Złamanie nadgarstka

Na ten rodzaj złamania najbardziej narażone są osoby starsze, szczególnie kobiety. Ryzyko urazu wzrasta u pań w okresie po menopauzie, ze zdiagnozowaną osteoporozą.
Dołącz do nas na Facebooku!

Do złamania nadgarstka dochodzi najczęściej na skutek upadku na wyprostowaną dłoń. W takich przypadkach uszkodzeniu ulega zazwyczaj kość łódkowata, czyli nasada dalszej kości promieniowej (tzw. złamanie Collesa). Rzadziej diagnozowane jest złamanie Smitha, tj. gdy chory upada na grzbiet ręki. Tego typu złamania są trudne do zdiagnozowania, dlatego konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.Objawy i diagnoza

Nienaturalne wygięcie dłoni i silny ból przy próbie wyprostowania ręki to najbardziej charakterystyczne objawy złamania. Uszkodzona dłoń, zazwyczaj w okolicach kciuka, staje się obrzęknięta i niejednokrotnie pojawia się krwiak. U kobiet z osteoporozą objawy mogą nie być tak nasilone, dlatego czasem tuż po złamaniu nadal można poruszać ręką.

Stawianie diagnozy i określanie rodzaju złamania wymaga wykonanie badania obrazowego (najczęściej RTG ). Bardzo rzadko zdarza się, że złamanie nie jest widoczne od razu, a objawy oraz zmiany na zdjęciu rentgenowskim uwidaczniają się dopiero po kilku dniach.

Leczenie

Podstawą leczenia złamanego nadgarstka jest unieruchomienie chorej ręki i wymaga założenia gipsu. Usztywnienie ciągnie się od nadgarstka po łokieć i w zależności od typu złamania utrzymuje się je od 3 do 6 tygodni. Niezbędnym elementem leczenia złamanego nadgarstka jest rehabilitacja. Bez odpowiednich ćwiczeń pod okiem specjalisty ręka może nie wrócić do poprzedniej sprawności.

Przy niektórych złamaniach, niezależnie od czasu jaki upłynął od wystąpienia urazu i rozpoczęcia leczenia, wokół uszkodzonej dłoni może się pojawić tzw. staw rzekomy (rodzaj zaburzenia procesu zrastania się kości). W takich sytuacjach konieczny jest zabieg operacyjny. Podobnie postępuje się przy złamaniach z przemieszczeniem.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Osteoporotyczne złamania kręgosłupa

Złamania kości

Stłuczenie

Zespół de Quervaina

Ortopeda

Więcej o:
Komentarze (8)
Złamanie nadgarstka
Zaloguj się
 • roxi.2013

  Oceniono 2 razy 2

  Też złamałam nadgarstek i miałam unieruchomioną kończynę. Gipsiarz polecił mi HM Cast, na co zresztą się zdecydowałam i jestem mu 100-krotnie wdzięczna!!! Nie ważyło to 100 kg, mogłam bez problemu wejść pod prysznic i zamoczyć całą łapę.

 • Gość: norman

  Oceniono 2 razy 2

  wszystko ładnie opisane tylko jak dla mnie to jakieś zdjęcie lub rysunek by sie przydał. u mnie tak to wyglądało http://x231.blogspot.de/

 • Hubert Jan Sawicki

  0

  U mnie gojenie się złamanej ręki przyspieszył bardzo zabieg pola magnetycznego. Kości mocniej się zrosły i szybciej przestało boleć. Niestety nikt nie powiedział mi o tym przy zakładaniu gipsu, dopiero po kilku dniach dowiedziałam się, że taki zabieg robią w Physio Medica. Ale lepsze coś niż nic, więc od razu zacząłem u nich wizyty.

 • Eliasz Kubala

  0

  Na złamanie polecam
  miliardowo.pl/kreatywne-gips-na-twojej-rece-lub-nodze/
  na pewno wyróżnisz się w tłumie :)

 • mir.rka

  0

  Widzę, że wieść się niesie :) Dobrze, że na necie można znaleźć opinie o HM Cast, bo lekarze to nadal niezbyt wiele dają pacjentowi do wyboru…

 • magdaiartur

  Oceniono 1 raz -1

  Ja po złamaniu nadgarstka to mysłałam, że jak zdejmą mi gips to już będzie ok i będę mogła śmiagć jak wcześniej. Jakieś było moje zdziwienie, gdy okazało się zupełnie odwrotnie. Nie wiedziałam co mogę zrobić z tą sztywną ręką. Poszukałam rehabilitacji w Krakowie i tak trafiłam na stronę rehabilitacje.org i do gabinetu na Słomczyńskiego, bo tam mam najbliżej. Na szczęście od razu dobrze trafiłam, bo Panie fachowo się mną zajęły i po kilku miesiącach ręka jest taka jak była i nie mam żadnych problemów, żeby np. tą ręką coś zrobić, bo się boję czy coś, a słyszałam, że dużo osób właśnie przez długi czas dalej oszczędza rękę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX