Krwawiące dziąsła - przyczyny i leczenie

Krwawiące dziąsła przy szczotkowaniu lub nitkowaniu zębów mogą być objawem kilku poważnych chorób, ale także efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub zbyt energicznego szczotkowania zębów. Krwawienie przy czyszczeniu zębów towarzyszy stanom zapalnym dziąseł i chorobom przyzębia, takim jak paradontoza. Czasem na krwawienie dziąseł skarżą się także ciężarne kobiety. Leczenie rozpoczyna się od usunięcia kamienia nazębnego. Najistotniejsze jest późniejsze staranne i prawidłowe czyszczenie zębów.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Przyczyn krwawiących dziąseł jest co najmniej kilka. Najczęściej jednak odpowiedzialna za krwawienie jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Zaniedbania w higienie jamy ustnej

Spożywając pokarmy wprowadzamy do ust ogromne ilości składników i jeżeli ich dokładnie nie usuniemy zaczynają, wraz z bakteriami obecnymi w jamie ustnej, tworzyć na naszych zębach płytkę bakteryjną. Owa płytka osadza się na zębach tuż nad dziąsłami i drażni miękką tkankę. W efekcie dochodzi do zapalenia dziąseł, a pierwszym sygnałem zmian zapalnych jest krwawienie przy nitkowaniu lub szczotkowaniu zębów.

W stanie zapalnym dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i nabrzmiałe. Może temu towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust. W bardziej zaawansowanych stanach zapalnych pojawia się ból.

To także sygnał, że może teraz dojść do poważniejszego już schorzenia przyzębia, jakim jest paradontoza. Choroba ta powoduje, że dziąsła stają rozpulchnione i nadwrażliwe, często krwawią, szyjki zębowe odsłaniają się, a czasem nawet korzenie zębów. Kości przyzębia zanikają, zęby tracą stabilność i zaczynają się chwiać. Nieleczona paradontoza prowadzi do utraty uzębienia.

Powodem krwawienia mogą być ponadto urazy mechaniczne. Tak samo, jak zbyt powierzchowne czyszczenie zębów, tak i nazbyt silne szczotkowanie, może szkodzić dziąsłom. Energiczne nitkowanie, używanie szczoteczki o twardym włosiu oraz zbyt silny nacisk uszkadzają delikatną tkankę dziąsła i powodują krwawienie.

Zobacz wideo

Do krwawienia dziąseł dochodzi także w wyniku urazów spowodowanych wadliwym zgryzem, źle dopasowaną protezą, nieprawidłowo wykonanym wypełnieniem, a także nadgryzaniem przeciwstawnym zębem dziąsła po usunięciu tam zęba.

Na stan naszych dziąseł ma wpływ także ogólna kondycja organizmu

Schorzenia, które mogą powodować krwawienie dziąseł:

Ponadto, na stan naszych dziąseł wpływa zażywanie niektórych lekarstw przeciwpadaczkowych, immunosupresyjnych oraz doustna antykoncepcja hormonalna 

Krwawienie dziąseł a ciąża

Sporo kobiet w ciąży obserwuje u siebie tę dolegliwość. Przyczyną jest zapalenie dziąseł, które pojawia się około drugiego miesiąca ciąży i spowodowane jest zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Bywa, że dziąsła zaczynają przerastać, stają się wrażliwe na dotyk, zmiany temperatury i stają się podatne na urazy w czasie energiczniejszego szczotkowania.

Krwawiące dziąsła - leczenie

Po zauważeniu oznak krwawienia najlepiej udać się dentysty po poradę. Stomatolog nauczy też, jak prawidłowo czyścić zęby i ewentualnie zaleci np. płukanki. Z pewnością pomocny może być także tzw. skaling, czyli proces usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków.

Przy paradontozie stosuje się ponadto specjalne żele lub lakiery na krwawiące dziąsła o działaniu przeciwbakteryjnym, a także w razie potrzeby antybiotyk.

Przy krwawiących dziąsłach wiele możemy zdziałać sami. Po pierwsze, myjmy dokładnie zęby przez minimum dwie minuty, stosując ruchy okrężne i tzw. wymiatające. Używana przez nas szczoteczka powinna być miękka. Zęby szczotkujemy mimo krwawienia, aby dokładnie je oczyścić. Po szczotkowaniu dobrze jest jeszcze użyć nitki dentystycznej, aby doczyścić przestrzenie międzyzębowe. Można też używać do płukania specjalnego płynu na krwawiące dziąsła lub płukanki z dodatkiem substancji antybakteryjnych.

Poleca się ponadto płukanie jamy ustnej naparami z ziół, takich jak szałwia, rumianek czy tymianek.

Więcej o: