Mężczyźni - brudna płeć?

Krążące od wieków stereotypy przykleiły mężczyznom łatkę ?brzydszej płci?. Na szczęście wraz z upływem lat światopogląd, postrzeganie oraz rola mężczyzny bardzo się zmieniły. I choć panowie zaczęli zwracać większą uwagę na to jak wyglądają to skupili się głównie na tym, co powierzchowne. Ogromna część z nich zapomina o higienie jamy ustnej, nie wiedząc jak poważne w skutkach mogą być choroby zębów bądź dziąseł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Badania Fundacji Dr Laskus (2013) objęły tysiąc osób z całej Polski. W części poświęconej higienie jamy ustnej przeanalizowano nawyki higienizacyjne Polaków w podziale na płeć. I w tej konkurencji panie po raz kolejny udowodniły, ze nie tylko lepiej dbają o zęby i dziąsła, ale mają znacznie większą świadomość konsekwencji związanych z niestosowaniem podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Szczoteczka - wróg nr 1

Dla ogromnej większości panów problem z dbaniem o zęby zaczyna się już na etapie szczotkowania . W każdej z grup deklarujących mycie zębów 2 razy dziennie, 3 razy dziennie lub częściej przeważają kobiety. Zaś wśród respondentów myjących zęby zbyt rzadko (raz dziennie, rzadziej, wcale) niechlubny prym wiodą mężczyźni. Na niekorzyść panów działają także statystyki w innych kategoriach tj. stosowania płynów do płukania jamy ustnej. Korzysta z niego co trzecia kobieta i co czwarty Polak. Panie znacznie częściej używają nici dentystycznych. Z jej pomocy korzysta zaledwie co dziesiąty przepytany mężczyzna.

Co ty wiesz o implantach?

Panowie znacznie rzadziej odwiedzają także gabinety dentystyczne w efekcie ponad połowa z nich ma braki w uzębieniu.

Jednak, jak pokazują badania Fundacji Dr Laskus braki w uzębieniu to znaczący problemem także wśród kobiet (ok. 48 proc. nie posiada pełnego uzębienia). Z punktu widzenia możliwości dzisiejszej stomatologii i mnogości metod wypełniania luk, statystyki wydają się bardzo zaskakujące. Bardzo popularne na świecie implanty, w Polsce wciąż mają niewielu zwolenników. Tylko nieco ponad 3 proc. Polaków kiedykolwiek leczyło się implantologicznie. W tej nielicznej grupie także zwycięża płeć piękna.

To dopiero początek?

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, o czym mało kto wie, prowadzi nie tylko do poważnych zmian w uzębieniu czy do całkowitej jego utraty. W przypadku panów stres, trzy razy większa skłonność do uzależnienia od nikotyny, alkoholu w połączeniu z brakiem systematyczności w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne prowadzi do zwiększonej zapadalności na choroby społeczne takie jak próchnica , parodontoza czy nowotwory jamy ustnej. Panowie cztery razy częściej niż kobiety zapadają na raka jamy ustnej.

- Konsekwencje medyczne powikłań próchnicy i chorób dziąseł to nie tylko wymiar estetyczno-funkcjonalny, ale także wpływ na zdrowie ogólne. Wieloletnie badania naukowców z całego świata wykazały wpływ np. zaawansowanej choroby przyzębia na choroby sercowo-naczyniowe , u kobiet przedwczesne porody i niską wagę urodzeniową noworodków. U mężczyzn zaś wykazano wpływ chorób dziąseł na zaburzenia erekcji - trzykrotnie częściej kłopoty z erekcją występują u mężczyzn cierpiących na ciężkie przewlekłe choroby przyzębia. Stwierdzono również częstszą zapadalność na zawały serca i udary mózgu u mężczyzn z chorobami dziąseł - dodaje dr Agnieszka Laskus, jeden z fundatorów Fundacji Dr Laskus.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Zęby zdrowe - powód do dumy

Rak jamy ustnej

Nici bez nici

Zdrowe dziąsła to zdrowe.. płuca

Paradontoza

Więcej o: