Ferrytyna

Ferrytyna to rodzaj białka obecnego we wszystkich komórkach organizmu Ferrytyna reguluje i utrzymuje prawidłowe stężenie żelaza. Na podstawie badania poziomu ferrytyny można stwierdzić nadmiar lub niedobór tego cennego pierwiastka.
Dołącz do nas na Facebooku!

Do badania pozwalającego ocenić ilość ferrytyny oraz żelaza pobiera się próbkę osocza krwi. Mimo że ferrytyna nie jest jedynym białkiem wiążącym żelazo, to tylko jego poziom jest istotny przy stawianiu diagnozy. Dzieje się tak, ponieważ zatrzymuje w organizmie odpowiednio 70 proc. u kobiet i 80 proc. u mężczyzn dostarczanego mu żelaza. Badanie na zawartość żelaza wykonywane jest w sytuacji gdy wyniki hematokrytu i hemoglobiony sugerują znaczny spadek żelaza. Sięga się po nie u pacjentów z podejrzeniem niedokrwistości wywołanej niedoborem pierwiastka lub zbyt wysokim stężeniem żelaza. Prawidłowy poziom ferrytyny powinien mieścić się w przedziale:

kobiety

10-150 ?g/l

mężczyźni

15-200 ?g/l

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Poza normą

Najczęstszą przyczyną podwyższonego stężenia ferrytyny są:

- stany zapalne

- uszkodzenie lub martwica komórek wątroby

- reumatoidalne zapalenie stawów

- zmiany w obrębie śledziony

- choroba szpiku kostnego

Zdarza się, że nadmiar ferrytyny pojawia się u pacjentów po transfuzji krwi bądź stanowi konsekwencję niedokrwistości megaloblastycznej, aplastycznej lub hemolitycznej

Niedobór ferrytyny

Zbyt niskie stężenie białka, a tym samym niedobór żelaza najczęściej towarzyszy niedokrwistości oraz obfitym miesiączkom.Czytaj także:

Żelazo

Badanie krwi

Kreatynina

Zespół Moschcowitza (Zakrzepowa plamica małopłytkowa)

Menorrhagia