Woda kokosowa - czy warto ją pić?

Woda kokosowa pozyskiwana jest z zielonych, niedojrzałych jeszcze owoców palmy kokosowej. Zamknięta w owocu woda jest sterylnie czysta, ponieważ została przefiltrowana przez cały skomplikowany system przewodzący korzeni i pnia drzewa. Zawiera cenne składniki mineralne oraz witaminy, a stężenie elektrolitów w wodzie kokosowej zbliżone jest do stężenia panującego w naszej krwi. Dlatego też woda kokosowa stanowi naturalny napój izotoniczny, ceniony przez osoby uprawiające sport.

Czym jest woda kokosowa?

Woda kokosowa to przezroczysty płyn wypełniający wnętrze niedojrzałych jeszcze owoców kokosa. Można go pić bezpośrednio ze środka owocu. W krajach tropikalnych, gdzie rośnie, od dawna służy jako napój orzeźwiający. Owoc kokosa zawiera od 200 ml do 1 litra płynu, który ma delikatny orzeźwiający smak.

Uważa się, że woda kokosowa jest jednym z najczystszych płynów na ziemi. Drzewo palmowe, czerpiąc z gleby wodę i sole mineralne, pompuje ją poprzez sieć kanałową wewnątrz pnia i liści i gromadzi przefiltrowaną już wodę w swoich owocach. Zamknięta w kokosie woda jest sterylna, aż do momentu jego otwarcia.

Dobrej  jakości, naturalna woda kokosowa, którą możemy znaleźć w sklepach, gdy jest pozyskiwana bezpośrednio z wnętrza owocu, zachowuje jego cenne właściwości. Taka woda nie powinna zawierać żadnych sztucznych dodatków, barwników, czy też substancji dosładzających.

Woda kokosowa - właściwości

Woda kokosowa to naturalne źródło wielu ważnych składników mineralnych, witamin i związków fitochemicznych, czyli substancji wytwarzanych przez rośliny w celu ochrony przed różnymi zagrożeniami w środowisku, np. do walki z patogenami. Związki fitochemiczne doskonale zdają egzamin jako oręż do walki z chorobami występującymi także u ludzi.

W wodzie kokosowej znajdziemy składniki mineralne, takie jak wapń, potas, magnez i fosfor, ponadto witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) oraz witaminę C. Ważne jest, że stężenie elektrolitów w wodzie kokosowej jest niemal równe ich stężeniu w płynach ustrojowych człowieka, stąd woda kokosowa świetnie nadaje się do nawadniania organizmu. Dlatego można ją uznać za naturalny napój izotoniczny.

Woda kokosowa ma skład zbliżony do składu ludzkiego osocza i tę właściwość  wykorzystano w czasie II wojny światowej, gdy w szpitalach polowych zabrakło krwi do transfuzji. Aby ratować życie żołnierzy wtłaczano im do żył wodę kokosową pozyskiwaną z owoców. Podobno do dziś w niektórych tropikalnych krajach nadal stosuje się wodą kokosową jako płyn fizjologiczny.

Picie wody kokosowej ma niewątpliwie wiele zalet, chociaż niektóre entuzjastyczne opinie na temat jej niezwykłych właściwości leczniczych nie zostały potwierdzone naukowo.

Wśród zwolenników wody kokosowej panuje przekonanie, że jej picie korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego, ponieważ obniża ona ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu w organizmie i może być pomocna w zapobieganiu miażdżycy. Znajdujące się w wodzie kokosowej cytokininy, czyli roślinne hormony wzrostu, mają działanie przeciwzakrzepowe. 

Dzięki zawartości magnezu woda kokosowa ma także łagodzący wpływ na układ nerwowy człowieka, dzięki temu może pomóc w walce ze stresem. Polecana jest osobom borykającym się z niedoborem potasu (hipokalemia), bo zawiera go więcej niż banan. Picie wody kokosowej ma ponadto dobry wpływ na nerki, szczególnie przy pozbywaniu się kamieni nerkowych

Spożywanie wody kokosowej pomaga przy problemach żołądkowych, związanych z zatruciami pokarmowymi (w tym zatruciami alkoholowymi), objawiającymi się wymiotami i biegunką, ponieważ pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz szybko uzupełnia niedobory wody i elektrolitów w organizmie.

W wodzie kokosowej znajduje się kwas laurynowy (podobnie jak w mleku matki) i dlatego możemy bez obaw podawać ją małym dzieciom.

Woda kokosowa nie zawiera laktozy ani dużych ilości cukrów, dlatego polecana jest diabetykom oraz osobom z nietolerancją laktozy. Znakomicie sprawdzi się w diecie odchudzającej, dostarczając organizmowi witamin i soli mineralnych. Zawiera niewiele węglowodanów, zatem śmiało możemy ją pić, dbając jednocześnie o sylwetkę.

Trzeba też pamiętać, że skład wody kokosowej może się nieco różnić, w zależności od właściwości gleby, na której znajduje się plantacja drzew.

Co dzieje się z naszym organizmem i mózgiem, gdy jesteśmy odwodnieni?

 

Wodę kokosową upodobali sobie sportowcy

Ma zalety dobrego napoju izotonicznego: znakomicie nawadnia organizm po treningu,   uzupełnia poziom elektrolitów, utraconych w wyniku intensywnego pocenia się. A w przeciwieństwie do gotowych napojów izotonicznych, nie jest nafaszerowana konserwantami, barwnikami czy regulatorami kwasowości.

Woda kokosowa w łazience

Wodę kokosową możemy potraktować także jako kosmetyk. Jeżeli użyjemy jej zamiast toniku, znakomicie nawilży skórę twarzy. Mając w swoim składzie tzw. kinetynę (jeden z roślinnych hormonów wzrostu) może spowalniać procesy starzenia się skóry, stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo działa antyoksydacyjnie, czyli zwalcza wolne rodniki, wzmacniając jednocześnie odporność skóry na czynniki alergiczne w otoczeniu. Można wody kokosowej używać do regeneracji skóry po oparzeniach słonecznych. A jeżeli do szamponu dodamy nieco wody kokosowej, nasze włosy staną się mocniejsze i lśniące.

Więcej o: