Orzeszki brazylijskie - nie tylko dla serca i pięknej skóry

Orzechy są nie tylko smaczną, ale i jedną z najzdrowszych przekąsek. Ich szczególną odmianą są orzeszki brazylijskie, które dzięki bogactwu witamin i minerałów korzystnie wpływają na pracę serce, a także zwiększają jakość męskiej spermy. Za co jeszcze warto docenić te orzechy?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Rodzajów dostępnych na rynku orzeszków jest równie dużo, co siedzących w nich witamin. Stanowią bogactwo magnezu , kwasu foliowego, błonnika czy witamin z grupy B. Tym, co dodatkowo wyróżnia te brazylijskie spośród wszystkich znanych orzechów jest zawartość selenu. Szacuje się, że zjedzenie tylko dwóch takich orzechów dostarcza organizmowi dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Obecna w orzechach witamina C reguluje produkcję kolagenu, który nie tylko poprawia wygląd skóry, ale i wzmacnia stawy. Dzięki bogactwu miedzi mózg jest odżywiony i sprawniej pracuje (więcej o tym przeczytasz tutaj ).

Orzeszki brazylijskie - witaminy prosto z Amazonii

Orzesznica brazylijska (lub wyniosła ) - to mierzące blisko 50 metrów wiecznie zielone drzewo. Można ją spotkać jedynie rosnącą dziko, przede wszystkim w dorzeczu Amazonki. W ciągu jednego roku daje blisko pół tony owoców.

Niecodzienne właściwości orzechów brazylijskich docenia nie tylko medycyna. Za sprawą kwasu oleinowego wykorzystywane są w produkcji mydła, a nawet jako smar do urządzeń mechanicznych.

Mimo że w ponad 50 proc. orzechy składają się z tłuszczów (w postaci kwasów tłuszczowych) nie tuczą, a wręcz przeciwnie. Dzięki uczuciu sytości jakie wywołuje zjedzenie niewielkiej ilości orzechów, znacznie ogranicza się spożycie innych produktów. Co ciekawe ich regularne jedzenie usprawnia metabolizm . Jednocześnie korzystnie wpływają na pracę serce i chronią układ krążenia przed chorobami.

Niektóre badania wykazują, że zawarta w orzechach brazylijskich gamma-tokoferolu (pochodna witaminy E) ma działanie przeciwutleniające. Związek ten pełni ważną rolę w zapobieganiu nowotworom, przede wszystkim raka płuc oraz prostaty .

Orzeszki brazylijskie - dla płodności

Najcenniejszy w orzeszkach brazylijskich selen obok wzmacniania odporności eliminuje również wolnorodniki, które przyśpieszają starzenie skóry. Jego obecność w codziennej diecie znacząco poprawia jakość nasienia oraz zwiększa sprawność i szybkość z jaką poruszają się plemniki. Kumulowany w ogromnej większości w jądrach i gruczołach płciowych, a także w produkowanej przez nich spermie, pierwiastek podtrzymuje w ten sposób sprawność i popęd seksualny.

Badania przeprowadzone przez zakład Żywienia Człowieka Uniwersytetu w Nowej Zelandii wykazały, że pierwiastek dostarczany organizmowi wraz z orzeszkami przyswaja się znacznie lepiej niż ten uzupełniany za pomocą suplementów diety lub środków na potencję. Dlatego zaleca się by panowie borykający się z problemem niepłodności spożywali dziennie maksymalnie dwa orzechy brazylijskie. Dzięki właściwościom regeneracyjnym orzechy powinny uzupełnić menu osób po zabiegach operacyjnych, z niedożywieniem , z oparzeniami i z problemami skóry.

Orzeszki brazylijskie - zachowaj ostrożność

Mimo że orzeszki brazylijskie stanowią bogactwo substancji odżywczych mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Ze względu na szczególne właściwości łączenia baru i radu nie należy przekraczać zalecanych dawek. Oba te pierwiastki są silnie promieniotwórcze, a ich zbyt wysokie stężenie w organizmie może wywołać bardzo poważne problemy ze zdrowiem i wywołać chorobę popromienną.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Selen

Orzechy - mają w sobie to coś

Witaminy z grupy B: ukoją nerwy i wspomogą metabolizm

Babka płesznik - cudowny środek na "wszystko"?

Kwasy omega 3 - wciąż ich za mało w diecie Polaków. Jak działają i gdzie ich szukać?

Więcej o: