Zespół kanału Guyona - objawy, leczenie

Schorzenie to, nazywane także zespołem kanału nadgarstka nerwu łokciowego prowadzi do ucisku jednego z nerwów znajdujących w obrębie kanału Guyona. Choroba może rozwinąć w skutek urazu, bądź uwarunkowań genetycznych.

Kanał Guyona, czyli kostno-włóknista przestrzeń w dłoniowej części nadgarstka zbudowana z kości haczykowatej, grochowatej oraz więzadła poprzecznego nadgarstka. Zespół kanału Guyona - to dokuczliwy i bolesny ucisk na nerw łokciowy. Nerw łokciowy biegnie od splotu ramiennego, następnie w dole pachowym zbliża się do tętnicy pachowej, by wraz z tętnicą ramienną odchodzić ku tyłowi.

Przyczyny zespołu Guyona

Schorzenie może być konsekwencją urazu, wady anatomicznej lub tzw. gangliony (rodzaj torbieli tworzącej się w obrębie torebki stawowej). Czasem zdarza się, że towarzyszy niektórym uwarunkowanym genetycznie schorzeniom prowadzącym do zwyrodnienia np. reumatyczne zapalenie stawów.
Do ucisku nerwu w kanale Guyona najczęściej dochodzi przy następujących czynnościach:

  • podnoszenie ciężarów
  • chwytanie, odkręcanie, przykręcanie
  • jazda na rowerze
  • poruszanie się o kulach
  • jazda samochodem - chwyt na kierownicy

Zespół kanału Guyona - diagnoza i leczenie

W przypadku ucisku nerwu łokciowego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza neurologa. Diagnoza polega na badaniu siły mięśniowej, czucia i ruchomości ręki. Dodatkowo wykonuje się badanie EMG (badanie przewodnictwa nerwowego w obrębie nerwu łokciowego na poziomie kanału nadgarstka) oraz badanie RTG.

Jedną z form leczenia jest farmakoterapia i rehabilitacja. Prawidłowe leczenie zespołu kanału Guyona przynosi efekty już po 4-6 tygodniach. Jednak w przypadku osób skarżących się na zaburzenie czucia oraz znaczne ograniczenie ruchomości stawu, najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.

Więcej o: