Nikotyna jest substancją szkodliwą dla organizmu, a przez wiele osób uważana jest wręcz za legalny narkotyk.
Nikotyna występuje głównie w papierosach, znajduje się ona bowiem w tytoniu, który używany jest do ich produkcji.
Czysta nikotyna lub w nikotyna zawarta w tytoniu przyjmowana w dużych dawkach może doprowadzić do śmierci, gdyż jest neurotoksyną. Działa na układ nerwowy i może paraliżować mięśnie, co doprowadzić może do zaprzestania pracy serca lub płuc.
Nikotyna stanowi około 2% wagi czystych liści tytoni, a w jednym papierosie znajduje się od 6 do 11 mg tej substancji. W trakcie palenia nie wszystka nikotyna przenika do organizmu, przy spaleniu jest to do 3 mg.
Wysokie stężenie nikotyny utrzymuje się w organizmie dosyć krótko, przez 10 - 20 minut, a potem stopniowo zaczyna spadać. W ciągu dwóch godzin po spaleniu jednego papierosa nikotyna zostaje całkowicie wydalona z organizmu. Po tym czasie palacze często czują znowu potrzebę wyjścia "na dymek", ich organizm bowiem domaga się kolejnej dawki nikotyny.
Ci dzieje się, kiedy nikotyna znajduje się w organizmie?
W małych dawkach nikotyna:
Dopamina, która wydzielana jest po zażyciu małych ilości nikotyny, sprawia że:
Wyrzut dopaminy po przyjęciu nikotyny jest jednak krótki, a organizm szybko od tego uczucia się uzależnia i domaga kolejnych dawek.
Nikotyna w dużych dawkach powoduje rozluźnienie, uspokaja, redukuje stres i napięcie nerwowe, może pomagać opanować nerwy.
Nie bez powodu palacze tak często sięgają po nikotynę w chwili, kiedy czują się zdenerwowani i zestresowani. Nikotyna uspokaja ich i powoduje, że czują się bardziej rozluźnieni. Jest to jednak krótkotrwałe uczucie, które szybko znika.
Jak pewnie większości wiadomo, palenie papierosów nie jest dobre dla zdrowia, chociaż dawniej były one wręcz polecane na różne problemy zdrowotne.
Najpopularniejszą formą uzależnienia od nikotyny jest właśnie palenie papierosów, co bardzo źle wpływa na organizm. Papierosy nie składają się bowiem z samego tytoniu, w procesie ich produkcji stosowany jest szereg substancji, które mają działanie kancerogenne, takie jak substancje smoliste, fenole, cyjanowodór, które są groźne zarówno dla palacza jak i osób, które wdychają dym papierosowy (bierni palacze).
Skutki palenia papierosów to:
Palacze szybciej się starzeją, a ich skóra oraz zęby są pożółkłe w wyniku kontaktu z dymem papierosowym.
Nikotyna bardzo szybko uzależnia, wystarczy kilka papierosów, aby organizm przyzwyczaił się krótkotrwałego wyrzutu dopaminy, czyli hormonu szczęścia.
Do tego dochodzi społeczne znaczenie palenia papierosów. Wiele osób, które przebywają lub pracują razem, wychodzi wspólnie "na fajkę". Podczas palenia papierosów rozmawiają w luźnej atmosferze i relaksują się. Podczas takich wyjść łatwo spalić więcej papierosów niż podczas samotnego palenia, co sprzyja mocniejszemu uzależnieniu. Wiele osób zaczyna też palić "dla towarzystwa", bo nie chcą być jedyną osobą w grupie, która nie wychodzi zapalić z innymi. To właśnie społeczny wymiar papierosów sprawia, że ciężko z nimi zerwać.
Zaprzestanie palenia zależy przede wszystkim od silnej woli palacza. Wiele osób, kiedy nachodzi je ochota na papierosa, wypija herbatę lub kawę, wybiera słodką przekąskę lub zajmuje ręce czymś innym, co daje im przyjemność.
W aptekach dostępne są liczne środki, które zawierają niewielkie ilości nikotyny. Dostępne są plasterki do przyklejania na skórę, tabletki, pastylki, gumy do żucia - pozwalają one zaspokoić głód na nikotynę, a dawka jest stopniowo zmniejszana, co pozwala porzucić nałóg powoli, ale skutecznie.
Wiele osób przerzuca się też na e-papierosy, do których można kupić liquidy o różnej zawartości nikotyny. Stopniowo można więc, podobnie jak w przypadku środków aptecznych, całkowicie zrezygnować z palenia.
To również może cię zainteresować:
Widok płuc palacza - najlepsza motywacja do rzucenia palenia
Jak czymś takim częstować? Drastyczne zdjęcia na opakowaniach papierosów jednak robią wrażenie