Żeby przygotować dobrą wodę z cytryną, przede wszystkim należy wybrać świeże owoce, które zawierają dużo soku. Najlepiej wybierać cytrusy o cienkiej, jędrnej skórce, ponieważ zwykle są one lepsze i mają w sobie więcej soku. Przed przekrojeniem cytryny należy wyparzyć owoc we wrzątku albo przynajmniej wyszorować w gorącej wodzie, aby pozbyć się szkodliwych substancji chemicznych, którymi pokrywane są cytrusy. Poza tym, cytrynę warto przetoczyć po blacie, ponieważ wówczas wyciśnięcie soku będzie znacznie łatwiejsze.
Przygotowanie wody z cytryną jest niezwykle proste, jednak kontrowersje budzi temperatura wody, jaką zalewa się sok z cytryny. Najlepiej nie zalewać cytryny wrzątkiem, ponieważ traci ona swoje cenne wartości. Soku z cytryny nie należy również łączyć z gorącą herbatą. Do wody z cytryną można dodać miętę, miód, imbir, goździki lub inne dodatki wzbogacające smak.
Picie wody z cytryną przynosi najlepsze efekty, jeżeli napój pije się rano. Najlepiej codziennie przygotowywać świeży napój i wypijać go w niedługim czasie po przebudzeniu. Wodę z cytryną należy pić regularnie, a pierwsze efekty powinny pojawić się mniej więcej po dwóch tygodniach spożywania napoju.
Jedna szklanka wody z cytryną to zaledwie około 10 kcal, a nawet tak niewielka ilość cytrynowego napoju pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C już w 25 proc. Zależy to oczywiście od ilości soku z cytryny w napoju, ale ogólnie można stwierdzić, że jest to napój niskokaloryczny i zdrowy.
Picie wody z cytryną na czczo wpływa pozytywnie na organizm. Korzyści zdrowotne wynikające z picia wody z cytryną to na przykład:
Sok z cytryny przyspiesza wydzielanie żółci, a co za tym idzie usprawnia trawienie tłuszczów. Poza tym, picie dużej ilości płynów sprawia, że treść pokarmowa jest szybciej przesuwana po układzie pokarmowym i wydalana z organizmu.
Ciepła woda z cytryną na czczo działa wspomaga detoksykację wątroby i oczyszczanie organizmu. Sok z cytryny, dzięki temu, że jest produktem alkalizującym, ma również wpływ na zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej organizmu.
Woda z cytryną pita na czczo, niedługo po przebudzeniu, doskonale nawadnia organizm i uzupełnia niedobór płynów w organizmie, jaki powstaje w ciągu nocy. Woda z cytryną działa pod tym względem lepiej niż czysta woda, ponieważ zawiera dodatkowo więcej elektrolitów. Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na samopoczucie, ale również na poprawę koncentracji i pamięci.
Woda z cytryną wpływa na zmniejszenie głodu i powoduje odczuwanie sytości przez dłuższy czas, dlatego picie tego napoju, szczególnie na czczo oraz przed posiłkami, jest zalecane osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy.
Kwas cytrynowy zawarty w cytrynie zapobiega wiązaniu się wapnia, przez co pomaga oczyścić nerki z kamieni nerkowych, a także zapobiega ich powstawaniu. Oprócz tego, woda z cytryną ma delikatne działanie moczopędne, przez co pobudza pracę nerek.
Woda z cytryną zawiera cenne przeciwutleniacze, które działają dobroczynnie na komórki ciała chroniąc je przed wolnymi rodnikami. Sok z cytryny wpływa również na obniżenie ciśnienia, pomaga zapobiegać cukrzycy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Dzięki zawartości kwasu askorbinowego i przeciwutleniaczy, woda z cytryną chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przeciwdziała starzeniu się komórek skóry.
Wypicie wody z cytryną po nocnym odpoczynku działa pobudzająco i odświeżająco. Dzięki kwaśnemu smakowi cytryny oraz dużej ilości wody, napój wypity rano dodaje energii.
Woda z cytryną wypita po posiłku o charakterystycznym smaku i zapachu pozwala zredukować nieprzyjemną woń z ust, a także zmniejsza uczucie zgagi i dyskomfortu odczuwanego po posiłku.
Ze względu na dużą zawartość witaminy C, woda z cytryną wpływa na poprawę odporności, przez co zapobiega infekcjom i chorobom.