Olej arganowy - smakuje i pielęgnuje

Modny olej arganowy to produkt niemal uniwersalny. Doskonale nadaje się zarówno do spożycia, jak i pielęgnacji skóry oraz włosów. Na co nam pomoże?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Oleju arganowego, zwanego również "złotem Maroka", nie bez powodu nie znajdziemy wśród produktów najtańszych. Powstaje on bowiem z owoców arganii żelaznych - drzew, które rosną i owocują wyłącznie w jednym miejscu na świecie, tj. południowo-zachodniej części Maroka.

Zobacz wideo

Owoce drzew arganowych wielkością przypominają oliwki. W ich wnętrzu znajdują się orzechy zawierające nasiona, z których właśnie pozyskiwany jest olej o złocistej barwie. Do celów kosmetycznych tłoczy się go metodą "na zimno", co pozwala na uzyskanie najwartościowszego oleju. Z kolei ten, przeznaczony do zastosowań kulinarnych i charakteryzujący się orzechowym aromatem, powstaje z ziaren prażonych.

Bogactwo witamin E i F - odmładzają skórę i łagodzą podrażnienia

Olej arganowy znany jest przede wszystkim ze swego zbawiennego wpływu na skórę, włosy i paznokcie. Działanie to zawdzięcza m.in. wysokiej (dwukrotnie wyższej niż w oliwie) zawartości witaminy E , zwanej również "witaminą młodości", która opóźnia procesy starzenia i wspomaga odnowę organizmu. Warto go stosować zwłaszcza na skórę suchą i mało elastyczną, gdyż zapobiega jej przesuszaniu, a dodatkowo wygładza i poprawia jędrność.

Ponadto w około 80% składa się on z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9 - głównie oleinowego i linolowego. Ten ostatni, należący do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT, zwanych również witaminą F), to przyjaciel wszystkich tych, którzy dbają o urodę. Jego niedobór może bowiem prowadzić do: przedwczesnego starzenia się skóry , łamliwości i wypadania włosów oraz rozdwajania ich końcówek, a także rozwarstwiania się płytki paznokciowej.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz zdolność do przyspieszania gojenia się ran, olej arganowy często poleca się szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Bywa pomocny w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości, w tym m.in. odparzeń czy też problemów skórnych pojawiających się w przebiegu takich schorzeń jak np. łuszczyca. Nierzadko możemy go znaleźć również w składzie preparatów przeznaczonych do opalania. Ze względu na właściwości regulujące wydzielanie tzw. sebum (czyli łoju) może nam ponadto pomóc pozbyć się trądziku.

Czytaj również:

Dieta dla skóry - odżyw skórę od środka!

Celuj w zmarszczki - proste sposoby, aby skóra dłużej zachowała młodoś ć

Zdrowa opalenizna? To możliwe!

Jak go stosować?

Olej arganowy możemy stosować niczym krem do ciała, ale również odżywkę. Zadba o stan naszych włosów, a przede wszystkim - wzmocni je, odżywi i nada blasku. W tym celu należy go wmasować we włosy i skórę głowy, a po upływie około pół godziny zmyć szamponem. Ponadto będzie doskonałym zamiennikiem kremu do rąk, jeśli mamy problem z nadmiernie przesuszającą się skórą dłoni oraz kondycją paznokci (słabe, łamiące się). Można go także stosować jako balsam na przesuszone usta.

Olej ten potrafi jednak wspomagać organizm również od wewnątrz. Dostarczanie sobie witaminy F jest bowiem ważne dla naszego układu krwionośnego. Dzięki zdolności do obniżania we krwi poziomu trójglicerydów oraz tzw. "złego" cholesterolu (frakcja LDL), a podwyższania stężenia "dobrego" cholesterolu (frakcja HDL), wspomaga ona pracę układu krążenia i chroni nas przed dotykającymi go schorzeniami, m.in. miażdżycą. W licznych badaniach wykazano ponadto jego zdolność do poprawy odporności organizmu na infekcje, a także działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Zwykle - w celach leczniczych - zaleca się spożywanie oleju w ilości około 1 łyżeczki 3 razy dziennie przez 3-4 tygodnie.

Oprócz licznych walorów prozdrowotnych, olej arganowy jest również po prostu smacznym dodatkiem, np. do sałatek, a także grillowanych warzyw, ryb czy mięsa. Aby nie stracił swoich właściwości nie należy go podgrzewać. Najlepiej tuż przed podaniem lekko skropić nim potrawę, aby nadać jej pysznego, orzechowego aromatu.

Dieta na piękne włosy

Fakty i mity o włosach, a także ich braku

Więcej o: