Dzienny limit kofeiny jest to dawka, którą zdrowy dorosły człowiek może przyjąć w ciągu doby bez szkody dla organizmu. Jak wiadomo, kofeina jest substancją działającą pobudzająco i wiele osób korzysta z jej właściwości regularnie, włączając do swojej diety produkty, które ją zawierają. Oczywiście najpopularniejszym z nich jest kawa. Znaczna część dorosłych, ale także coraz częściej młodzież, sięga po nią z samego rana, aby dostarczyć organizmowi zastrzyk energii pozwalający na szybkie rozpoczęcie dnia. Kiedy działanie kofeiny zaczyna słabnąć, wówczas sięgają po kolejną filiżankę kawy lub napój energetyczny, który także zawiera jej potężną dawkę. I taki schemat powtarza się aż do wieczora. Czy jednak stałe pozostawanie pod wpływem kofeiny jest zdrowe dla naszego organizmu? Ile kofeiny można spożywać dziennie, aby sobie nie zaszkodzić?
Dzienna dawka kofeiny według wyliczeń naukowców nie powinna przekraczać 400 mg, w przypadku zdrowych, dorosłych osób. Kofeina jest alkaloidem purynowym. Co to oznacza? Otóż jest ona związkiem o działaniu psychoaktywnym. Obok kawy, jej źródłem w naszej diecie jest też herbata, kakao czy coraz bardziej popularna yerba mate. Wymienione produkty są naturalnymi i dobrymi źródłami kofeiny. Nie należy jednak zapominać, że na rynku dostępne są też napoje gazowane czy energetyki, które także zawierają ją w swoim składzie, jednak osoby dbające o zdrową i zbilansowaną dietę nie powinny po nie sięgać.
Aby wiedzieć, ile mg kofeiny dziennie spożywamy, warto poznać szacunkową zawartość tego związku w różnych produktach. I tak:
Da się więc zauważyć, że wystarczy 4 filiżanki mocnej kawy, aby przekroczyć dzienny limit kofeiny dla zdrowego człowieka. Należy więc skrupulatnie przestrzegać tego, ile kofeiny trafia do naszego organizmu, aby nie zmagać się z przykrymi konsekwencjami przedawkowania.
Dopuszczalna dawka kofeiny waha się między 300 a 400 mg. Osoba przyjmująca powyżej 500 mg substancji na dobę uznawana jest za taką, która przedawkowuje kofeinę. Z kolei przyjęcie powyżej 2000 mg na dobę prowadzi do zatrucia kofeiną, które może dawać charakterystyczne objawy takie jak:
Na temat kofeiny przez lata narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że jest niezdrowa i należy ją ograniczać, inni, że nie przynosi organizmowi żadnej szkody, a jeszcze inni, że podobnie jak w przypadku każdego produktu należy ją spożywać z umiarem. My przychylamy się do tej ostatniej opcji. Niemniej jednak warto zebrać kilka niepodważalnych faktów na temat kofeiny i jej działania na ludzki organizm:
Zobacz też: Guarana: właściwości zdrowotne. Czy guarana może zastąpić kawę?