Kanał Guyona, czyli kostno-włóknista przestrzeń w dłoniowej części nadgarstka zbudowana z kości haczykowatej, grochowatej oraz więzadła poprzecznego nadgarstka. Zespół kanału Guyona - to dokuczliwy i bolesny ucisk na nerw łokciowy. Nerw łokciowy biegnie od splotu ramiennego, następnie w dole pachowym zbliża się do tętnicy pachowej, by wraz z tętnicą ramienną odchodzić ku tyłowi.
Przyczyny zespołu Guyona
Schorzenie może być konsekwencją urazu, wady anatomicznej lub tzw. gangliony (rodzaj torbieli tworzącej się w obrębie torebki stawowej). Czasem zdarza się, że towarzyszy niektórym uwarunkowanym genetycznie schorzeniom prowadzącym do zwyrodnienia np. reumatyczne zapalenie stawów.
Do ucisku nerwu w kanale Guyona najczęściej dochodzi przy następujących czynnościach:
Zespół kanału Guyona - diagnoza i leczenie
W przypadku ucisku nerwu łokciowego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza neurologa. Diagnoza polega na badaniu siły mięśniowej, czucia i ruchomości ręki. Dodatkowo wykonuje się badanie EMG (badanie przewodnictwa nerwowego w obrębie nerwu łokciowego na poziomie kanału nadgarstka) oraz badanie RTG.
Jedną z form leczenia jest farmakoterapia i rehabilitacja. Prawidłowe leczenie zespołu kanału Guyona przynosi efekty już po 4-6 tygodniach. Jednak w przypadku osób skarżących się na zaburzenie czucia oraz znaczne ograniczenie ruchomości stawu, najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.