Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Odpowiedź na pytanie co wiemy i jak często korzystamy z nici dentystycznych dały ankiety przeprowadzone wśród tysiąca respondentów, losowo wybranych z całego kraju. Niestety i tym razem zebrane dane mogły przyprawić o zawrót głowy. Wynika z nich, że zaledwie 14 proc. z nas regularnie sięga po nici. Ponad 95 proc. badanych przyznało się do problemów z próchnicą, zaś co siódmy z nas cierpi z powodu choroby dziąseł.
Dla zachowania zdrowego uzębienia na długie lata konieczne jest kompleksowe działanie. Szczotkując zęby nie pozbywamy się wszystkich groźnych bakterii. Mimo szeregu powszechnie dostępnych środków wspomagających działanie pasty, tak jak w przypadku nici dentystycznych, traktujemy ją jako specyficzny rodzaj wykałaczki. Sięgamy po nią jedynie aby usunąć resztki jedzenia. Niewiele ponad 30 proc. używa, ale tylko sporadycznie, nici wówczas gdy mają poczucie niedokładnego oczyszczenia jamy ustnej. Zalewie jedna czwarta deklaruje regularnie i właściwe korzystanie z nici tj. przed każdym szczotkowaniem zębów. Oznacza to, że wiedzą o tym jak i kiedy należy po nie sięgać może pochwalić się niecałe 4 proc. rodaków.
Właściwe nitkowanie pozwala usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmu z miejsc, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów - w przestrzeniach pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł. Ponieważ zaleganie płytki nazębnej jest przyczyną próchnicy zębów i chorób dziąseł, stomatolodzy zalecają codzienne używanie nici dentystycznej przed każdym szczotkowaniem zębów. Dlaczego zatem tak niechętnie po nią sięgamy? Zdaniem dr n. med. Agnieszki Laskus, jednego z fundatorów Fundacji Dr Laskus, to konsekwencja braku świadomości zagrożenia, ale i nieumiejętności jej użycia. - Nie używamy nitek, bo nie potrafimy z nich korzystać. Jedynie nieliczni wiedzą jak nitkować nie uszkadzając dziąseł. Niestosowanie nici dentystycznej sprzyja rozwojowi próchnicy, ale także, a może wręcz przede wszystkim, problemom z dziąsłami, które w konsekwencji mogą prowadzić do parodontozy - mówi dr Laskus.
Nitkowanie zębów nie jest skomplikowaną czynnością i nie wymaga szczególnego przygotowania. Jednak aby wykonać je prawidłowo należy pamiętać o:
Po pierwsze wyciągnij około 50 cm nici i owiń ją luźno wokół środkowych palców obu rąk(nawijając na jednym z palców więcej nici niż na drugim).Między palcami powinno zostać około 2-4 cm nici.
Po drugie użyj kciuka i palców wskazujących aby napiąć nić, następnie wsuń ją delikatnie między zęby. Uważaj - nić nie powinna dynamicznie i szybko zsunąć się na dziąsła!
Po trzecie zagnij nić wokół zęba tworząc kształt podkowy i delikatnie przesuwaj ją w górę i w dół (3, 4 razy). Pamiętaj aby schodzić również poniżej linii dziąseł. Czyszcząc kolejny ząb, odkręć czysty kawałek nici zawiniętej na palcu.
Cykliczne wizyty u stomatologa oraz zdejmowanie kamienia i osadu nazębnego przez higienistki w gabinetach dentystycznych co pół roku pozwolą na dłużej zachować zdrowie jamy ustnej. Warto jednak zadbać także o właściwą higienizację w domu. Pamiętajmy, aby w naszych łazienkach oprócz szczoteczki do zębów i pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej nie zabrakło także nici dentystycznych.