Czy plomby trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe?

Na pewno nie ma sensu wymieniać wszystkich wypełnień tylko dlatego, że są wykonane z amalgamatów

Czy plomby trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe?

Na pewno nie ma sensu wymieniać wszystkich wypełnień tylko dlatego, że są wykonane z amalgamatów

Najlepiej poczekać, aż amalgamatowe wypełnienie się zużyje, straci szczelność, wykruszy lub wypadnie, i wtedy zastąpić ją kompozytem. Przy usuwaniu z zęba amalgamatu, który jest trwałym materiałem, dochodzi poza tym do ekspozycji organizmu na rtęć zawartą w tym materiale.

Wypełnienia takie mogą jednak wymienić alergicy uczuleni na amalgamaty i osoby, którym bardzo zależy na wyglądzie. Wypełnienia kompozytowe łatwiej bowiem dopasować kolorystycznie do naturalnego odcienia zębów, tak że plomb praktycznie nie widać.

Wypełnienia należy wymieniać wtedy, gdy te stare zaczną wykazywać objawy zużycia, czyli stracą szczelność, zetrą się lub wykruszą. Zużywają się zaś często nie dlatego, że wykonano je z kiepskich surowców, ale dlatego, że nastąpiło już "zmęczenie" materiału. Kiedy gryziemy pokarm, a jemy przecież kilka razy dziennie, ucisk na każdy z zębów sięga nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Nie ma ścisłych zaleceń, co ile lat powinno się wymieniać wypełnienia. Można się tu ewentualnie kierować danymi statystycznymi o wytrzymałości wypełnień. Amalgamatowe wytrzymują 10-15 lat i dłużej, kompozytowe 7-10 lat. Ale nie jest to regułą. Niektórym pacjentom wypełnienia trzeba wymieniać częściej, a innym - rzadziej.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: