Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych
Alkoholizm: czym jest? Najpierw wypada przyjrzeć się nieco bliżej teorii uzależnienia. Jak wskazuje definicja przyjęta przez Komitet Ekspertów WHO w 1969 roku, uzależnienie jest stanem psychicznym (niekiedy także fizycznym), który wynika z interakcji między organizmem a środkiem uzależniającym. Stan ten charakteryzuje się zmianą zachowania i innymi reakcjami, takimi jak konieczność przyjmowania (zażywania) środka uzależniającego w sposób ciągły lub okresowy. Zażywanie wynika z konieczności doznania wpływu tego środka na psychikę. W niektórych przypadkach podyktowane jest chęcią uniknięcia objawów fizycznych, wynikających z jego braku.
Kolejna definicja WHO wskazuje, że alkoholizm jest wszelkim sposobem picia, który wykracza poza poza miarę zwyczajowego i tradycyjnego spożywania alkoholu oraz poza ramy obyczajowego, przyjętego społecznie picia towarzyskiego.
Alkoholizm jest chorobą niezwykle podstępną, która rozwija się powoli. Kiedy osoba pijąca orientuje się, że ma problem, zwykle już nie potrafi obejść się bez czynnika uzależniającego.
Przebieg i objawy uzależnienia od alkoholu należy dzielić na 4 fazy.
Faza wstępna:
Faza ostrzegawcza:
Faza krytyczna (ostra):
Faza przewlekła:
Poza konsekwencjami społecznymi, rodzinnymi i zawodowymi, uzależnienie od alkoholu wywołuje także szereg skutków zdrowotnych. Zaburzenia, o których mowa, dotyczą:
Choroba alkoholowa może stać się przyczyną wielu poważnych schorzeń, w tym także nowotworów. W konsekwencji, prowadzi do śmierci uzależnionego.
Jak leczyć alkoholizm? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że lek na alkoholizm nie istnieje. Leczenie farmakologiczne ma jedynie funkcję wspomagającą. Podstawą terapii jest leczenie odwykowe połączone z psychoterapią. Wymaga to zaangażowania nie tylko po stronie terapeuty, ale przede wszystkim samego uzależnionego. Dużym wsparciem w wychodzeniu z nałogu jest także rodzina i najbliżsi. Po skończonym leczeniu, osoba uzależniona musi zachować trwałą abstynencję.
Zobacz też: Nikotyna - wpływ na zdrowie i uzależnienie od nikotyny