Hoodia - czy jest skuteczną metodą na odchudzanie?

Hoodia jest afrykańską rośliną rosnącą głównie na terenach pustynnych. Ostatnio roślina cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jednemu z gatunków tego sukulenta nazywanemu hoodia gordonia przypisuje się działanie odchudzające. Czy hoodia rzeczywiście może być stosowana jako środek wspomagający odchudzanie?

Jakie preparaty zawierające tę roślinę najlepiej wybierać? Kto nie powinien stosować tego typu suplementów? Hoodia pochodzi z rejonów Afryki Południowej. Jest zaliczana do sukulentów, czyli roślin, które są przystosowane do życia na bardzo suchych terenach, w związku z czym występują głównie na pustyniach. W Afryce roślina jest wykorzystywana przez tamtejszą ludność, która wierzy, że hoodia hamuje apetyt, dzięki czemu jest doskonałym pożywieniem na pustyni, gdzie dostęp do jedzenia jest bardzo ograniczony.

Hoodia - działanie

Hoodia jest znana głównie z tego, że wpływa na zmniejszenie apetytu. Takie działanie tej afrykańskiej rośliny zaobserwowano po raz pierwszy w latach 30. ubiegłego wieku, gdy przyglądano się kulturze ludów mieszkających na pustyni Kalahari. Następnie, w latach 70-tych z rośliny wyizolowano substancję, która hamuje łaknienie. Według naukowców substancja ta prawdopodobnie sprawia, że człowiek ma wrażenie, że jego żołądek jest pełny, w związku czym nie odczuwa głodu i mniej je.

Hoodia na odchudzanie

Wyciągi z hoodii można znaleźć w wielu preparatach przyspieszających odchudzanie, jednak mimo to odchudzające działanie rośliny nie zostało tak naprawdę potwierdzone. W 2011 roku opublikowano wyniki badań, które przeprowadzono na grupie 49 kobiet z nadwagą. W grupie tej części kobiet podawano preparat z hoodią, natomiast pozostałym podawano placebo. Eksperyment trwał piętnaście dni i w tym czasie kobiety jadły takie same posiłki, ale mogły jeść tyle, na ile miały ochotę. Co ciekawe, okazało się, że dzienne spożycie kalorii było takie samo u kobiet przyjmujących ekstrakt z hoodii oraz przyjmujących placebo, co oznacza, że suplementy nie wpłynęły na zahamowanie apetytu i nie zmniejszyły ilości spożywanych kalorii. Co więcej, nie zaobserwowano u tych kobiet spadku wagi, a jedynie wiele skutków ubocznych. Zauważono, że zażywanie hoodii gordonii spowodowało przyspieszenie pulsu, zwiększenie poziomu fosfatazy oraz bilirubiny we krwi, a także podwyższenie ciśnienia. Dodatkowo, u niektórych kobiet biorących udział w badaniu pojawiły się efekty uboczne, takie jak zmiany skórne o charakterze alergicznym, nudności oraz wymioty.

Hoodia – jaki preparat wybrać?

W aptekach i sklepach internetowych dostępnych jest wiele preparatów, które mają w swoim składzie ekstrakty z hoodii gordonii. Warto zaznaczyć, że żaden z takich suplementów nie został jak do tej pory oficjalnie zaaprobowany jako środek na odchudzanie. Przyjmując takie preparaty należy zachować ostrożność, ponieważ nie do końca poznano działanie rośliny, a także nie stwierdzono, jakie dokładnie skutki uboczne może wywoływać stosowanie takich preparatów. Co więcej, wiele instytutów badawczych podaje w wątpliwość fakt, że suplementy takie są skuteczne i bezpieczne.

Wybierając suplementy diety zawierające wyciągi z hoodii należy zwrócić uwagę na skład preparatu. Wiele takich preparatów zawiera śladowe ilości ekstraktów roślinnych lub nie zawiera ich wcale. Zamiast naturalnych wyciągów suplementy są pełne wypełniaczy i substancji, które w żaden sposób nie wspomagają odchudzania. Ze względu na to, że wiele suplementów jest produkowanych nielegalnie, proces ich wytwarzania nie jest w żaden sposób kontrolowany i mogą one zawierać substancje toksyczne albo szkodliwe dla naszego organizmu metale ciężkie. Czasami w takich specyfikach zamiast hoodii stosuje się jej tańsze zamienniki. Jest to spowodowane faktem, że hoodia gordonia jest rośliną chronioną i jej zbiory są regulowane prawnie, a żeby ją pozyskiwać należy uzyskać wiele pozwoleń.

Hoodia gordonia – kto nie powinien jej stosować?

Jeżeli, mimo wielu kontrowersji związanych z suplementami zawierającymi rzekomo odchudzający sukulent, ktoś decyduje się na przyjmowanie takich preparatów, należy pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do ich zażywania. Preparatów z hoodią nie powinny stosować osoby cierpiące na cukrzycę,nadciśnienie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także zaburzenia odżywiania i łaknienia, takie jak bulimia czy anoreksja. Stosując suplementy tego typu należy stosować się do zalecanej na opakowaniu dawki. Jeżeli podczas zażywania takich specyfików pojawią się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości należy natychmiast zaprzestać stosowania suplementu.

Zobacz wideo
Więcej o: