Aparat ortodontyczny - rodzaje, dla dzieci, jak wygląda leczenie. Aparat ortodontyczny przed i po

Aparaty ortodontyczne to rozwiązanie dla osób, które mają nieprawidłowy zgryz. Proste, zdrowe zęby, to nie tylko kwestia urody. Krzywy zgryz może narażać nas na szereg poważnych dolegliwości jamy ustnej. Sprawia on, że trudno jest dokładnie umyć wszystkie jej zakamarki, przez co staje się ona naturalnym środowiskiem do rozwoju zarazków i bakterii. W skrajnych przypadkach krzywy zgryz uniemożliwia prawidłowe przeżuwanie pokarmów, co w dłuższej perspektywie może przynieść problemy żołądkowe. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Jak są aparaty ortodontyczne dla dzieci? Jakie są efekty leczenia aparatem ortodontycznym? Wyjaśniamy!

Stomatologia oferuje kilka typów aparatów ortodontycznych. Jedynie dobry lekarz jest w stanie orzec, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie w konkretnym przypadku. Poszczególne aparaty są przeznaczone dla pacjentów w różnych grupach wiekowych oraz o wadach zgryzu o różnym poziome zaawansowania. 

 Aparat ortodontyczny rodzaje - aparat ortodontyczny ruchomy. Aparat ortodontyczny dla dzieci

Jakie mamy rodzaje aparatów ortodontycznych? Jednym z nich jest aparat ortodontyczny ruchomy. Jak wskazuje sama nazwa, aparat ruchomy nie jest przytwierdzany do zębów na stałe. Może być ściągany i zakładany wielokrotnie. Nie ma też potrzeby noszenia go przez cały dzień. Lekarz sam zaleca, przez jaki czas w ciągu całej doby aparat ortodontyczny ruchomy powinien znajdować się na zębach. Rozwiązanie to nie jest zatem szczególnie uciążliwe, choć nie sprawdza się w każdym przypadku. To właśnie aparaty ortodontyczny ruchome jest aparatem najczęściej używanym u dzieci, szczególnie u tych posiadających jeszcze zęby mleczne.

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

W niektórych przypadkach można je zastosować również u dorosłych. Ich siła jest jednak znacznie mniejsza, przez co nie mają zastosowania w przypadku poważnych wad zgryzu. Aparat na zęby wyciągany może być zastosowany u pacjentów z większymi wadami, ale jedynie w przypadku, gdy jakiekolwiek czynniki uniemożliwiają im noszenie aparatu stałego. Leczenie takie nigdy nie będzie jednak tak skuteczne, jak w przypadku aparatów stałych. Samo zdejmowanie i zakładanie takiego aparatu jest na tyle proste, że pacjent bez problemów poradzi sobie z tym samodzielnie.

Aparaty ortodontyczne stałe - rodzaje

Jaki jest aparat ortodontyczny stały? Aparaty stałe są przytwierdzone do zębów na stałe i pacjent nie ma możliwości ich zdejmowania. W tym przypadku do dyspozycji ma szeroki wybór, istnieje bowiem wiele różnych typów takich aparatów. Stały aparat stosuje się wtedy, gdy pacjent ma już wszystkie zęby stałe.

Stale aparaty różnią się głównie materiałem, z którego wykonywane są zamki.

  • Zamki metalowe to najbardziej podstawowe i najtańsze rozwiązanie. Cena jednego łuku wynosi maksymalnie około 1600 zł, zatem założenie całego aparatu może być wykonane za mniej więcej 3000 zł. Ich wadą jest jednak to, że są one dobrze widoczne na zębach, przez co negatywnie wpływają na nasz wygląd. Dostępne są aparaty metalowe w wersjach z nieco mniejszymi zamkami, ale i tak nie rozwiązują one całkowicie tego problemu.
  • Nieco droższe są aparaty z zamkami tytanowymi. Nie różnią się one wiele od zwykłych zamków metalowych, ale nie zawierają niklu. Sprawia to, że nie wywołują reakcji alergicznych, co dla niektórych osób jest bardzo istotne. Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie, to zastosowanie zamków tytanowych staje się koniecznością.

Aparat ortodontyczny - aparaty estetyczne

Aparaty estetyczne jest to zbiorcza nazwa kilku różnych typów zamków, które posiadają jedną wspólną cechę - są wykonywane z takich materiałów, które nie rzucają się w oczy. W zależności od konkretnego materiału zamki mogą być słabo lub praktycznie w ogóle niewidoczne. Najtańsze w tej grupie są zamki ceramiczne (ok. 2000 zł za łuk), później zamki porcelanowe (ok. 2500 zł za łuk). Jeśli chodzi o "wyższą półkę", to za około 3000 zł za łuk możemy zdecydować się na aparat kryształowy lub szafirowy. Takie zamki rzeczywiście są dobrą propozycją dla osób, którym szczególnie zależy na estetyce, choć trzeba pamiętać o kilku mankamentach. Zamki takie mają zwykle nieco inny kształt, niż metalowe i mogą być nieco mniej komfortowe.

Ponadto są one bardzo narażone na przebarwienia. Użytkownik przez cały czas trwania leczenia musi mocno uważać na swoją dietę, bowiem w przeciwnym wypadku - w sytuacji zabarwienia, np. burakami, zamki te staną się bardzo widoczne. Co więcej, będą widoczne dzięki niezbyt estetycznym zabrudzeniom. Warto zauważyć, że na wygląd zamków wpływa również palenie papierosów.

Niektórzy pacjenci zastanawiają się - jaki kolor aparatu na zęby wybrać? Odpowiedź nie jest prosta, bowiem w przypadku aparatów estetycznych mamy spory wybór. Okazuje się nawet, że aparat nie musi wcale być czymś, czego mielibyśmy się wstydzić i co trzeba ukrywać. Przeciwnie, szczególnie wśród młodych ludzi panuje moda na noszenie kolorowych, specjalnie rzucających się w oczy aparatów. Przy umiejętnym dobraniu taki aparat może stanowić ciekawe urozmaicenie naszego wyglądu.

Do aparatów ortodontycznych są wybierane kolorowe gumki. Większość osób, które nie noszą aparatu ortodontycznego myśli, że gumki w aparacie ortodontycznym znajdują się tam ze względów wizualnych, jednak okazuje się, że są jednym z trzech najważniejszych elementów w aparacie i bez nich nie byłoby możliwe umocowanie aparatu na zębach. Dzięki gumkom w aparacie do znaków przytwierdza się łuk ortodontyczny, aby gumeczki ortodontyczne spełniały swoją funkcję - trzymają łuki i zapobiegają ich wypadnięciu należy je wymieniać po miesiącu.

Aparaty lingwalne - dla wymagających

Rozwiązaniem zasługującym na osobne umówienie jest aparat lingwalny. Jest to bardzo nowoczesna technika leczenia ortodontycznego, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Od razu trzeba zauważyć, że decydując się na to musimy liczyć się z najwyższymi cenami - ceny za jeden łuk aparatu lingwalnego zaczynają się w okolicach 4000 zł. 

Główną zaletą takich aparatów jest ich estetyka. Przykleja się je wyłącznie po wewnętrznej stronie uzębienia, dzięki czemu są one całkowicie niewidoczne. Są również bardziej wygodne, niż inne rodzaje aparatów. Wysoka cena wynika między innymi z faktu, że zamki są tu wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Dopasowuje się je perfekcyjnie, przez co użytkownik nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Umieszczenie ich bliżej miejsca oporu zęba sprawia również, że leczenie w ich przypadku jest o wiele szybsze i skuteczniejsze.

Aparat na zęby - higiena

Aparat na zęby nosi się przez dłuższy czas. Użytkownik musi w związku z tym znać podstawowe zasady dotyczące dbania o niego. Mowa tu przede wszystkim o higienie. Kwestia ta jest szalenie ważna, bowiem zaniedbywanie aparatu może całkowicie zniweczyć wszystkie efekty leczenia.

Mycie zębów z aparatem powinno być bardzo dokładne. Warto zaopatrzyć się do tego w odpowiednią szczoteczkę, której kształt będzie przystosowany do czyszczenia aparatu. Szczoteczki przeznaczone do czyszczenia aparatów posiadają specjalnie ukształtowane główki; są też wykonane z odpowiednio miękkich materiałów. Czyszczenie zębów zbyt twardą szczoteczką może uszkodzić zamki.

Często polecanym w przypadku aparatów ortodontycznych rozwiązaniem są nici dentystyczne. Umożliwiają one dotarcie do najmniejszych zakamarków całej konstrukcji.

Użytkownicy aparatów muszą uważać na płyny do płukania ust. Są one co prawda pomocne w utrzymywaniu higieny jamy ustnej, ale trzeba uważać na to, z jakiego dokładnie produktu się korzysta. Należy wybierać wyłącznie płyny, które nie zawierają w alkoholu - ten składnik może uszkadzać zamki i klej, na którym są one przyklejone do zębów.

Aparaty na zęby - ile to kosztuje

Pierwszy koszt to samo założenie aparatu na zęby. W przypadku aparatu ruchomego, który można zdejmować, cena wynosi około 500-1000 zł. Założenie aparatu stałego będzie już kosztowało znacznie więcej, zwłaszcza gdy aparat taki jest zakładany zarówno na dolne, jak i górne zęby. Wiele zależy tu również od materiału, z którego ma być wykonany taki aparat. Najtańsze w tym przypadku są aparaty metalowe - koszt ich założenia to około 2000-3000 zł. Droższe są aparaty porcelanowe: około 3000-4000 zł. Najdroższym rozwiązaniem jest aparat kryształowy, którego cena może dojść nawet do 5000 zł.

Wiele osób zadaje sobie również pytanie o niewidoczny aparat na zęby. Również tutaj trudno orzec jednoznacznie, ale ceny takich rozwiązań są zdecydowanie najwyższe. Jeden łuk takiego aparatu może kosztować nawet 7000 zł. 

Trzeba pamiętać, że samo założenie aparatu nie jest jeszcze całkowitym kosztem leczenia. Przez cały czas noszenia go na zębach musimy regularnie odwiedzać ortodontę. Koszt jednej kontroli to minimum 100-150 zł, jeśli wykonywane są na niej jakiekolwiek dodatkowe czynności, cena oczywiście rośnie. Trudno zatem powiedzieć, ile kosztuje całe leczenie ortodontyczne. Na cenę składa się zarówno rodzaj wybranego przez nas aparatu jak i suma kosztów wizyt podczas całego procesu leczenia.

Aparat ortodontyczny przed i po. Jakie są efekty? Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny? 

Warto założyć aparat ortodontyczny jeśli mamy krzywe zęby z kilku powodów. Po pierwsze zyskujemy więcej pewności siebie, szczególnie jeśli krzywe zęby były naszym kompleksem. Łatwiej nawiązujemy relacje i nie wstydzimy się uśmiechać. Po drugie dzięki wyprostowaniu zębów nie mamy wady zgryzu, która prowadzi do starcia powierzchni zębów, ich złamań, kruszenia się oraz pękania szkliwa. Przy dużych wadach zgryzu może dochodzić do rozchwiania zębów, a w efekcie ich wypadania, dzięki aparatowi ortodontycznemu unikniemy tych przykrych konsekwencji. Dodatkowo wady zgryzu często powodują bóle takich części twarzy, jak uszu czy skroni oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Krzywe zęby powodują również problemy w prawidłowym dbaniu o higienę jamy ustnej - ciężej jest wyczyścić zęby, co prowadzi do rozwoju próchnicy oraz różnych chorób zębów. 

Więcej o: