Zapalenie dziąseł: przyczyny, leczenie

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które może dotknąć każdego człowieka, i którego nie należy lekceważyć. Nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, m.in. parodontozy. Dolegliwości tej najczęściej towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak: ból dziąseł, obrzęk czy zaczerwienienie. Pierwszym symptomem zapalenia dziąseł najczęściej jest krwawienie podczas szczotkowania zębów.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej zapalenie dziąseł spowodowane jest zaleganiem kamienia nazębnego powyżej i - co ważniejsze - poniżej brzegu dziąseł. Brak odpowiedniej higieny zębów powoduje nagromadzenie się płytki nazębnej, która podrażnia tkanki dziąsła, prowadząc do ich zapalenia.

Ponadto, resztki pożywienia, śliny oraz inne zanieczyszczenia, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania zębów to doskonała pożywka dla bakterii, które stale są obecne na płytce nazębnej. W skutek strawienia tych zanieczyszczeń, bakterie wydzielają kwas, który powoduje stan zapalny dziąseł. Jednakże, nie tylko niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną zapalenia dziąseł. Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są:

Zatem, wbrew stereotypom, zapalenie dziąseł nie jest spowodowane wyłącznie nieprawidłową higieną jamy ustnej. Bardzo często borykają się z nim osoby, które dbają o swoją płytkę nazębną, ale mają problemy hormonalne, narażone są na stres czy przyjmują leki na inne choroby. Statystycznie schorzenie to dotyka 90 proc. społeczeństwa i nasila się po 35 roku życia.

Zapalenie dziąseł - powikłania

Pomimo, iż zapalenie dziąseł nie jest określane chorobą, nie należy go lekceważyć. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym zapalenia przyzębia, które zwane jest inaczej paradontozą. Zapalenie przyzębia to choroba infekcyjna, która objawia się odsłonięciem szyjek zębowych. W efekcie tej choroby dochodzi do uszkodzenia aparatu wieszadłowego zęba, co powoduje rozchwianie się zębów, a w konsekwencji ich utratę.

Ponadto, nieleczone, przewlekłe zapalenie dziąseł może wpłynąć na funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie człowieka i przyczynić się do chorób płuc, serca, powstania udaru mózgu czy cukrzycy. Innym powikłaniem zapalenia dziąseł może być wywołanie porodu przedwczesnego. W związku z tym, kobiety planujące ciążę powinny zbadać swoje uzębienie i w trakcie tego okresu szczególnie zwracać uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej.

Objawy zapalenia dziąseł

Objawami zapalenia dziąseł są:

  • Krwawienie – czasami wyraźne w postaci intensywnego krwawienia, czasem jedynie w postaci zabarwionej na różowo śliny podczas mycia zębów. Wiele osób bagatelizuje ten objaw i uważa, że krwawienie jest przyczyną zbyt intensywnego szczotkowania lub czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Zdrowe dziąsła nie powinny jednak krwawić i objawu tego nie można ignorować.
  • Zaczerwienienie – obejmujące całe dziąsło lub występujące wyłącznie w okolicy przyszyjkowej.
  • Obrzęk – odczuwalne napuchnięcie dziąsła, które objawia się również jako skrócenie koron zębowych.
  • Ból – dolegliwości bólowe często idą w parze z innymi, wymienionymi objawami. Są bardzo uciążliwe i uniemożliwiają szczotkowanie zębów. Ponadto, ból sygnalizujący zapalenie dziąseł, może uaktywniać się w trakcie spożywania pokarmów, przez co często bywa mylony z bólem sygnalizującym nadwrażliwość zębów.
  • Suchość dziąseł, niesmak i brzydki zapach z ust – problem bardzo uciążliwy i spowodowany jest stanem zapalnym w jamie ustnej
  • Rozchwianie zębów – objaw ten ma miejsce w bardzo zaawansowanym stadium zapalenia dziąseł i może również stanowić sygnał rozpoczynającej się paradontozy

Zapalenie dziąseł – leczenie

Po zaobserwowaniu objawów zapalenia dziąseł niezbędna jest szybka terapia. Leczenie wdrożone w początkowym okresie choroby prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Podstawą terapii jest usunięcie kamienia nazębnego oraz dokładne szczotkowanie zębów i oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Usunięcie pozostałości po jedzeniu oraz bakterii, może zniwelować rozwijające się zapalenie dziąseł. Jest to bardzo ważne, ponieważ czasami obrzęk i ból, pojawiający się przy zapaleniu dziąseł niemal uniemożliwia dotknięcie szczoteczką zębów i wiele osób delikatniej i krócej szczotkuje uzębienie. Ma to jednak skutek odwrotny i wydłuża okres terapii.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Dodatkowo stosuje się miejscowe środki przeciwzapalne (np. różne płyny dostępne w drogeriach, aptekach). Czasem konieczne może być podanie leków przeciwbólowych lub antybiotyku. W przypadku zapalenia dziąseł wywołanego innymi czynnikami niż nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz zaleganiem kamienia nazębnego, aby zniwelować to schorzenie, należy usunąć szkodliwy czynnik.

Więcej o: