Jak pozbyć się wody z organizmu?

Zatrzymywanie wody w organizmie jest spowodowane najczęściej nieodpowiednią dietą, zbyt małą aktywnością fizyczną, a także niewystarczającym nawadnianiem organizmu. Taki stan często objawia się opuchnięciem nóg, dłoni czy twarzy, a także cellulitem oraz uczuciem ciężkości. Jakie są sposoby na pozbycie się nadmiaru wody? Co robić, żeby nie dopuścić do zatrzymywania wody w organizmie?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Najprostszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody, która jest zatrzymywana w organizmie, jest po prostu picie dużej ilości płynów. Organizm zatrzymuje wodę najczęściej wtedy, gdy pijemy jej zbyt mało. Jest to działanie obronne organizmu, który magazynuje ją na „czarną godzinę".

Zobacz wideo

Najlepiej wybierać wodę, zieloną herbatę oraz napary ziołowe. Osoby, które nie lubią pić czystej wody mogą dodać do niej cytrynę, pomarańczę, świeżego ogórka lub listki mięty. Żeby nadać wodzie delikatny smak można dodać do niej również aromatyczne owoce, na przykład truskawki, arbuza czy maliny. Dla tych, którzy preferują wodę gazowaną, a nie chcą kupować jej w jednorazowych plastikowych butelkach idealnym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia nasycającego wodę dwutlenkiem węgla.

Świetnym sposobem na szybkie pozbycie się wody z organizmu jest picie moczopędnych ziół. Należą do nich przede wszystkim pokrzywa, pietruszka, mniszek lekarski oraz perz właściwy.

Czasami można zdecydować się na sok, ale najlepiej, żeby był to sok świeżo wyciskany i bez dodatku cukru. Należy unikać słodzonych, gazowanych napojów, a najlepiej ograniczyć również ilość wypijanej kawy. Poza tym warto jeść produkty zawierające dużo wody, takie jak zupy wodniste owoce, na przykład arbuz. W diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w błonnik, ponieważ pomaga on wiązać wodę, która zalega w jelitach. Do codziennego jadłospisu warto włączyć owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Warto zadbać również o dostarczenie odpowiedniej ilości potasu oraz magnezu.

Nadmiaru wody z organizmu pomoże się pozbyć również regularny wysiłek fizyczny. Każda forma aktywności wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a także wspomaga usuwanie toksyn oraz nadmiaru soli. Najlepiej zwiększyć aktywność w ciągu całego dnia - wybierać schody zamiast windy, wysiadać z autobusu przystanek wcześniej niż zwykle czy zamienić samochód na rower. Poza tym zaleca się ćwiczenie około 30 minut dziennie.

Żeby uniknąć zatrzymywania się nadmiaru wody w tkankach, warto na stałe zmienić swoje nawyki. Przede wszystkim, należy codziennie pić wystarczające ilości płynów – wtedy organizm nie będzie jej zatrzymywał. Zaleca się picie co najmniej 1,5 – 2 litrów płynów dziennie. Poza tym warto ograniczyć ilość spożywanej soli. Niewielka jej ilość jest niezbędna do utrzymania właściwego poziomu elektrolitów, ale dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 1500 mg. Należy pamiętać, że duża jej ilość jest ukryta w takich produktach jak gotowe sosy, mieszanki przypraw, wędliny, gotowe dania, a także wiele słonych przekąsek. Wybierając na przykład paluszki, orzeszki czy masło orzechowe najlepiej zdecydować się na te z obniżoną zawartością soli. Niektórzy zalecają również zastąpienie zwykłej soli kuchennej solą kłodawską albo himalajską, które zawierają więcej cennych dla organizmu mikroelementów.

Tabletki na pozbycie się wody z organizmu

Oprócz stosowania naturalnych metod na pozbycie się nadmiaru wody można wspomóc się gotowymi preparatami, które są dostępne w każdej aptece. Preparaty takie mają w swoim składzie substancje, które wspomagają usuwanie wody z organizmu, a także oczyszczanie ciała z toksyn. Najczęściej stosowane składniki to:

  • Wyciąg z zielonej herbaty
  • Wyciąg ziołowe, między innymi z pokrzywy
  • Wyciąg z winogron
  • Ekstrakt z opuncji figowej

Pozbycie się wody z organizmu – dlaczego warto?

Gromadzenie się nadmiaru wody w organizmie ma wiele negatywnych skutków, wśród których są między innymi:

Nadmiar wody w organizmie najczęściej jest spowodowany małą ilością wypijanej wody, niewłaściwą dietą, siedzącą pracą, a także brakiem codziennej aktywności fizycznej, jednak może wiązać się również z niektórymi chorobami nerek, wątroby, serca lub zaburzeniami hormonalnymi. Zignorowanie zalegania nadmiaru wody w organizmie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego jeśli mimo zmiany diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej, nadmiar wody nie będzie usuwany z organizmu, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli nadmiar wody spowodowany jest chorobą, zazwyczaj konieczne jest podjęcie leczenia źródła problemu.

Więcej o: