Nadmierne wypadanie włosów może mieć bardzo różnorodne przyczyny. Często to skutek nieprawidłowej pielęgnacji i czesania włosów. Niektóre fryzury, np. koki, mocno nadwyrężają włosy, co powoduje zanik mieszków włosowych. Szkodliwe jest używanie spinek i gumek oraz metody typu tapirowanie, ponieważ prowadzą do mechanicznego uszkodzenia włosów. Bardziej zaawansowane metody, np. ondulacja oraz farbowanie włosów, również przyczyniają się do osłabienia ich struktury i wypadania. Ponadto szkodzi im stosowanie wszystkich urządzeń wytwarzających ciepło, a więc lokówek, prostownic czy suszarek.
Włosy wypadają mocno u osób, które palą papierosy, ponieważ dym tytoniowy to trucizna. Obecność toksyn w organizmie często objawia się właśnie wypadaniem włosów. Dlatego takie zjawisko może świadczyć np. o zatruciu.
Może mieć ono również podłoże psychiczne. Silny stres powoduje wzrost poziomu prolaktyny, co sprzyja wypadaniu włosów. Często w stanie silnego napięcia nerwowego drapiemy się w sposób niekontrolowany po głowie, co również przyczynia się do wypadania włosów.
Nadmierne wypadanie włosów często ma podłoże hormonalne. U kobiet ten problem pojawia się w czasie ciąży lub menopauzy. Mężczyznom z kolei często dokucza po 40. roku życia. Wpływ na wypadanie włosów mają też zaburzenia tarczycy, zarówno przy nadczynności (łysienie ogólne lub plackowate) i niedoczynności (suche i przerzedzone włosy).
Utrata włosów bywa spowodowana przyjmowanymi lekami. Często towarzyszy chemioterapii. Wypadanie włosów powodują też jednak leki antykoncepcyjne oraz przeciwzakrzepowe.
Wypadanie włosów jest również objawem niedożywienia. Występuje wskutek niedoboru żelaza, cynku, aminokwasów, białka oraz witamin.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, powinniśmy zgłosić się do trychologa, który zdiagnozuje przyczynę tego stanu. Przed wizytą warto wykonać kilka badań, które pomogą w diagnozie, a które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Do takich badań należą te, które określają poziom takich hormonów i wskaźników jak:
W związku z tym, że przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele, istotny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Warto przypomnieć sobie jak najdokładniej moment pojawienia się problemu i szczegółowo opisać swoją dietę. Trycholog wykona najpewniej badanie skóry głowy oraz włosów. W razie potrzeby specjalista skieruje nas na dodatkowe badania, m.in. badania tarczycy.