Trzymasz szczoteczki na umywalce? To może być błąd. Jak dowodzą badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze na tak przechowywanej szczoteczce znajduje się około 10 milionów bakterii, w tym wiele potencjalnie szkodliwych dla człowieka, jak: gronkowce, paciorkowce czy E.coli. Rozprzestrzeniają się one na przykład podczas mycia rąk, czy prania bielizny w umywalce, a zniekształcone w wyniku użytkowania włoski szczoteczki to dla nich doskonały przyczółek.
Zobacz także:
Powstająca podczas spłukiwania wody w toalecie "chmura", w której znajdują się zarazki, potrafi utrzymywać się w powietrzu do kilku godzin, zanim wreszcie osiądzie - dowodzą badania dr Charlesa Gerby, mikrobiologa z Uniwersytetu w Arizonie. Bakterie te mogą więc osiadać na naszej szczoteczce do zębów, jeśli znajduje się ona w pobliżu. Chcąc ograniczyć liczbę unoszących się w powietrzu zarazków powinniśmy zatem podczas każdego spuszczania wody w toalecie, opuszczać klapę sedesu.
Dobrym miejscem do przechowywania szczoteczki nie będzie również wnętrze kabiny prysznicowej. Przede wszystkim panują w nim wysoka wilgotność i temperatura, sprzyjające rozwojowi grzybów. Ponadto w trakcie korzystania z kabiny, na szczoteczkę mogą chlapać różnorodne mydła czy szampony, których nie powinniśmy wprowadzać do jamy ustnej.
Jeśli chcemy trzymać szczoteczkę w szafce, najlepiej wybrać miejsce z dala od wszelkich detergentów, nawet tych szczelnie zamkniętych. Środki chemiczne, jeśli dostaną się na szczoteczkę, mogą bowiem niszczyć nasze zęby.
Pamiętajmy także o tym, aby szczoteczka znajdowała się w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Po pierwsze pomoże nam to uchronić się przed zarazkami, które mogą dostać się na szczoteczkę, używaną przez naszą pociechę lub zwierzę jako zabawka. Z drugiej zaś strony warto pamiętać, iż gryząc naszą szczoteczkę dziecko może się od nas zarażać różnymi chorobami, na przykład próchnicą.
Jak zatem przechowywać szczoteczki? Oprócz proponowanej już szafki łazienkowej, dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich w specjalnym uchwycie. "Powinniśmy przechowywać je w pozycji pionowej, dzięki której będą łatwiej schły. Dobrze, gdyby szczoteczki nie stykały się ze sobą główkami. Im bardziej sucha szczoteczka, tym lepiej, dlatego po każdym myciu zębów strzepnijmy z niej resztki wody" - radzi stomatolog dr Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.
Podróżując, nie wrzucaj szczoteczki do walizki czy torby bez zabezpieczenia, aby nie dostały się na nią kurz i bakterie. Najlepszym pojemnikiem do jej przewożenia będzie specjalne etui, na przykład plastikowe, w którym są małe dziurki, pozwalające na przepływ powietrza. Należy przy tym pamiętać, iż jest to jedynie zabezpieczenie na czas podróży i lepiej unikać zbyt długiego przechowywania w nim szczoteczki. Wilgotne środowisko wewnątrz może bowiem sprzyjać możeniu się bakterii.
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Masz problem natury psychologicznej, coś Cię niepokoi, zapytaj psychologa