Parestezje - nieprzyjemna dolegliwość, która może świadczyć o poważniejszej chorobie. Objawy i przyczyny parestezji

Parestezje przytrafiają się od czasu do czasu każdemu z nas - to nieprzyjemne mrowienie i drętwienie, najczęściej kończyn górnych i dolnych. Jednak jeśli parestezje pojawiają się często, należy się zwrócić do lekarza, ponieważ może to być symptom poważnej choroby.

Parestezje: co to jest?

Parestezja (czucie opaczne) to raczej nieprzyjemne wrażenie mrowienia, drętwienia i pieczenia części ciała, najczęściej kończyn górnych i dolnych. Jakie są objawy parestezji? Skóra w miejscu parestezji zwykle zmienia temperaturę, odczuwa się albo wyraźne zimno, albo gorąco. Czucie opaczne może pojawiać się bez szczególnej przyczyny i szybko mijać; jeśli występuje rzadko, nie trzeba się nim martwić. Jeżeli jednak dopada nas często, należy zainteresować się przyczyną i iść do lekarza.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Parestezja może przybierać postać allodynii, czyli odpowiedzi bólowych na bodźce, które nie wywołują reakcji u zdrowych ludzi. Do zaburzeń parestetycznych należy również przeczulica (hiperestezja) - nadmierna wrażliwość ciała.

Parestezje: objawy i przyczyny

Źródło parestezji bywa trudne do uchwycenia. Samo czucie opaczne pojawia się nagle i szybko znika. Oczywiście nie trzeba zakładać, że zdrętwienie nogi oznacza śmiertelną chorobę, ale warto sprawdzić, co powoduje tę nawracającą dolegliwość. Należy zaniepokoić się szczególnie wtedy, gdy parestezjom towarzyszy osłabienie, oszołomienie, paraliż, dłuższa utrata kontroli nad kończynami, problemy z mową czy wzrokiem.

Możliwe przyczyny parestezji to:

Parestezje: diagnostyka

Aby wykryć przyczynę parestezji, najczęściej trzeba wykonać dokładne badania specjalistyczne. Są to między innymi: rezonans magnetyczny, RTG, USG, angiografia czy tomografia komputerowa.

Przeczytaj: Czy tomografia komputerowa jest lepsza od USG, a rezonans magnetyczny od tomografii?

Parestezje: leczenie i zapobieganie

Parestezjom można przeciwdziałać. Przede wszystkim - jeśli są symptomem określonej choroby, należy przystąpić do jej leczenia. Inne sposoby profilaktyki parestezji są dość proste i powszechnie znane. Trzeba unikać siedzenia lub stania w jednej niewygodnej pozycji (np. długiego klęczenia) oraz zakładania nogi na nogę. Pomoże utrzymywanie odpowiedniej wagi, zdrowe odżywianie, nieco ruchu i ograniczenie używek. Im mniejsza liczba przyjmowanych leków, tym lepiej.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: