Jak pomóc osobie uzależnionej od social mediów? Jak rozpoznać uzależnienie? [definicja, objawy]

Jak pomóc osobie uzależnionej od social mediów? Czy odcięcie od urządzeń z dostępem do internetu jest wystarczające, aby pokonać problem?

Jak pomóc osobie uzależnionej od social mediów, która nie chce pomocy?

Jak pomóc osobie uzależnionej od social mediów? Jak rozpoznać tego rodzaju problem? Nie będzie to proste i warto już na początku pamiętać, że pomoc specjalisty będzie niezbędna. Szeroki dostęp do internetu, możliwość korzystania z niego na wielu urządzeniach takich jak smartfony, tablety czy telewizory sprawia, że coraz trudniej znaleźć przestrzeń pozbawioną dostępu do sieci i social mediów. Na uzależnienie od nich szczególnie narażone są osoby młode, które praktycznie od urodzenia obcują z internetem i nie znają świata bez niego. Znacznie łatwiej popadają one w zależność od internetu, odbierają mnóśtwo bodźców, nie zauważając nawet rodzącego się problemu. Szacuje się, że 27% dzieci, które spędzają 3 lub więcej godzin dziennie w mediach społecznościowych, wykazuje objawy problemów ze zdrowiem psychicznym. 

Jak pomóc osobie uzależnionej od social mediów? Po pierwsze - świadomość problemu. Osoba z takim problemem może zupełnie nie zdawać sobie z tego sprawy. W takim wypadku koniecznie trzeba jej uświadomić, że problem istnieje, i że nie może ona całej swojej energii skupiać na wirtualnym świecie. Konsekwencją tego mogą być bowiem zaburzone interakcje międzyludzkie w świecie rzeczywistym a także wiele innych destrukcyjnych  zachowań.

Osoba uzależniona od social mediów: objawy

Social media zdominowały świat młodych ludzi. Idole, gwiazdy, celebryci komunikują się za ich pośrednictwem z fanami, ale także wpływają na ich świadomość, pokazując ułamek swojego "idealnego" życia. Ostatnio bardzo wiele mówi się o tym, że rzeczywistość kreowana przez social media jest wyidealizowana i nie ma nic wspólnego z prawdą. Jednak odbiorcom trudno przyjąć, że to co widzą na zdjęciach, stories i wideo jest tylko pozą, czymś wyreżyserowanym, a prawdziwe życie rzadko kiedy tak wygląda. Ciągłe śledzenie social mediów, nadążanie za kreowanymi przez nie wzorcami z biegiem czasu może przerodzić się w nałóg. Osoba uzależniona od social mediów może:

  • spędzać w sieci większość swojego czasu, trudno jej nawet zająć się obowiazkami lub hobby w obawie przed tym, że coś istotnego ją ominie;
  • rezygnować ze spotkań towarzyskich na rzecz siedzenia ze smartfonem w ręku, wybierać kontakty online od tych osobistych;
  • zapominać o posiłkach, zaniedbywać higienę osobistą, jest całkowicie pochłonięta życiem w sieci;
  • nie pozwalać na zwrócenie uwagi na problem, zachowywać się agresywnie, kiedy wspominamy o uzależnieniu od internetu;
  • mieć kłopoty ze snem;
  • mieć zaburzenia lękowe;
  • mieć stany pogorszenia nastroju i/lub depresję.

Powyższe objawy mogą być alarmujące i powinny skłonić do kontaktu ze specjalistą. Nie muszą występować wszystkie jednocześnie. Co ciekawe, eksperci wskazują, że wiele osób korzysta z social mediów nałogowo, ale nie wszyscy z nich są uzależnieni.

Osoba uzależniona od social mediów. Jak rozpoznać problem?

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od social mediów? Taka osoba przede wszystkim spędza wiele czasu przy komputerze, smartfonie lub tablecie. Jest aktywnym obserwatorem innych użytkowników, ale często także sama kreuje własny wizerunek w sieci dodając dużo zdjęć, postów, komentarzy etc. Jej problemem jest to, że nie potrafi rozstać się z urządzeniami umożliwiającymi jej dostęp do kont w mediach społecznościowych. Brak internetu wywoływać może u niej niepokój, obniżony nastrój, zwiększone dążenie do zdobycia przedmiotu jej uzależnienia. W takim przypadku konieczne jest zasięgnięcie pomocy specjalisty, aby uporać się z nałogiem, który może działać wyniszczająco na zdrowie i psychikę. 

Jak możemy przeczytać na stronie addictioncenter.com, jeśli podejrzewamy siebie lub kogoś z naszych bliskich o to uzależnienie, warto zadać te kilka pytań. Odpowiedź "tak", na co najmniej trzy, powinien nas zaniepokoić i skłonić do kontaktu z psychologiem lub psychiatrą, który zaleci odpowiednią terapię. 

  • Czy spędzasz dużo czasu na myśleniu o mediach społecznościowych lub planowaniu korzystania z mediów społecznościowych?
  • Czy odczuwasz potrzebę coraz częstszego korzystania z mediów społecznościowych?
  • Czy korzystasz z mediów społecznościowych, aby zapomnieć o problemach osobistych?
  • Czy często bezskutecznie próbujesz ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych?
  • Czy stajesz się niespokojny/-a lub zmartwiony/-a, jeśli nie możesz korzystać z mediów społecznościowych?
  • Czy korzystasz z mediów społecznościowych tak często, że ma to negatywny wpływ na twoją pracę lub naukę?
Zobacz wideo Znacie je?

Jak postępować z osobą uzależnioną od social mediów?

Postępowanie z osobą uzależnioną od social mediów jest skomplikowane i wymaga dużej wiedzy. Tego typu nałóg jest stosunkowo nowy i nie ma zbyt wielu polskich opracowań naukowych wskazujących jak rozwiązać taki problem. Wydaje się jednak, że podobnie jak w przypadku uzależnień behawioralnych najlepszą metodą jest psychoterapia zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej. Terapeuta dobierając odpowiednie metody jet w stanie ustalić źródło problemu i wraz z pacjentem wypracować schemat postępowania, który pozwoli na przezwyciężenie nałogu. 

Chcesz wesprzeć osobę, która korzysta dużo z social mediów? Zaproponuj jej post dopaminowy, spędź wspólnie czas bez bodźców, które daje internet. Bez lajków, gratyfikacji za ładne zdjęcie, itd. Spróbuj wesprzeć ją w odpoczynku i innym spędzaniu czasu. 

Osoba uzależniona: definicja

Definicja osoby uzależnionej mówi, że znajduje się ona w stanie zaburzenia zdrowia fizycznego i psychicznego, co jest efektem ciagłej potrzeby przyjmowania określonej substancji (np. alkoholu czy narkotyków) lub wykonywania czynności (np. korzystania z internetu, robienia zakupów etc.) Co ważne, uzależnienie odbija się na całokształcie funcjonowanie danej osoby - problemy pojawiają się zarówno w kwestiach zdrowia fizycznego i psychicznego jak i codziennego funkcjonowania. Wszystko bowiem staje się podporządkowane nałogowi. 

Uzależenienie od social mediów - skutki

Skutki uzależnienia od social mediów można podzielić na: psychologiczne, społeczne i fizjologiczne. 

  • Psychologiczne to przede wszystkim stany lękowe czy depresyjne, zaburzenia cyklu dobowego, osłabienie więzi emocjonalnych z bliskimi;
  • Społeczne to izolacja od członków rodziny, problemy komunikacyjne, wycofanie z grupy rówieśniczej;
  • Fizjologiczne to z kolei kłopoty ze snem, osłabienie wzroku, bóle stawów, osłabienie mięśni. 

Zobacz też: Chłopaki nie płaczą, tylko odbierają sobie życie. Samobójstwa mężczyzn 8 razy częstsze niż kobiet

Więcej o: