Jeszcze nie tak dawno w sprzedaży dominowały tak zwane pasty uniwersalne, a więc takie, z których, bez większych obaw, mogła korzystać cała rodzina. Również dziś są one dostępne w sprzedaży, nie można jednak nie dostrzec tego, że ich udział w rynku systematycznie maleje. Konsumenci skłaniają się przede wszystkim ku pastom, które można określić jako rozwiązania przeznaczone do zadań specjalnych – wolnym od fluoru, wybielającym, chroniącym zęby nadwrażliwe oraz stworzonym z myślą o dzieciach.
Pasty do zębów stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach różnią się od past „dorosłych” przede wszystkim zawartością fluoru w swoim składzie. Zwykle nie zawierają go wcale, a nawet, jeśli składnik ten się pojawia, zwykle jest obecny jedynie w niewielkiej ilości. Ograniczenie ilości fluoru nie jest przy tym wcale dziełem przypadku. Dzieciom zdarza się połykać pastę do zębów (do czego skłaniają po części substancje ulepszające jej smak), a nadmiar fluoru w organizmie wcale nie jest korzystny dla zdrowia.
Gdybyśmy chcieli wskazać tę grupę past do zębów, która obecnie cieszy się największą popularnością, z pewnością musielibyśmy skupić naszą uwagę przede wszystkim na pastach wybielających. Ich działanie nie zawsze jest takie same, faktem jest jednak to, że w składzie niemal każdej z nich znajdują się środki ścierne. Przyjmują one postać mikroskopijnej wielkości kuleczek i potrafią skutecznie eliminować zarówno mniej, jak i bardziej widoczne przebarwienia.
Pasty bez fluoru wcale nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Owszem, fluor wspiera troskę o szkliwo, nie można jednak zapominać o tym, że wypłukuje również wapń, a tym samym stanowi poważne zagrożenie dla tych osób, które mają wiele ubytków i plomb. W pastach bez fluoru składnik ten jest zastępowany przez zioła, porosty oraz inne składniki mineralne.
Nosząc aparat ortodontyczny wcale nie musimy kupować specjalistycznej pasty, często jednak okazuje się, że właśnie on pozwala nam na uniknięcie wielu nieprzyjemności. Pasty tego rodzaju zwracają na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na związki antyseptyczne wchodzące w ich skład i przyczyniające się do tego, że ochrona jamy ustnej jest jeszcze dokładniejsza.
Odsłonięte szyjki zębowe przyczyniające się do nadwrażliwości zębów, wcale nie są problemem rzadkim. Zmagają się z nimi tysiące Polaków odczuwających dolegliwości bólowe i mających świadomość tego, że niewiele można zrobić, aby dolegliwości takich się pozbyć. Specjalne pasty mogą jednak pomóc ulżyć w cierpieniu. Ich działanie polega na zamykaniu kanalików nerwowych, dzięki czemu zęby lepiej reagują na jedzenie o zróżnicowanej temperaturze, czy też bardziej wyrazistym smaku.
Istnieje wiele problemów z zębami, którym musimy stawić czoła, nie da się jednak ukryć, że to próchnica nieustannie pozostaje tym, który w największym stopniu spędza sen z powiek dentystom. Potrafi atakować nawet te osoby, które do kwestii związanych z higieną jamy ustnej podchodzą wyjątkowo profesjonalnie, a jej obecność bardzo szybko owocuje ubytkami. Pasty przeciwpróchnicze można podzielić na dwie grupy. Na pierwszą składają się te, które można używać każdego dnia. W sprzedaży dostępne są jednak również pasty z podwyższoną dawką fluoru i środków antyseptycznych i te powinno się stosować jedynie krótkoterminowo, na przykład podczas leczenia stomatologicznego.
Przy zakupie pasty do zębów warto zainteresować się nie tylko tym, co producent mówi na temat jej zastosowania. Cenną wskazówką może okazać się także informacja na temat jej składu, pozwala ona bowiem odpowiedzieć na pytanie o to, czy pasta okaże się dla nas naprawdę bezpieczna.
Fluor jest najczęściej spotykanym składnikiem aktywnym, posiada bowiem właściwość polegającą na wchodzeniu w reakcję ze szkliwem zębowym. Jego stosowanie sprawia, że szkliwo jest mocniejsze, a tym samym skuteczniej radzi sobie z bakteriami, które namnażając się przyczyniają się do powstawania i rozwijania się próchnicy.
Każda wybielająca pasta do zębów posiada w swoim składzie środki ścierne takie, jak choćby węglan wapnia, czy też krzemionka. Im jest ich więcej, tym skuteczniej usuwane są nie tylko przebarwienia, ale i kamień. Środki ścierne pojawiają się także w pastach uniwersalnych, choć w tym wypadku jest ich zdecydowanie mniej.
Środki pieniące dodaje się do past do zębów przede wszystkim po to, aby sam proces czyszczenia był łatwiejszy. Zwykle nie posiada ich naturalna pasta do zębów.
Środki o działaniu przeciwzapalnym pozwalają na radzenie sobie z mniej poważnymi dolegliwościami związanymi ze stanem uzębienia. Jeśli są one pochodzenia naturalnego, pasta może być przez nas stosowana bez obaw. W innym przypadku warto jednak skonsultować ze stomatologiem zamiar jej stosowania i dostosować się do jego zaleceń.
Witaminami najczęściej pojawiającymi się w paście do zębów są witamina A, C, D oraz witamina PP. Pomagają one nie tylko w lepszej ochronie zębów, ale i przyczyniają się do tego, że zęby stają się mocniejsze.
To również może cię zainteresować:
Próchnica - problem nie tylko z zębami. Przyczyny, objawy i leczenie próchnicy
Szkliwo zębów - tkanka twarda jak skała. Budowa i funkcje szkliwa