Licówki - rodzaje, dla kogo, sposób leczenia

Licówki, czyli specjalne nakładki na zęby, to sposób na piękny uśmiech. Medycyna oferuje szereg różnorakich sposobów, dzięki którym zęby odzyskują piękny wygląd. Właśnie jednym z nich są licówki - cienkie płatki przyklejane na powierzchnię zęba. Umożliwiają one wyrównanie linii zębów i nadanie im pięknego koloru.

Licówki to - cienkie płatki, które przykleja się na powierzchnię odpowiednio przygotowanego zęba. Dzięki temu możliwe jest zamaskowanie niedoskonałości w tym przebarwień, ubytków, wydłużeń, poszerzeń itd. Licówki umożliwiają dużą zmianę kształtu poszczególnych zębów. Są w stanie przykryć nawet duże szpary między zębami. 

Zobacz także: Budowa zęba. Z czego składa się ząb i jakie funkcje pełnią jego poszczególne elementy?

Dla kogo licówki?

Licówki będą dobre dla tych z nas, którzy martwią się swoim kolorem zębów. Czasami brzydki żółty kolor można rozjaśnić chemicznie. Taki zabieg jest zalecany tym, którzy mieli białe zęby, ale z jakiegoś powodu stracili ładny kolor. W przypadku, gdy żółta barwa zębów to czynnik genetyczny, łatwiej będzie założyć licówki, które "oszukają" naturę. Nakładka zasłoni brzydki kolor.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Ponadto licówki mogą okazać się przydatne u tych, którzy mają niewielkie problemy z kształtem zębów. Nakładki są skuteczne przy drobnych korektach, takich jak małe skręcenia lub stłoczenia zębów (zwłaszcza siekaczy dolnych). Licówki są świetne, gdy trzeba przykryć naturalne bruzdy lub niewielkie uszkodzenia zębów (np. pęknięcia, ukruszenia). Przy zębach bardzo zniszczonych zaleca się stosowanie koron ceramicznych.

Kto nie może zakładać licówek?

Dentysta nie może założyć licówek u pacjentów, których zęby zaatakowała próchnica. Najpierw należy się jej pozbyć. Ponadto licówki nie są zalecane osobom z chorobami dziąseł i zgryzu. Przeciwwskazaniem założenia są także parafunkcje zgryzowe, w tym zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, zaciskanie zębów (ze względu a ryzyko ścierania nakładek lub ich odklejania się). Licówek nie można zakładać u osób, które nie ukończyły 16 roku życia.

Najprościej mówiąc - zabieg może być przeprowadzony na zębach będących w dobrej kondycji. Licówki muszą trzymać się na odpowiednim podłożu. Nie można zakładać podkładek na niepewnych zębach. Lekarze wyłączają z zabiegu zęby leczone kanałowo.

Zobacz także: Zęby - budowa i rodzaje ludzkich zębów

Jak wygląda zakładanie licówek? Na czym polega zabieg?

Założenie licówek może skończyć się na dwóch wizytach w gabinecie stomatologicznym. Najpierw konieczne jest określenie, jakie mają być nowe zęby. Pacjent wraz lekarzem ustala, co można zrobić i jakie rozwiązania są najbardziej korzystne. Należy także przeprowadzić tzw. analizę zwarcia. Pozwoli ona na określenie, co jest wykonalne w konkretnym przypadku. Kolejnym krokiem jest oszlifowanie zębów. Pozwoli to na wyrobienie miejsca dla tymczasowych nakładek, które ściągnie się po dwóch tygodniach.

Podczas następnej wizyty pacjent dostaje licówki trwałe, np. porcelanowe. Proces zakładania jest dosyć czasochłonny i wymaga precyzji lekarza.

Rodzaje licówek

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje licówek. Wyróżnia się m.in.:

  • licówki porcelanowe
  • licówki kompozytowe
  • licówki ceramiczne
  • licówki pełnoceramiczne
  • licówki akrylowe
  • licówki ręcznie malowane

Najbardziej popularne są licówki porcelanowe. Dają trwały efekt (utrzymujący się do 8 lat). Ich zaletą jest to, ze nie osiada na nich kamień nazębny. Porcelana jest obojętna dla organizmu.

Dużą popularność mają także licówki kompozytowe, które składają się z różnych materiałów. Tego typu nakładki są relatywnie tanie, ponadto dosyć szybko się je wykonuje.

Ile kosztuje założenie licówek?

Koszt założenia licówek jest zależny od wielu czynników. Ważny jest m. in rodzaj materiału, z jakiego wykonana będzie licówka. Uśredniając, jedna licówka kosztuje od 1,2 tys. do 2,5 tys. zł. Jeżeli pacjent ma zamiar nałożyć sporo nakładek, łączny koszt może sięgnąć kilkadziesiąt tysięcy zł.

Podczas konsultacji z lekarzami należy pytać o to, co zawiera proponowana cena. Często gabinety, w celach marketingowych, podają na początku cenę samej licówki. A przecież ważny jest także koszt klejenia i samego zakładania.

Więcej o: