Szkliwo zębów - tkanka twarda jak skała. Budowa i funkcje szkliwa

Szkliwo ma przede wszystkim chronić nasze zęby. Robi to skutecznie przez kilkadziesiąt lat, o ile damy mu szansę i obchodzimy się z nim właściwie. Szkliwo nie odrasta - między innymi dlatego warto otaczać je szczególną opieką.

Szkliwo: co to jest?

Szkliwo to najtwardsza tkanka naszego organizmu. Niestety, jest też tkanką nieodnawialną, co oznacza, że nie może się zregenerować. Główna funkcja szkliwa to ochranianie zębów przed uszkodzeniami - zarówno mechanicznymi, jak i termicznymi czy bakteryjnymi.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Szkliwo: położenie

Ząb składa się z korony, która wystaje na powierzchnię, oraz korzenia umieszczonego w zębodole, niewidocznego z zewnątrz. Koronę i korzeń rozgranicza szyjka zęba. W koronie jest komora zęba, która w korzeniu przechodzi w kanał. Szkliwo należy do tkanek twardych zęba - okrywa inną tkankę twardą zęba, zębinę. Znajduje się na wystającej części zęba, koronie. Zębinę korzenia okrywa tzw. cement. Komora i kanał korzeniowy wypełnione są miazgą.

Szkliwo: budowa

Szkliwo pokrywa zębinę w rejonie korony zęba. Ma około 2 milimetrów grubości. Składa się w 98 procentach ze składników nieorganicznych; za niezwykłą twardość zęba odpowiada przede wszystkim fosforan wapnia w formie kryształów dwuhydroksyapatytu. Pozostała cząstka szkliwa to substancje organiczne oraz woda. Szkliwo kształtuje się w procesie odontogenezy, czyli rozwoju zębów, który trwa wiele lat. Wytwarzają je komórki nabłonkowe szkliwotwórcze, tak zwane ameloblasty (enameloblasty, adamantoblasty). To one określają ostateczny kształt zęba (podstawowy kształt zależy od zębiny).

> Sprawdź: Domowe sposoby na białe zęby

Świeżo wyrżnięty ząb ma szkliwo pokryte oszkliwem, cieniutką błoną o grubości zaledwie 1 mikrometra (czyli jednej milionowej metra). Oszkliwo ściera się bardzo szybko przez żucie. Szkliwo przestaje się tworzyć wraz z wyrżnięciem zęba i nie ma zdolności regeneracji. Zdrowe szkliwo jest bezbarwne, niemalże przejrzyste.

Szkliwo: funkcje

Funkcje szkliwa zębów to ochrona zębów przed:

  • bakteriami,
  • uszkodzeniami mechanicznymi,
  • czynnikami chemicznymi,
  • czynnikami termicznymi,
  • ścieraniem się zęba przez żucie i miażdżenie pokarmu,
  • przebarwieniami.

Szkliwo: ubytki

Do czego doprowadzają uszkodzenia szkliwa? Przede wszystkim do szybkiego rozwoju próchnicy. Może dochodzić do stanów zapalnych dziąseł oraz krwawienia dziąseł. Niezabezpieczone szkliwem zęby stają się nadwrażliwe i osłabione w obliczu bakterii. Braki w szkliwie sprawiają, że zęby żółkną, co wygląda niezbyt estetycznie.

> Zobacz: Nieświeży oddech? Wprowadź te produkty do diety!

Szkliwo: jak o nie dbać?

Absolutną podstawą jest częste i regularne mycie zębów. Pomoże ograniczenie słodyczy i napojów gazowanych. Ogólną kondycję zębów poprawią produkty bogate w wapń, a także dbanie o właściwy poziom witaminy D. Trzeba pamiętać o tym, że szkliwo nie odrasta - mamy tylko jedną warstwę na całe życie!

To także może cię zainteresować:

Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Więcej o: