Lakowanie zębów - dlaczego jest takie ważne?

Lakowanie zębów, inaczej ich uszczelnianie, to jeden z najlepszych przykładów na to, ile jest prawdy w powiedzeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To zabieg, który przeprowadza się zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych, by chronić je przed próchnicą.

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, polegający na wypełnianiu bruzd i szczelin występujących naturalnie w naszym uzębieniu. Pokrywa się je materiałem stomatologicznym nazywanym lakiem, który nie tylko zabezpiecza zęby, lecz także dodatkowo powoduje uwolnienie jonów fluoru, zwalczających próchnicę.

Lakowanie - których zębów dotyczy?

Lakuje się zarówno zęby mleczne, jak i stałe, trzonowe i przedtrzonowe oraz górne siekacze stałe. Budowa tych zębów powoduje, że łatwo gromadzą się tam resztki jedzenia, które są  przyczyną powstawania próchnicy.

Zabieg lakowania zębów przeprowadza się głównie u dzieci. Najlepiej zgłaszać się na niego zaraz po wyrżnięciu się danego zęba, by mieć pewność, że nie powstała już na nim próchnica. Jeśli chodzi o zęby stałe, to zazwyczaj zaczyna się lakowanie od szóstek, które pojawiają się jako pierwsze i od razu jako stałe, gdy dziecko ma 5 lub 6 lat. Dorośli również zgłaszają się na lakowanie zębów mądrości, które powinny pojawić się między 16. a 25. rokiem życia.

Lakowanie zębów - na czym polega?

Zabieg lakowania zębów jest dość prosty I bezbolesny. Najpierw stomatolog oczyszcza ząb ze wszystkich osadów I zanieczyszczeń. Następnie go osusza, po czym przechodzi do zasadniczej części zabiegu, a więc do nałożenia laku w szczeliny i zagłębienia. Później lak jest naświetlany specjalną lampą polimeryzacyjną, która utwardza lak.

Skutecznośc zabiegu zależy m.in. od tego, czy zgłosimy się na niego w odpowiednim momencie. Jeśli lakowanie zostanie przeprowadzone zbyt późno i zdąży dojść do demineralizacji szkliwa, ząb może nie być właściwie chroniony. W takich przypadkach lak szybko wypada z zębów, rozwija się próchnica. Może też wystąpić niemal niewidoczny ubytek pod powierzchnią laku, który grozi dużym ubytkiem.

Pogłębione lakowanie zębów - czym jest?

Pogłębione lakowanie zębów to szczególny przypadek uszczelniania bruzd, który stosuje się w chwili, gdy na zębie pojawiła się już próchnica lub stomatolog ma problem ze zdiagnozowaniem jego stanu. Stara się wtedy otworzyć I lekko poszerzyć bruzdy I dopiero wtedy wypełnić je lakiem, jak podczas standardowego zabiegu lakowania.

Lakowanie a lakierowanie zębów

Często myli się lakowanie zębów z ich lakierowaniem. Pierwszy z tych zabiegów przeprowadza się na zębach, na których jeszcze nie pojawiła się próchnica i które dopiero się pojawiły, dlatego dotyczy głównie dzieci. Lakierowanie również ma na celu ochronę zębów przed próchnicą, jednak można przeprowadzić je w dowolnym momencie życia i dotyczy wszystkich zębów, nie tylko trzonowych I przedtrzonowych. Zabieg polega na pokryciu zębów specjalnym lakierem w celu dostarczenia im fluoru. Warto wykonywać go raz na pół roku.

Może cię też zainteresować:

Czy każdy ząb można uratować?

Więcej o: