Metoda Gersona, czyli sposób na oczyszczanie organizmu. Na czym polega metoda Gersona?

Terapia Gersona to metoda oczyszczania organizmu, która ma na celu wyleczenie wielu dolegliwości i chorób. Opiera się na niskosodowej diecie bogatej w warzywa i owoce, ale obejmuje również inne zabiegi, które mają wspomagać oczyszczanie. Na czym polega metoda Gersona, jak ją stosować i w przypadku jakich dolegliwości może być pomocna?

Oczyszczanie organizmu metodą Gersona – na czym polega?

Max Gerson był niemieckim lekarzem oraz naukowcem, który stał się znany za sprawą opracowanej przez siebie teorii, która miała leczyć choroby nowotworowe. Według Gersona przyczyną zachorowań na raka jest brak równowagi sodowo-potasowej organizmu, a także niedobór składników odżywczych, które prowadzą do wyniszczenia tkanek.

Mimo tego, że obecnie terapia ta nie jest uznawana przez świat naukowy, istnieje jej wielu zwolenników, którzy uważają, że jest to doskonała metoda leczenia wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca oraz choroby płuc. Dieta Gersona ma podobno być pomocna także w przypadku migren, gruźlicy oraz innych przewlekłych chorób.

Podstawą metody Gersona jest dieta, która ma na celu oczyszczenie organizmu, a także uzupełnienie niedoborów składników odżywczych. Niezwykle ważne jest wykluczenie z diety sodu oraz dostarczanie z pożywieniem dużych ilości potasu.

Oprócz diety, w metodzie Gersona bardzo ważne jest unikanie stresu, a także regularne robienie lewatyw. Co ciekawe, lewatywy powinno się wykonywać z kawy, zwłaszcza, gdy leczenie ma wspomóc walkę z guzami nowotworowymi. Takie lewatywy mają rozszerzać drogi żółciowe, wypłukiwać toksyny nagromadzone w organizmie, a także wspomagać wydzielanie żółci.

Czy cytrusy to najlepsze źródło witaminy C? [NaZdrowie]

Według Gersona lewatywy z kawy sprawiają, że komórki organizmu oczyszczają się, a rozpadający się guz nowotworowy jest od razu usuwany z organizmu. Dzięki temu, że toksyny i guz nie zalegają w organizmie, możliwe jest uniknięcie przerzutów. Lewatywy należy robić około pięciu razy dziennie, natomiast jeżeli zaniedba się te zabiegi, organizm może nie poradzić sobie z usunięciem wszystkich toksyn oraz rozpadającego się guza. W takiej sytuacji według Gersona grozi nam śpiączka wątrobowa.

Metoda Gersona – przepisy na przykładowe dania

Dieta Gersona nie jest skomplikowana i zakłada przede wszystkim spożywanie dużych ilości świeżych warzyw i owoców. Co należy jeść i pić będąc na diecie Gersona?

  • Świeżo wyciśnięte soki z warzyw i owoców, przede wszystkim z jabłka, marchwi oraz zielonych liści: soki należy pić trzynaście razy dziennie. Soki powinny być przygotowane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Należy je pić małymi łykami, przy czym każdy łyk trzeba mieszać w ustach ze śliną.
  • Świeże owoce: należy jeść je pomiędzy głównymi posiłkami.
  • Trzy główne posiłki: powinny być wegetariańskie, zrobione głównie z produktów pełnoziarnistych oraz organicznych warzyw i owoców.

Osoby będące na diecie Gersona nie powinny jeść produktów pochodzenia zwierzęcego. Należy również zrezygnować ze spożywania produktów przetworzonych, herbaty, kawy, soli, olejów, a także niektórych owoców i warzyw. Zaleca się także, aby ograniczyć używanie produktów kosmetycznych, które zawierają substancje chemiczne.

Metoda Garsona – jak przeprowadzić terapię?

Dieta oraz codzienne lewatywy to tylko dwa z kilku innych istotnych elementów terapii Gersona. Wprawdzie przeprowadzenie terapii w warunkach domowych jest możliwe, ale nie jest to proste. Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że przygotowywanie świeżych soków tuż przed spożyciem jest bardzo czasochłonne, przez co praktycznie nie da się połączyć terapii z normalną pracą. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie terapii w okresie wolnym od pracy również dlatego, że podczas oczyszczania pacjent powinien dużo odpoczywać.

Inną istotną sprawą są wysokie koszty przeprowadzenia terapii, ponieważ wymaga ona zakupu bardzo dużych ilości warzyw i owoców pochodzących z ekologicznych upraw. Z tych powodów, osobom, które nie mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie pełnej terapii zaleca się jej uproszczoną wersję. Do swojego codziennego jadłospisu można wprowadzić pewne elementy diety Gersona, przede wszystkim produkty bogate w potas, takie jak suszone morele, pomidory, banany, dynia, ziemniaki oraz winogrona. Kluczowe jest ograniczenie spożywania soli, a także rezygnacja ze spożywania produktów przetworzonych. Poleca się również picie soków, ale niekoniecznie aż trzynaście razy dziennie.

Więcej o: