Manometria przełyku

Manometria przełyku to rodzaj badania gastrologicznego. Na jego podstawie ocenia się stan i funkcjonowanie przełyku, pomaga rozpoznać przyczynę bólów w klatce piersiowej, nie mających związku z chorobą serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Gastrologia to dział medycyny zajmujący się schorzeniami układu pokarmowego. Dzięki niemu możliwa jest ocena pracy m.in. przełyku, żołądka, jelita oraz gruczołów trawiennych (wątroby, trzustki). Badania gastrologiczne znacznie ułatwiają diagnozowanie schorzeń również w obrębie odbytu oraz dróg żółciowych.

Co to jest manometria przełyku?

Badanie umożliwia ocenę podstawowego napięcia spoczynkowego dolnego zwieracza przełyku, jego rozluźnienie po przełknięciu pokarmu, epizody zarzucania treści żołądkowej. Ten rodzaj badania gastrologicznego wykonywany jest u pacjentów z bólami w klatce piersiowej, które nie mają związku z wadą lub chorobą serca oraz u pacjentów z dysfagią, czyli schorzeniem utrudniającym przełykanie pokarmów.

Jak wygląda badanie?

Manometria to jedno z dokładniejszych badań, które pozwala ocenić funkcjonowanie trzonu przełyku. Polega ono na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika. Dzięki niemu możliwe jest zmierzenie ciśnienia (napięcia) na wysokości dolnego oraz górnego zwieracza i mięśniówki przełyku. Napięcie w obrębie zwieraczy mierzone jest w czasie stopniowego wyciągania cewnika. Aby podać ciśnienie w przełyku, w czasie badania pacjent przełyka nieduże ilości wody. Badanie trwa nie dłużej niż 30 minut. Na minimum trzy godziny przed wykonaniem badania, pacjent nie powinien przyjmować żadnych posiłków.

Kiedy należy ją wykonać?

Manometria wykonywana jest również u tych chorych, u których dolegliwości przełykowe utrzymują się od dłuższego czasu, a badania endoskopowe oraz radiologiczne nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Wskazaniem do jego wykonania jest także podejrzenie wystąpienia achalazji, choroby spastycznej przełyku, wtórnego zaburzenia motoryki trzonu oraz refluksu przełyku

Wykonanie manometrii przełyku nie jest możliwe u chorych z chorobą nowotworową, niedrożnością jamy nosowej oraz przełyku, krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz niestabilną chorobą wieńcową .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Rak przełyku

Achalazja przełyku

Uchyłki przełyku

Atrezja przełyku

Zespół Plummera - Vinsona

Więcej o: