Teatox, jak nazwa wskazuje, jest to detoks herbaciany. To kolejna, coraz popularniejsza metoda oczyszczania organizmu z toksyn przy pomocy herbat ziołowych. Detoks ten polega na stosowaniu określonej diety oraz wspomaganiu jej herbatami ziołowymi. Producenci wyróżniają 2 rodzaje naparów ziołowych: na dzień i na noc. Różnią się one składem oraz właściwościami. Filiżankę herbaty „na dzień” należy wypić na czczo, gdyż ma ona działanie przyspieszające metabolizm oraz zmniejszające łaknienie. Herbatę „na noc” należy wypić przed samym snem, ponieważ według producentów, ma ona wpływ na poprawę jakości snu, przyspiesza nocne oczyszczanie komórek z toksyn oraz ułatwia zasypianie. Efekty teatoxu są odczuwalne po 14 dniach stosowania tej metody.
Co ciekawe, herbat przeznaczonych do teatoxu nie można zakupić w aptekach stacjonarnych, jedynie przez sklepy internetowe (głównie amerykańskie), a świat medycyny nie wypowiada się na temat skuteczności tej metody.
Podstawowym działaniem detoksu herbacianego ma być oczyszczanie organizmu z toksyn. Według obietnic producentów, dzięki piciu naparów ziołowych oczyszczanie komórek z toksycznych substancji przebiega bardzo dynamicznie. Większość osób, które stosują detoks herbaciany ma na celu utratę wagi. Zioła stanowiące składniki takich herbat mają bowiem właściwości przyspieszające metabolizm oraz hamujące łaknienie. Niestety, bez stosowania zalecanej przez producentów diety oraz aktywności fizycznej, samo wypijanie naparów, nie będzie skutkowało utratą wagi. Oprócz tego, teatox ma wpływać na zwiększenie energii oraz witalność organizmu.
Skład naparów ziołowych przeznaczonych do teatoxu różni się w zależności od producenta oraz od tego, czy herbata przeznaczona jest na dzień, czy na noc. W większości napary te zawierają: koper włoski, mniszek lekarski, lukrecję, głóg, pokrzywę, mącznicę lekarską, liść lotosu, łopian,czystek, miętę, rumianek, melisę, chryzantemę, yerbę mate, fiołek bezbarwny, karczoch oraz skrzyp polny. Wszystkie te zioła charakteryzują się działaniem moczopędnym lub przeczyszczającym. Oprócz tego, niektóre z nich (np. czystek, karczoch lub fiołek bezbarwny) są stosowane do obniżenia cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi, a także podczas problemów z wątrobą.
Według producentów, teatox ma skutkować obniżeniem masy ciała, wobec czego wiele osób, mających problem z nadmiernymi kilogramami, decyduje się na detoks herbaciany. Jednakże samo picie herbat nie będzie skutkować chudnięciem. Co prawda, niemal wszystkie składniki zawarte w tych naparach mają właściwości przeczyszczające oraz moczopędne, w związku z tym powodują utratę płynów oraz chwilowe oczyszczenie organizmu, co może przełożyć się na spadek wagi. Efekt ten jest krótkotrwały i mylący. Aby zgubić zbędne kilogramy należy wdrożyć również dietę oraz codzienną aktywność fizyczną. Producenci nie są zgodni co do zasad diety odchudzającej podczas stosowania teatoxu. Jedna z firm sugeruje, aby jeść 4-5 posiłków dziennie, o łącznej wartości energetycznej maksymalnie 1600 kcal oraz aby jadłospis był zróżnicowany. Inna firma nie wskazuje dokładnie dziennej kaloryczności i określa zupełnie inne zasady: jedzenie tylko wtedy, gdy odczuwa się głód, niełączenie białka oraz węglowodanów podczas jednego posiłku, bazowanie w posiłkach głównie na warzywach i owocach oraz picie dużej ilości wody. Co ciekawe, na etykietach wszystkich herbat odchudzających, producenci (małym drukiem) zgodnie ostrzegają, że samo wypijanie naparów ziołowych, nie zastąpi diety ani aktywności fizycznej. Stanowi to zaprzeczenie jednego z głównych działań teatoxu, tak intensywnie reklamowanego.
Charakterystyczne dla herbat przeznaczonych do teatoxu jest to, że ich spożywanie wiąże się z szeregiem działań niepożądanych. Napary ziołowe tego typu bazują głównie na roślinach przeczyszczających oraz moczopędnych, wobec czego nadmierne spożywanie tych herbat może skutkować odwodnieniem oraz problemami ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty, nudności). Ponadto, herbatki przeznaczone do detoksu herbacianego osłabiają albo wzmacniają działanie niektórych leków, w związku z czym należy zachować minimum 5-godzinną przerwę pomiędzy zastosowaniem tych preparatów. Detoks herbaciany jest niewskazany dla osób poniżej 18 roku życia oraz jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.