". Rodzicu, słyszałeś o SIN-ie?
"Propagowanie narkomanii? W internecie są setki ogłoszeń. Dilerzy piszą o efektach polecanych substancji, o wyprzedaży towaru czy okazyjnych obniżkach. Na niektórych festiwalach handlarze wystawiają przed namiotem tablicę z informacją o asortymencie. My udzielamy pomocy tym, którzy już coś zażyli i źle się czują lub chcą coś wziąć. Trzeba poczuć różnicę między promowaniem narkotyków a redukcją szkód związanych z ich używaniem."
-
Narkomanowi tyle ciepła, żeby nie zamarzł? Nie te czasy! W uzależnieniach zmieniło się wszystko [WYWIAD]
Jeśli wstrząsnął tobą los dzieci z dworca Zoo i wciąż żyjesz tamtym obrazem, a skuteczna terapia kojarzy ci się z początkami Monaru, raczej nie pomożesz własnemu zagrożonemu dziecku. A państwo cię nie wyręczy. Jak wygląda dziś rynek narkotykowy w Polsce, pytamy Piotra Jabłońskiego, dyrektora Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
-
Zamiast programów o dowiedzionej skuteczności - festyny, wycieczki, pogadanki. NIK o profilaktyce uzależnień po polsku
Najwyższa Izba Kontroli nie ma wątpliwości: władze samorządowe nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków. Według specjalistów podejmowane działania nie dość, że nie mają naukowo potwierdzonej skuteczności, to mogą wywierać szkodliwy wpływ na dzieci.
-
Czym jest inteligencja emocjonalna?
Inteligencja emocjonalna - to zdolność człowieka do rozpoznawania własnych emocji oraz wykorzystywania ich w działaniu i relacjach z samym sobą, a także umiejętność radzenia sobie z emocjami innych. Inteligencja emocjonalna, w skrócie EQ (ang. emotionalquotient) jest to przeciwstawny rodzaj inteligencji do popularnego IQ, czyli inteligencji racjonalnej, jednakże kompetencje zaliczające się do tych dwóch obszarów są komplementarne.
-
Zaburzenia psychiczne o najwyższym wskaźniku śmiertelności wciąż bagatelizowane. Młoda Polka postanowiła to zmienić
Karolina Otwinowska otarła się o śmierć kilka razy. Przez chorobę straciła przyjaciół i co najmniej kilka lat tzw. normalnego życia. Dziś walczy o innych, ale nie jest łatwo przebijać się przez polski pancerz obojętności.
-
Nikotyna - wpływ na zdrowie i uzależnienie od nikotyny
Nikotyna, która szeroko dostępna jest w papierosach, ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Na organizm działa podobnie jak substancje psychoaktywne - powoduje zwiększoną produkcję dopaminy, może działać stymulująco lub uspokajająco na cały organizm. Do tego silnie uzależnia, dlatego tak ciężko jest rzucić palenie.
-
Amfetamina - chwilowa euforia i mnóstwo szkód. Działanie i skutki przyjmowania amfetaminy
Amfetamina ma niewielkie zastosowanie medyczne. Jest wykorzystywana głównie jako narkotyk. Amfetamina nie uzależnia fizycznie, ale powoduje silne uzależnienie psychiczne.
-
Wypij ten napój zaraz po przebudzeniu. Działa lepiej niż kawa
-
Będą odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19. Chodzi o nowe powikłanie
-
Najpiękniejsze jarmarki w Europie, zimowe ogrody i wyjątkowe prezenty. 4 powody, by zimą odwiedzić SaksonięMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dawniej taki rosół robiły babcie. Znów jest na niego "wielkie bum"
-
Krępujące, choć robią to wszyscy. Dowiedz się, dlaczego puszczamy bąki
- Co kryje się za falą dziecięcego zapalenia płuc w Chinach? Eksperci wyjaśniają
- Witamina B12 może przyspieszyć naprawę tkanek i pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - nowe badanie
- Co najlepiej pić przy bólu gardła? Pomoże napar, który przygotujesz w kilka minut
- W QUIZIE medycznym pytamy o choroby. Jak z Waszą wiedzą na ten temat?
- Tak zachowuje się osoba z "cichą depresją". Nie ignoruj tych symptomów
-
Uwolnić się od związku z manipulantem. Skończ z życiem w dramacie
Partner tobą manipuluje, czujesz, że tracisz grunt pod nogami? Frustracja miesza się ze złością, bezsilnością i poczuciem winy? Twoja miłość może być jak uzależnienie. Jesteś gotowy powiedzieć "dość"? Jak skończyć z życiem w związku opartym o manipulację - to w gruncie rzeczy pytanie o to, kim jesteś i czego chcesz.
-
Energetyki dodadzą skrzydeł? Można odlecieć na zawsze!
70 proc. młodych Europejczyków próbowało wybuchowej mieszanki: napój energetyzujący z alkoholem. Wiesz, jak może na nią zareagować twój organizm?
-
Narkotykowa mapa świata – gdzie od czego najwięcej uzależnień?
Australia i Nowa Zelandia leczą się z uzależnienia od marihuany, USA, znaczna część Europy i Azji od opioidów, Arabia Saudyjska od amfetaminy. Powstały interaktywne mapy pokazujące, jakie narkotyki stanowią największy problem w różnych krajach świata.
-
Emocjonalne jedzenie - jak sobie z nim radzić?
Zajadanie stresów, odrzucenia, niedowartościowania - to twój problem? Najwyższy czas z tym skończyć. Oto zadania do wykonania na emocjonalnej siłowni, które pomogą ci odzyskać kontrolę nad swoim samopoczuciem.
-
Perfekcjonizm - gdy wciąż jesteś niewystarczająco dobry
Ciągle coś poprawiasz? Dobre zmieniasz na lepsze, lepsze na jeszcze lepsze i tak bez końca? Mimo wysiłków nigdy nie jesteś do końca zadowolony, a twoje wymagania w stosunku do siebie, jak przysłowiowy apetyt - rosną w miarę jedzenia. Jeśli tak, możliwe, że kieruje tobą perfekcjonizm. Kiedy staje się on szkodliwy, skąd się wziął i jak sobie z nim radzić?