Dieta dr Ewy Dąbrowskiej - zasady, wady i zalety

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to kuracja opracowana przez doktor nauk medycznych ze specjalizacją w obszarze chorób wewnętrznych. Znana już od pewnego czasu niezmiennie budzi sporo kontrowersji. Poznaj zasady diety dr Ewy Dąbrowskiej.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Na czym polega dieta Ewy Dąbrowskiej? 

Opiera się głównej na założeniu, że organizm w trakcie głodówki przechodzi w tryb odżywienia wewnętrznego. Wówczas ma miejsce proces spalania podskórnej tkanki tłuszczowej, a także samooczyszczania organizmu z nagromadzonych często przez długie lata złogów, polipów, toksyn, blaszek miażdżycowych oraz różnego typu produktów ubocznych przemiany materii. Im gorzej odżywialiśmy się przed rozpoczęciem diety, tym bardziej taka kuracja jest nam potrzebna. Na czas diety Ewy Dąbrowskiej należy więc wykluczyć wszystkie produkty zaliczane do szkodliwych dla zdrowia, lecz także te, które cechują się wysoką kalorycznością: 

  • alkohol,
  • słodzone napoje gazowane i niegazowane (colę, soki owocowe w kartonie, oranżady),
  • kawę i czarną herbatę,
  • słodycze,
  • biały cukier,
  • sól kuchenną,
  • mięso (zarówno czerwone, jak i białe),
  • ryby,
  • każdy rodzaj nabiału,
  • produkty strączkowe (fasole, groch etc.),
  • wszelkiego typu ziarna zbóż oraz produkty na ich bazie (pieczywo, makarony, kasze, płatki etc.),
  • wszelkie dania wysoko przetworzone (fast food, instant),
  • oliwy i oleje,
  • słodkie owoce.
Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Dieta Ewy Dąbrowskiej: produkty dozwolone

Jest to dieta w 100 proc. warzywno-owocowa. Możemy więc spożywać w zasadzie wszystkie rośliny z wyjątkiem strączkowych oraz ziemniaków i batatów. Do dozwolonych produktów zalicza się warzywa:

  1. cebulowe: wszelkie rodzaje cebul, czosnek, szczypiorek, por), 
  2. korzeniowe: pietruszka, buraki, marchew, seler, rzepa, rzodkiew, chrzan, 
  3. dyniowate: ogórki, kabaczek, cukinia, dynia, 
  4. kapustne: różnego typu kapusty (biała, czerwona, pekińska, chińska, rzymska itd.), jarmuż, kalafior, brokuł, kalarepa, rukola), 
  5. liściaste: szpinak, różnego rodzaju sałaty, roszponka, natka pietruszki, nać selera, pokrzywa, botwinka, wszelakie zioła, 
  6. psiankowate: pomidor, papryka. 

Na diecie Ewy Dąbrowskiej przepisy żywieniowe mogą również zawierać niektóre owoce, które są zaliczane do niezbyt słodkich. Będą to: 

  1. owoce cytrusowe: cytryna, limonka, grejpfrut, kiwi, 
  2. owoce jagodowe: agrest, jagoda, borówka, truskawka, 
  3. jabłka.     

Należy przy tym pamiętać o tym, że owoce można spożywać jedynie w niewielkich ilościach. Jedno jabłko do surówki czy kilka jagód do soku warzywnego - nie więcej. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej - przykładowy jadłospis

W swoich książkach doktor Ewa Dąbrowska podaje przepisy, które opierają się na sałatkach warzywno-owocowych, surówkach i sokach. Warto przy tym pamiętać o tym, że do surówek nie można dodawać dressingów - nawet na bazie zdrowych olejów czy orzechów. Trzeba też zapomnieć o tradycyjnych przyprawach typu sól kuchenna, magi czy vegeta. Przyprawiać możemy zasadniczo jedynie wykorzystując naturalne zioła oraz cytrynę. 

Przykładowy jadłospis na cały tydzień diety może być następujący: 

Poniedziałek: na śniadanie surówka z kapusty pekińskiej z pomidorem, papryką i korzeniem selera, na obiad jarskie leczo na bazie cukinii, papryki, cebuli i pomidora, na kolację sok warzywno-owocowy z jarmużu, szpinaku, marchwi i jednego jabłka.

Wtorek: na śniadanie sałatka z roszponki, endywii, rukoli z dodatkiem marchwi oraz brokułu, na obiad zupa krem z dyni, cukinii, marchwi, selera, pietruszki i szpinaku, na kolację sok warzywno-owocowy z selera, marchwi, zielonego ogórka oraz kiwi. 

Środa: na śniadanie leczo jarskie, na obiad jarski bigos, na kolację brokuł gotowany na parze z dodatkiem czosnku.

Czwartek: na śniadanie surówka z papryki, brokuła, kalarepy oraz kiszonych ogórków, na obiad dowolne warzywa gotowane na parze, na kolację sok ze szpinaku, marchwi, jarmużu z dodatkiem owoców leśnych. 

Piątek: na śniadanie zupa krem z kabaczka, pomidora, selera i szpinaku, na obiad surówka z marchwi, jabłka, pietruszki i rukoli, na kolację sałatka z pomidora, pokrzywy, kolendry, marchwi oraz roszponki

Sobota: na śniadanie sok warzywno-owocowy z truskawek, szpinaku, jarmużu i kiwi, na obiad zupa krem ze szpinaku, włoszczyzny i dyni, na kolację surówka z ulubionych warzyw 

Niedziela: na śniadanie surówka z białej kapusty, cebuli, papryki, pomidora i selera, na obiad leczo jarskie, na kolację sok warzywno-owocowy z kiwi, jabłka, selera, szpinaku i pietruszki. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej - ile można schudnąć? 

Już kilkudniowa kuracja postna wedle zaleceń doktor Ewy Dąbrowskiej przyniesie zbawiennie skutki dla zdrowia i samopoczucia. Jeżeli jednak mamy bardziej zanieczyszczony organizm, wtedy czas diety może trwać nawet kilkanaście do maksymalnie 40 dni. Jeżeli natomiast chcemy spróbować takiego postu po raz pierwszy, wówczas lepiej zaczynać ostrożnie. Już po tygodniu kuracji możemy spodziewać się utraty co najmniej kilku kilogramów. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej -  przeciwwskazania, skutki uboczne

W zdecydowanej większości przypadków dietę Ewy Dąbrowskiej można praktykować bez obaw. Autorka nie zaleca jej osobom w poważnym stadium nowotworów, w stanie wyniszczenia organizmu, chorującym na cukrzycę typu I, poważne choroby serca, a także cierpiącym na depresję, bulimię, anoreksję oraz inne zaburzenia o podłożu psychologicznym. 

Prowadzenie diety wyklucza się również z jednoczesnym stosowaniem leków oraz suplementów diety. Dlatego, zanim zdecydujesz się na dietę Ewy Dąbrowskiej, opinia lekarza powinna być w takim przypadku decydująca. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej może wiązać się z kilkudniowymi skutkami ubocznymi, nazywanymi przez autorkę kryzysami ozdrowieńczymi. Można do nich zaliczyć między innymi: 

Gdyby powyższe  dolegliwości trwały dłużej niż kilka dni, warto skonsultować sprawę z lekarzem. Można również zdecydować się na przeprowadzanie diety Ewy Dąbrowskiej w ośrodku prowadzonym pod okiem specjalistów (dietetyków, psychologów, lekarzy). 

Pamiętaj o piciu dużej ilości wody oraz naparów ziołowych

Jeżeli chcesz uniknąć złego samopoczucia w tracie diety, każdego dnia wypijaj co najmniej 3 litry wody - unikniesz dzięki temu ryzyku odwodnienia, co będzie skutkowało nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nawet może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia. Zawsze miej przy sobie dzbanek z czystą wodą. Nie zapominaj także o piciu herbatek ziołowych. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej - aktywność fizyczna

Na czas diety dr Ewy Dąbrowskiej zalecane jest zaprzestanie intensywnej aktywności fizycznej. W tym okresie zrezygnuj z biegania, treningów na siłowni czy intensywnej jazdy na rowerze. Nie znaczy to jednak, że pozostaje bierne siedzenie w domu. Wręcz zalecany jest powolny spacer każdego dnia czy też lekka gimnastyka o poranku. Wychodź na spacery do lasu, co pozwoli Ci optymalnie dotlenić organizm.

Co po zakończeniu diety dr Dąbrowskiej?

Jeżeli chcesz zachować długotrwałe efekty diety Ewy Dąbrowskiej, nie myśl o powrocie do poprzedniego sposobu żywienia. Nie tylko zahamowane zostałyby pozytywne efekty kuracji, lecz jeszcze dodatkowo zaszkodziłbyś swojemu organizmowi.

Pamiętaj, aby powoli wychodzić z diety. Stopniowo dodawaj do niej takie produkty jak owoce (z listy niedozwolonych w czasie postu), ziarna zbóż, pieczywo, orzechy, fasole, zdrowe oleje. Na samym końcu możesz dopiero dołączyć do jadłospisu nieco białego mięsa, ryb oraz nabiału. Wszystkie inne produkty należy całkowicie wykluczyć ze swojego jadłospisu. Dr Ewa Dąbrowska rekomenduje tego typu zdrowe zasady żywienia do końca życia. W swoich książkach takich jak np. "Przywracać zdrowie żywieniem" podaje szczegółowe przepisy zdrowego odżywiania na każdy dzień.

Dieta dr Dąbrowskiej: opinie

Opinie na temat skuteczności diety dr Dąbrowskiej są bardzo podzielone. Zwolennicy diety, którzy przeszli do drugiego etapu podkreślają pozytywne efekty jak utratę wagi, lepsze samopoczucie. Niemal tyle samo osób skarży się na monotonność posiłków, spadek energii, problemy z bólami głowy, biegunki i inne efekty uboczne, o których piszemy wyżej. 

Więcej o: