Zawał mózgu, czyli udar niedokrwienny mózgu

Mózg kontroluje prace całego organizmu, dlatego każda, nawet najmniejsza nieprawidłowość czy zmiana w jego obrębie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie inaczej dzieje się gdy dojdzie do zawału mózgu, czyli zatrzymania prawidłowego krążenia. Bez względu na to, czy nieprawidłowość dotyczy całej struktury, czy tylko części konieczne jest jak najszybsze wezwanie pomocy.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

O zawale mózgu mówi się w sytuacjach gdy nieprawidłowe krążenie w mózgu utrzymuje się dłużej niż 24 godziny. Za najczęstszą przyczynę problemów uznaje się miażdżycę (odrywające się blaszki miażdżycowe tworzą skrzepy lub zatory, które nie pozwalają na swobodny przepływ krwi) oraz wszystkie czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, podwyższony cholesterol, nadwaga.

Zawał mózgu - objawy

Skala oraz charakter dolegliwości zależą przede wszystkim od zajętego obszaru. Zajęcie kory ruchowej prowadzi do niedowładu (jeśli skrzep powstał z prawej strony, pacjent nie będzie mógł poruszać lewą stroną ciała). Zatrzymanie przepływu w korze czuciowej może całkowicie zaburzyć czucie. Zajęcie kory wzrokowej powoduje kłopoty z widzeniem.

Zajęcie pnia mózgu charakteryzuje się oczopląsem, problemami ze słuchem, porażeniem nerwów, ataksją (problemy z poruszaniem i koordynacją ruchową), afazją (zaburzeniem mowy), nienaturalnie powiększonymi źrenicami, drżeniem ciała.

Zawał mózgu - diagnoza i leczenie

W przypadku zawału mózgu niezwykle istotny jest czas (leczenie powinno zostać wdrożone nie później niż 3 godziny od wystąpienia objawów). Zazwyczaj wywiad pozwala lekarzowi zorientować się w sytuacji i wprowadzić odpowiednie postępowanie. W pierwszej kolejności podaje się leki rozbijające skrzepy tzw. trombolityczne.

Niestety sama farmakologia nie rozwiąże sprawy, konieczny jest drobny zabieg i usunięcie skrzepu. Jest on konieczny przede wszystkim u tych pacjentów, u których podanie leków nie jest możliwe. Lekarz wykonuje tzw. mechaniczną eliminację (embolektomia), polega ona na wprowadzeniu przez tętnicę udową specjalnego cewnika. Następnie, dociera do krążenia mózgowego i usuwa skrzep. Usunięcie skrzepu nie może się odbyć później niż 8 godzin do ataku.

Leczenie zawału mózgu jest trudne i nie zawsze gwarantuje pełny powrót do zdrowia. Bardzo ważne jest by osoby znajdujące się w grupie ryzyka miały świadomość zagrożenia i działały prewencyjnie. Ogromne znaczenie ma odpowiednia profilaktyka tj. kontrola ciśnienia, dieta, ograniczenie używek ( alkoholu oraz papierosów).

Czytaj także:

Apraksja

Infekcja groźna także dla mózgu

Udar mózgu - dzięki diecie można go uniknąć! Sprawdź, co jeść, aby go uniknąć?

Niedotlenienie i stan zapalny - to uszkadza ludzki mózg

Badanie odruchów fizjologicznych, czyli po co neurolog uderza na młoteczkiem

Więcej o: