Szkliwo to najtwardsza tkanka naszego organizmu. Niestety, jest też tkanką nieodnawialną, co oznacza, że nie może się zregenerować. Główna funkcja szkliwa to ochranianie zębów przed uszkodzeniami - zarówno mechanicznymi, jak i termicznymi czy bakteryjnymi.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Ząb składa się z korony, która wystaje na powierzchnię, oraz korzenia umieszczonego w zębodole, niewidocznego z zewnątrz. Koronę i korzeń rozgranicza szyjka zęba. W koronie jest komora zęba, która w korzeniu przechodzi w kanał. Szkliwo należy do tkanek twardych zęba - okrywa inną tkankę twardą zęba, zębinę. Znajduje się na wystającej części zęba, koronie. Zębinę korzenia okrywa tzw. cement. Komora i kanał korzeniowy wypełnione są miazgą.
Szkliwo pokrywa zębinę w rejonie korony zęba. Ma około 2 milimetrów grubości. Składa się w 98 procentach ze składników nieorganicznych; za niezwykłą twardość zęba odpowiada przede wszystkim fosforan wapnia w formie kryształów dwuhydroksyapatytu. Pozostała cząstka szkliwa to substancje organiczne oraz woda. Szkliwo kształtuje się w procesie odontogenezy, czyli rozwoju zębów, który trwa wiele lat. Wytwarzają je komórki nabłonkowe szkliwotwórcze, tak zwane ameloblasty (enameloblasty, adamantoblasty). To one określają ostateczny kształt zęba (podstawowy kształt zależy od zębiny).
> Sprawdź: Domowe sposoby na białe zęby
Świeżo wyrżnięty ząb ma szkliwo pokryte oszkliwem, cieniutką błoną o grubości zaledwie 1 mikrometra (czyli jednej milionowej metra). Oszkliwo ściera się bardzo szybko przez żucie. Szkliwo przestaje się tworzyć wraz z wyrżnięciem zęba i nie ma zdolności regeneracji. Zdrowe szkliwo jest bezbarwne, niemalże przejrzyste.
Funkcje szkliwa zębów to ochrona zębów przed:
Do czego doprowadzają uszkodzenia szkliwa? Przede wszystkim do szybkiego rozwoju próchnicy. Może dochodzić do stanów zapalnych dziąseł oraz krwawienia dziąseł. Niezabezpieczone szkliwem zęby stają się nadwrażliwe i osłabione w obliczu bakterii. Braki w szkliwie sprawiają, że zęby żółkną, co wygląda niezbyt estetycznie.
> Zobacz: Nieświeży oddech? Wprowadź te produkty do diety!
Absolutną podstawą jest częste i regularne mycie zębów. Pomoże ograniczenie słodyczy i napojów gazowanych. Ogólną kondycję zębów poprawią produkty bogate w wapń, a także dbanie o właściwy poziom witaminy D. Trzeba pamiętać o tym, że szkliwo nie odrasta - mamy tylko jedną warstwę na całe życie!
Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów