Nadchodzi truskawka - królowa polskiego czerwca!

Cena jeszcze nie zachęca do zakupów, a sezon boleśnie krótki. Truskawka jest nie tylko pyszna. To witaminowa i mineralna bomba, doskonały kosmetyk, pomocnik w odchudzaniu, uznany afrodyzjak... Czy bezpieczny?Sprawdź!
Obfitość witamin, minimum kalorii (bez bitej śmietany): truskawki to samo zdrowie. Obfitość witamin, minimum kalorii (bez bitej śmietany): truskawki to samo zdrowie. Shutterstock

Truskawki: dla zdrowia

Zjadając 100 gramów truskawek (niestety, bez cukru i innych dodatków) pochłaniasz jedynie 27 kalorii. Zarazem zapewniasz organizmowi sporo cennego błonnika, potasu, fosforu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B, witaminę E i C... Co to oznacza w praktyce? Skutecznie wspierasz odporność, wzmacniasz kości i zęby, oczyszczasz i odtruwasz organizm.

Truskawki chronią przed anemią, uchodzą za cennego sprzymierzeńca w zapobieganiu (a nawet w leczeniu) chorobom reumatycznym i artretycznym, schorzeniom nerek i wątroby, kamicy dróg moczowych oraz żółciowych czy podagrze. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego jedzenie tych owoców pozwala również do późnej starości cieszyć się dobrą pamięcią i sprawnym intelektem.

Truskawki, podobnie jak zdecydowanie gorzej pachnąca cebula czy czosnek, zawierają fitoncydy. To związki o udowodnionym działaniu antybakteryjnym, szczególnie docenianym przy infekcjach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Truskawki działają ponoć niczym eliksir młodości, także stosowane bezpośrednio na skórę Truskawki działają ponoć niczym eliksir młodości, także stosowane bezpośrednio na skórę Shutterstock

Truskawki: dla urody

Sprawny mózg to znacznie większa szansa na sprawne ciało, więc truskawki to naturalny eliksir młodości. Truskawka, która ma więcej witaminy C od niejednego przereklamowanego cytrusa, skutecznie zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za przedwczesne starzenie organizmu.

Producenci kosmetyków cenią ją nie tylko za fantastyczny zapach. Wyciąg z truskawek odżywia skórę, odświeża, działa bakteriobójczo i ściągająco. Jest zatem idealny jako składnik kosmetyków do pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się. Ze względu na dużą zawartość witaminy C flawonów i flawonoidów truskawki pomagają w znacznym stopniu rozjaśniać przebarwienia skóry. Są naturalnymi blokerami niekorzystnych promieni UVA i UVB, dlatego sprawdzają się w kosmetykach na lato.

Nie musisz wychodzić do drogerii, by przekonać się, jak piękna może być cera dzięki truskawkom. Wystarczy (jak na zdjęciu) zrobić z nich samodzielnie maseczkę.

Wśród urodowych znawczyń popularnością cieszy się maseczka przeciwzmarszczkowa z truskawek z olejem sojowym (100 g rozgniecionych truskawek połączyć z 15 ml oleju, zmieszać i położyć na twarz na 20 minut. Zmywać letnią przegotowaną wodą) i maseczka rozświetlająca (100 g truskawek, 15 ml jogurtu naturalnego i 2,5 ml soku z cytryny). Rozdrobnione truskawki łączymy z pozostałymi składnikami, starannie mieszamy. Pozostawiamy na twarzy przez ok. 10 minut, a potem zmywamy z twarzy chłodną wodą.

Truskawka odchudza! Dzięki bromelinie, enzymowi odpowiadającemu za rozkład białka (znanemu z preparatów odchudzających), przyspiesza ich przyswajanie i pozwala obniżyć wagę ciała. Pomaga też utrzymać szczupłą sylwetkę, gdyż dzięki solom organicznym poprawia przemianę materii, a z pomocą pektyn oczyszcza jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływa na naturalną florę bakteryjną.

Zobacz także:

Zespół Otella Zespół Otella Shutterstock

Truskawka- afrodyzjak

Truskawki w szampanie. Truskawki, bita śmietana i wolny wieczór... Komu nie robi się gorąco? Na pokuszenie truskawki wodzą nas i smakiem, i wyglądem.

Nieprzypadkowo uchodzą za symbol bogini miłości Wenus: są przecież czerwone, w kształcie serca... Wprawdzie znane nam współcześnie truskawki powstały dopiero na początku XVIII wieku ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek i to zapewne one pierwotnie były kojarzone z boginią, jednak z czasem zostały zdetronizowane przez truskawkę. Ta jest w końcu większa, a jej bardziej cierpki, wyrafinowany smak bliższy jest naszym wyobrażeniom o uczuciach towarzyszących miłosnemu odurzeniu.

Truskawki zawierają sporo łatwych do przyswojenia cukrów, zatem nabierając wieczorem apetytu na amory, w nocy, dzięki truskawkom, nie powinniśmy stracić animuszu...

Najsłynniejsze afrodyzjaki

Szybki numerek? Najlepsze pozycje

Pozycje seksualne opóźniające wytrysk

Ponoć najlepsze truskawki to te z pól. Pod warunkiem, że je starannie domyjemy... Ponoć najlepsze truskawki to te z pól. Pod warunkiem, że je starannie domyjemy... Shutterstock

Truskawka: bezpieczna czy nie?

Mamy modę na krajowe owoce, zawsze lepiej przyswajalne od importowanych. Zarazem trzeba pamiętać, że żadna żywność nie jest w pełni bezpieczna. Nigdy nie mamy pewności, nawet kupując owoce bezpośrednio od rolnika, czym konkretne truskawki zostały potraktowane...

Nie dajmy się jednak zwariować. W sumie musielibyśmy nie jeść niczego. Wielka fala zatruć Escherichią coli w Europie była spowodowana przez coś pozornie bardzo bezpiecznego, czyli kiełki (więcej na ten temat).

Epidemiolodzy podkreślają, że najskuteczniejszy sposób na uniknięcie zatrucia pokarmowego, to czyste ręce i umyte starannie owoce. Większość mikrobów bytujących na skórze można pokonać zwykłym mydłem i wodą. Truskawki trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą (zostawiając szypułki, by nie wyciekł sok). Zarazem trzeba zaufać odpowiedzialnym służbom, że woda w kranie nie jest zanieczyszczona, a produkty żywnościowe systematycznie i starannie kontrolowane pod względem bezpieczeństwa.

Smaczne, zdrowe, ale przecież uczulają... Czy truskawki można bez obaw podawać dzieciom? Smaczne, zdrowe, ale przecież uczulają... Czy truskawki można bez obaw podawać dzieciom? Shutterstock

Truskawki: co z tą alergią?

Truskawki uczulają. Nie ma co do tego wątpliwości. Alergia na te owoce nie jest jednak tak powszechna, jak się uważa. Często nie dotyczy też składników samego owocu, a substancji (np. konserwujących), którymi owoce zostały potraktowane. Gdy sięgniemy po nie ponownie, tym razem z ekologicznej, rodzimej uprawy, może już obyć się bez przykrych niespodzianek.

Najczęstsze objawy uczulenia na truskawki to zmiany skórne (pokrzywka), czasem biegunka. Zwykle alergie pokarmowe dotykają dzieci, u dorosłych są naprawdę bardzo rzadkie. Gdy jednak zaobserwujesz u siebie niepożądane objawy, musisz zrezygnować z tego przysmaku i, najlepiej, skontaktować się z alergologiem (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu), by upewnić się, że twoje podejrzenia są słuszne.

Część lekarzy odradza jedzenie truskawek przez kobiety karmiące piersią, ze względu na ryzyko wystąpienia uczulenia u niemowlęcia. Inni zalecają jedynie ostrożność i odstawienie owoców dopiero po zauważeniu niepokojących objawów u malucha.

Zdrowemu dziecku można wprowadzić truskawki do diety po 10. miesiącu życia. Jeśli jest zagrożone alergią (np. alergicy w najbliższej rodzinie) termin rozszerzenia diety najlepiej uzgodnić z pediatrą.

Gdy wystąpi reakcja uczuleniowa (nie musi tak być przy pierwszym kontakcie z owocem, ale i później), trzeba wyeliminować truskawki z diety i ewentualnie powtórzyć próbę za rok (minimalna dawka owoców, najlepiej ustalona z lekarzem). Uwaga, jeśli twoje dziecko nie lubi truskawek, nie zmuszaj go do jedzenia. Bywa, że niechęć do jakiegoś pokarmu to właśnie pierwszy objaw alergii...

Czytaj: Lista przebojów lata. NAJLEPSZE OWOCE

Więcej o: