MIT
Któ¿ z nas nie s³ysza³ o osobie, która pod wp³ywem ogromnego emocjonalnego wstrz±su "posiwia³a, niczym go³±bek", w dodatku ekspresowo (zasnê³a z kruczoczarn± fryzur±, a rano by³a ju¿ siwa). To niemo¿liwe.
Fakt, stres jest sprawc± wielu problemów ze zdrowiem, ale nie udowodniono jego bezpo¶redniego zwi±zku ze zmian± koloru w³osów. Prof. Jeffrey Miller dermatolog Penn State's College of Medicine, robi³ badania, które mia³y ostatecznie rozstrzygn±æ tê kwestiê. Okaza³o siê, ¿e pod wp³ywem stresu w³osy mog± przede wszystkim szybciej wypadaæ i zdaniem naukowca wówczas siwizna jest bardziej widoczna. Po¶rednio stres mo¿e wp³ywaæ na proces siwienia, zale¿ny przede wszystkim od czynników genetycznych i diety, gdy¿ sprzyja "wyp³ukiwaniu" antyoksydantów, zwi±zanych z procesem starzenia. Utrata zdolno¶ci komórek do produkcji barwnika melaniny w jeden dzieñ? Nie ma mowy!
Z wiekiem fazy cyklu wzrostu w³osa (intensywnego wzrostu, czyli anagen, zaniku - katagen i odpoczynku: telogen) ulegaj± skróceniu, a wówczas dochodzi do coraz szybszego rozpadu barwnika melaniny. Proces siwienia zwykle zaczyna siê po trzydziestce, ale zdarza siê i u nastolatków (w zale¿no¶ci od uwarunkowañ genetycznych). Nie ma jednak a¿ tak dramatycznego przebiegu, jak w popularnych opowie¶ciach.
Wiêcej na ten temat w tek¶cie: Nie denerwuj swojej urody!
CHYBA NIE DO KOÑCA...
£ysienie typu mêskiego (androgenowego) to skutek wysokiego poziomu dihydrotestosteronu (DHT), który mo¿e os³abiaæ mieszki w³osowe. Powstaje on z mêskiego hormonu testosteronu, zarazem to nie sam testosteron odpowiada bezpo¶rednio za ³ysienie, ale enzym 5-alfa-reduktaza, który jest odpowiedzialny za przekszta³cenie testosteronu w dihydrotestosteron. Jednocze¶nie im wiêcej testosteronu, tym zazwyczaj wiêcej DHT, wiêc...
Testosteron pe³ni w organizmie wiele funkcji: wspiera p³odno¶æ, a nawet budowê masy miê¶niowej. Bezsprzecznie wp³ywa na zachowania seksualne. Podkrêca libido, zachêca do seksualnych "polowañ", sprzyja erotycznym fantazjom i spontanicznym erekcjom. Zatem, mo¿e tak byæ, ¿e ³ysym bardziej siê chce. Niekoniecznie jednak wszystkim. Trzeba te¿ pamiêtaæ, ¿e popularny wniosek, i¿ w takim razie "³ysi to fantastyczni kochankowie" jest za daleko id±cy. To, ¿e kto¶ chce, nie oznacza jeszcze, ¿e umie.
MIT
Naprawdê wci±¿ wiele osób wierzy, ¿e czêste mycie g³owy sprzyja produkcji ³upie¿u. Tymczasem myjemy j± g³ównie po to, by pozbyæ siê mikrobów (przede wszystkim grzybów), które mog± przyspieszaæ nienaturalne z³uszczanie naskórka, a tak¿e ich po¿ywki. Wiadomo, ¿e ¼le dobrane kosmetyki do w³osów, a tak¿e niedok³adne sp³ukiwanie g³owy, mo¿e zaostrzaæ przebieg ³upie¿u. Samo mycie jednak: na pewno nie.
PÓ£PRAWDA
To bardzo stary pogl±d i nijak siê ma do rzeczywisto¶ci XXI wieku. Niektóre badania przeprowadzane w latach siedemdziesi±tych i osiemdziesi±tych ubieg³ego wieku wskazywa³y, ¿e substancje toksyczne zawarte w farbach do w³osów mog± wp³ywaæ negatywnie na rozwój p³odu. I chocia¿ od tamtej pory drastycznie zmieni³y siê normy, a tak¿e sk³ad preparatów do w³osów, przysz³e mamy wierz±, ¿e i te dzisiejsze mog± byæ niebezpieczne. Takie pogl±dy reprezentuje i czê¶æ ginekologów, ale z pewnymi zastrze¿eniami.
Przede wszystkim zalecana jest szczególna ostro¿no¶æ w pierwszym trymestrze ci±¿y (do 12. tygodnia). Nie tylko dlatego, ¿e wówczas wra¿liwo¶æ organizmu na substancje chemiczne jest najwiêksza. Sam zapach kosmetyków mo¿e przysz³± mamê przyprawiæ o md³o¶ci. Po co psuæ sobie samopoczucie?
Kobiety w zaawansowanej ci±¿y powinny robiæ przerwy podczas wszelkich zabiegów, gdy¿ wymuszona pozycja ¼le wp³ywa na samopoczucie i krêgos³up. W zak³adzie fryzjerskim musi byæ doskona³a wentylacja. W pomieszczeniu, w którym farbowane s± w³osy, nie wolno je¶æ i piæ. Zreszt± ta zasada obowi±zuje nie tylko ciê¿arne.
A co z podejrzeniem, ¿e "burza hormonalna" sprawi, ¿e w³osy nie nabior± oczekiwanego koloru? Nieprawda! Jak i fakt, ¿e zabiegi fryzjerskie nie s± wskazane (ponoæ z tych samych wzglêdów) i u kobiet, które maj± miesi±czkê. To dziwaczny wykrêt fryzjera. Uwaga: z powodu niskiego poziomu ¿eñskich hormonów skóra kobiety w czasie menstruacji jest bardziej sucha i podatna na podra¿nienia, wiêc mo¿e zareagowaæ negatywnie na "ostre" kosmetyki.
Zatem: w "okresach szczególnych" lepiej postawiæ na preparaty oparte na naturalnych sk³adnikach.
PÓ£PRAWDA
Kiedy skrócisz w³osy, optycznie zwiêksz± swoj± objêto¶æ. Gdy obetniesz czê¶æ w³osów zniszczonych farb± czy trwa³± ondulacj±, reszta, która pozostanie, bêdzie wygl±daæ zdrowiej. Je¶li masz rozdwojone koñcówki, pomóc mo¿e umiejêtne ¶ciêcie i zmiana d³ugo¶ci w³osa (bywa, ¿e rozdwajaj± siê jedynie z powodu ocierania o ramiona). Sama wizyta u fryzjera nie rozwi±¿e jednak problemu "¼le od¿ywionych" w³osów (czytaj o diecie przyjaznej w³osom), ich nadmiernej utraty z powodu problemów zdrowotnych (np. zaburzeñ tarczycy) czy innych czynników, np. atmosferycznych (wiêcej na ten temat). Pamiêtaj, ¿e kondycja w³osów to wa¿ny miernik twojego zdrowia. Je¶li obserwujesz ich nag³±, nienaturaln± zmianê na gorsze, najlepiej wyja¶niæ sprawê z lekarzem pierwszego kontaktu, ewentualnie dermatologiem (zajmuje siê skór±, ale i jej przydatkami).
MIT
Najbardziej bole¶nie o tym, ¿e zgolenie w³osów nie pomo¿e, przekona³y siê panie, które na sobie dokona³y takiego eksperymentu. A jest ich niema³o!
To czy w³osy bêd± siê trwale krêciæ, czy nie, to kwestia genów. Nie ma cudownego sposobu na zamianê w³osów prostych w krêcone i odwrotnie, ani na zmianê koloru. Dlatego: fryzjerzy maj± siê dobrze! W³osy krêcone po wyprostowaniu znowu siê "zwin±" i odwrotnie. Sprawa siê rozstrzyga na etapie mieszka w³osowego - potem to ju¿ tylko konsekwencja.
Zobacz tak¿e: