Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej obejmują staw kolanowy, biodrowy, rękę lub kręgosłup. Mogą pojawić się z bardzo różnych przyczyn. W przypadku postaci wtórnej dolegliwości nasilają się wraz z wiekiem, gdy procesy starzenia znacznie zmniejszają sprawność stawów oraz mięśni. Nie bez znaczenia jest styl życia pacjenta. Zwyrodnieniu stawu biodrowego sprzyja m.in. otyłość, wyczerpująca praca, zbyt intensywny wysiłek fizyczny bądź uraz. Znaczny wzrost zachorowania pojawia się u osób z zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami metabolicznymi . Przy postaci pierwotnej należy podejrzewać uwarunkowania genetyczne. Pierwsze zmiany, niezależnie od czynnika, zazwyczaj pojawiają się po ukończeniu 40. roku życia.
Najbardziej typowym i charakterystycznym objawem sugerującym rozwój stanu zapalnego jest silny ból w zajętym stawie. Tuż po przebudzeniu pojawia się i utrzymuje, zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut, sztywność. Zmniejszeniu ulega zakres ruchów, a ból nasila się w czasie chodzenia lub wraz ze zmianą pogody. Bardzo często wokół chorego stawu tworzy się obrzęk. Zaczerwienienie i wrażenie ciepła w stawie dotyczy głównie nadgarstka . Zdarza się, że w czasie poruszania pojawia się dobrze słyszalny trzask oraz nieprzyjemne uczucie tarcia.
Zmiany zwyrodnieniowe rozpoznaje się na podstawie wywiadu z pacjentem, analizy objawów oraz wyników badań obrazowych.
Celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie dolegliwości bólowych. Dlatego w pierwszej kolejności podaje się środki przeciwbólowe oraz glikortykosteroidy. W niektórych przypadkach konieczne jest złożenie specjalnego stabilizatora na zajęty staw. Jeśli choroba zaatakowała odcinek szyjny lub lędźwiowy kręgosłupa zaleca się używanie gorsetu lub kołnierza ortopedycznego. Gdy zmiany obejmują stawy kończyn dolnych, aby ułatwić sobie poruszanie pacjenci korzystają z laski lub balkonika.
Dodatkowym, acz niezbędnym elementem leczenia jest szeroko rozumiana fizykoterapia. Obok ćwiczeń (zaleca się także jazdę na rowerze oraz basen ) wykonywanych pod okiem specjalisty chorzy poddawani są krioterapii (leczenie zimnem). W przypadku osób z nadwagą wymagana jest także zmiana diety, która obok odpowiednio dobranej aktywności pozwoli zredukować wagę.
Koksartroza (Zwyrodnienie stawu biodrowego)