Halitoza, czyli kłopoty z nieświeżym oddechem

Halitoza - to nieprzyjemny zapach z ust. Mimo że remedium na ten rodzaj problemów wydaje się wizyta u dentysty, to próba pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust może okazać się dużo bardziej kłopotliwa. Jakie mogą być jej przyczyny i jak skutecznie z nią walczyć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust to dość powszechny problem, który w większości przypadków stanowi konsekwencję choroby zębów lub dziąseł bądź niestosowania się do podstawowych zasad dbania o higienę jamy ustnej. Może się jednak zdarzyć, że jej przyczyna leży znacznie głębiej tj. w przełyku lub żołądku. Ta pozornie błaha dolegliwość może poważnie utrudnić i pogorszyć jakość życia. Spora grupa osób cierpiących z jej powodu nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu.

Halitoza - przyczyny

W pierwszej kolejności przyczyn nieświeżego oddechu szuka się w jamie ustnej. Najczęściej spowodowany jest on:

- niedokładnym myciem zębów, dziąseł oraz języka

- chorobą uzębienia (np. próchnicą, ubytkami, zgorzelą miazgi, pozostawionymi i psującymi się korzeniami zębowymi)

- bakteryjnym zapaleniem dziąseł

- grzybicą jamy ustnej, będącą konsekwencją leczenia antybiotykowego

- owrzodzeniem i przetokami w jamie ustnej

- bardzo zużytymi, trudnymi do oczyszczenia protezami

- przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach i oddychaniem przez usta, co prowadzi do zmniejszenia dopływu śliny i wysuszenie ślinianek

Dużo rzadziej brzydki oddech towarzyszy chorobie wrzodowej , ostrym nieżytom żołądka, zespołowi złego wchłaniania, chorobą przełyku (np. uchyłki lub achalazji), zapaleniem błon śluzowych nosa, gardła, zatok lub migdałków. Niekiedy zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust pojawia się u osób z cukrzycą, chorobą wątroby , mocznicą lub niektórymi nowotworami.

Halitoza - leczenie

Podstawą i zarazem gwarancją skutecznego leczenia jest usunięcie przyczyny. Jeśli spowodowany jest on zmianami w jamie ustnej konieczne jest ich usunięcie i wyleczenie. Należy także pamiętać o dokładnym i prawidłowym myciu oraz dbaniu o całą jamę ustną. Osobom, które borykają się z problemem nieświeżego oddechu najczęściej zaleca się stosowanie tych preparatów do pielęgnacji jamy ustnej, które zostały wzbogacone o cynk. Ma on zdolność wiązania i neutralizowania związków siarki, które mają wpływ na "powstawanie" nieprzyjemnego zapachu. Doskonale sprawdzają się także pasty o działaniu antybakteryjnym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że odpowiednia higiena jamy ustnej to nie wszystko. Niezbędne są także regularne wizyty u stomatologa.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Zapalenie dziąseł

Bruksizm

Przyzębica (zapalenie przyzębia, paradontoza)

Przełyk Barretta

Żylaki przełyku

Więcej o: