Bolący nadgarstek? Zobacz, co może być tego powodem

W większości przypadków za ból nadgarstka odpowiadają jego urazy (złamania i zwichnięcia) albo przeciążenia. Niewykluczone jednak, że dolegliwości pochodzą z innego źródła i wskazują na rozmaite schorzenia, np. na chorobę zapalną stawów. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i o sprawność ruchową, zorientuj się, o czym może świadczyć bolący nadgarstek.

Ból nadgarstka – przyczyny i charakterystyczne dolegliwości

Nadgarstek to newralgiczna część naszego ciała – tworzy go wiele drobnych stawów i kości, a także mięśni, ścięgien i nerwów. W związku z tak złożoną i delikatną strukturą nietrudno o jego uszkodzenia i przeciążenia. Zwichnięcie, złamanie czy nadwyrężenie nadgarstka może przytrafić się każdemu – o podobnych problemach świadczy ból, który pojawia się przy naciskaniu na dłoń, a także przy jej obracaniu i zginaniu. Jeśli towarzyszy temu ból kciuka, który może promieniować nawet do przedramienia i dalej do łokcia, warto wsłuchać się w to, co próbuje powiedzieć nam nasz organizm i odpowiednio szybko zareagować na jego wołanie o pomoc. Listę alarmujących objawów uzupełniają uczucie rozbicia i stan podgorączkowy – ich obecność może świadczyć o chorobach ogólnoustrojowych.

Złamany nadgarstek

Po czym poznać, że masz złamany nadgarstek? Wskazuje na to ostry ból, szczególnie wtedy, gdy próbujesz ruszać ręką, dotknąć newralgicznego miejsca albo przesunąć kości względem siebie. Co jeszcze wskazuje na złamanie nadgarstka? Objawy, które towarzyszą bólowi, to szybko narastający obrzęk i rozlewanie się krwiaka. Zwykle dochodzi do złamań typu Collesa (przy końcach kości łokciowej i promieniowej, które skutkuje wybrzuszeniem nadgarstka z wierzchu i zniekształceniem nazywanym „widelcem”) albo do złamań kości łódeczkowatej. Do groźnych powikłań po takich przypadłościach należy staw rzekomy. Dochodzi do tego, gdy kość nadgarstka źle się zrośnie, a w miejsce kostnego zrostu pojawia się tak zwane włókniste połączenie. Staw rzekomy można podejrzewać, gdy spada siła mięśniowa ręki, na skórze pojawiają się blizny i obrzęk, a pacjent odczuwa w okolicy uszkodzonego stawu ból.

Skręcenie czy zwichnięcie nadgarstka?

  • skręcenie nadgarstka – objawy: opuchlizna, ból (zwłaszcza przy ruchu), podniesiona temperatura w newralgicznym miejscu, krwawe wylewy z okolic uszkodzonej torebki stawowej,
  • zwichnięcie nadgarstka – objawy: ból nasilający się przy poruszaniu ręką, zniekształcony obrys stawu, obrzęk i krwiak przy opuchliźnie,
  • problemy z więzadłami nadgarstka (ich zerwanie albo naciągnięcie) – krwiak na zewnątrz stawu, ból nasilający się przy próbie ruchu, silny obrzęk, ograniczona ruchomość stawu.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Nadwyrężony nadgarstek

Drugą najczęstszą przyczyną oprócz urazów ręki jest jej zwyczajne nadwyrężenie. Wystarczy, że przeciążysz rękę, porywając się na zbyt duży wysiłek (np. będziesz dźwigał zbyt ciężkie przedmioty albo szarpniesz się na zbyt wiele na siłowni). Drugą popularną przypadłością jest przeciążony, bolący nadgarstek z powodu trzymania dłoni w nienaturalnej pozycji (chociażby przy pracy na komputerze). Może się to skończyć bólem ręki, ale nie towarzyszy temu ograniczona ruchomość. Zwykle opaska uciskowa na nadgarstek powinna przynieść ulgę, a wreszcie położyć kres przejściowym dolegliwościom.

Zespół cieśni nadgarstka

W skrócie ZCN, w pełnej krasie: zespół cieśni nadgarstka. Przyczyny tej choroby dotyczą wywierania długotrwałego, powtarzalnego ucisku na nerw biegnący w nadgarstku, a dokładniej na nerw pośrodkowy ręki. Zwykle problemy zaczynają się niewinnie: choremu od czasu do czasu drętwieją palce, a sporadycznie bolą go nadgarstek, dłoń i palce. Niestety z czasem objawy cieśni nadgarstka stają się coraz bardziej nasilone i dokuczają także w trakcie spoczynku. Pacjenci skarżą się na bezsenność i parestezje (przykre odczucia pokroju drętwienia, mrowienia i kłujących w palce igiełek), a także na zanik siły mięśniowej rąk i problemy z wykonywaniem choćby podstawowych czynności. Często jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się przeprowadzenie operacji. Uwaga: zwykle dolegliwości omijają mały palec i dotyczą czterech pozostałych palców. Kobiety chorują na tę przykrą przypadłość aż trzy razy częściej od mężczyzn. Co charakterystyczne dla cieśni nadgarstka, objawy dotyczą najczęściej ręki dominującej (u praworęcznych – prawej, u leworęcznych – lewej).

Aż 90% zachorowań to przypadki idiopatycznego zespołu cieśni nadgarstka; objawy pojawiają się wówczas z niewiadomej przyczyny. Czego należy się szczególnie wystrzegać? Przede wszystkim przeciążania ręki wykonywaniem takich samych, powtarzających się czynności przy jej nienaturalnym wygięciu. Zarówno praca przy komputerze i wielogodzinne wystukiwanie liter na klawiaturze, jak i praca fizyczna (na budowie, w fabryce, jako osoba sprzątająca) mogą stać się przyczyną poważnych problemów z nadgarstkiem. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które uprawiają forsowne sporty czy grają na instrumentach. Co jeszcze może powodować cieśń nadgarstka? Objawy choroby bywają wynikiem źle wygojonych złamań albo zwichnięć, zaburzeń hormonalnych czy zmian zwyrodnieniowych.

Łokieć tenisisty

Jeśli dokucza Ci nadgarstek, może to wskazywać także schorzenie określane mianem „łokcia tenisisty”. Wynika ono, podobnie jak zespół cieśni nadgarstka, z przeciążenia; nadwyrężone zostają wtedy mięśnie prostowników nadgarstka oraz palców. Po czym rozpoznać łokieć tenisisty? Podstawowe objawy to ból po zewnętrznej stronie łokcia, a także silne dolegliwości przy próbie prostowania łokcia oraz odwracania przedramienia. Niestety zdarza się, że ból promieniuje aż do nadgarstka, a to prowadzi do ograniczenia jego ruchomości. Wtedy nieszczęsna choroba staje na przeszkodzie codziennym czynnościom, od uścisku dłoni, przez naciśnięcie klamki, aż po utrzymanie w ręce kubka z herbatą.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

W skrócie: zwyrodnienie stanów albo osteoartroza. Pierwsze symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów przypadają najczęściej na okres pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Nie obejmują one wyłącznie stawu śródręczno-nadgarstkowego; procesy chorobowe atakują także inne stawy. Podstawowy objaw to charakterystyczny ból, który jest mniej dokuczliwy w spoczynku, a nasila się przy ruchu i pod koniec dnia. Dopiero z czasem choroba doskwiera także w okresach spoczynku, w tym w nocy. Pacjenci skarżą się zwykle na bóle startowe – oznacza to, że dolegliwości są najbardziej intensywne w trakcie pierwszy ruchów, podjętych zaraz po odpoczynku. Chorobie zwyrodnieniowej towarzyszy również poranna sztywność stawów, która ustępuje mniej więcej 5-10 minut po przebudzeniu. Rozwój choroby przysparza kolejnych problemów: stawy zaczynają trzeszczeć, ich ruchomość jest coraz mniejsza, a nawet mogą się one zniekształcać.

Choroby reumatyczne

W obrębie chorób zwyrodnieniowych stawów wyróżniamy także schorzenia reumatyczne, np. łuszczycowe czy reumatoidalne zapalenia stawów. To ostatnie wywołuje bardzo pokrewne objawy do opisywanych wyżej symptomów, w tym obrzęk stawów, ich poranną sztywność i silny ból atakujący nadgarstek. Do tego dochodzi cały pakiet dolegliwości, które wskazują na stan zapalny – uczucie rozbicia, gorączka i ogólne osłabienie organizmu.

Zespół de Querviana

Chorobę tę nazywa się również kciukiem matki. Zespół de Querviana polega na zapaleniu pochewek ścięgna tych mięśni, które umożliwiają prostowanie oraz zginanie kciuka. Najważniejszy symptom to ból u podstawy kciuka promieniujący do nadgarstka (a ściślej do jego wewnętrznej strony i dalej do przedramienia). Ból ten nasila się, gdy chory próbuje chwytać przedmioty i wykonywać inne ruchy. Zdarza się tez, że podstawę kciuka opanowuje obrzęk.

Zespół kanału Guyona

Z kolei zespół kanału łokciowego wynika z ucisku na nerw łokciowy w okolicy nadgarstka. Objaw numer jeden to drętwienie opuszków palców (serdecznego oraz małego). Z czasem symptomów jest więcej – może dojść do osłabienia, a nawet do zaniku mięśni, które są zaopatrzone przez nerw łokciowy, przykurczów drętwiejących palców oraz ich nienaturalnego, szponiastego ustawienia.

Bolący nadgarstek może także świadczyć o szeregu innych chorób - dość wymienić zapalenie kompleksu chrząstki trójkątnej, gruźlicę kostno-stawową, rumień guzowaty czy ganglion. Nie warto diagnozować się samemu - gdy boli Cię nadgarstek, koniecznie umów się na wizytę do specjalisty.

To również może cię zainteresować:

Zespół de Quervaina: objawy, diagnoza, leczenie

Zespół kanału Guyona - objawy, leczenie

Złamanie nadgarstka

Więcej o: