Zapalenie dziąseł jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej zapalenie dziąseł spowodowane jest zaleganiem kamienia nazębnego powyżej i - co ważniejsze - poniżej brzegu dziąseł. Brak odpowiedniej higieny zębów powoduje nagromadzenie się płytki nazębnej, która podrażnia tkanki dziąsła, prowadząc do ich zapalenia.
Ponadto, resztki pożywienia, śliny oraz inne zanieczyszczenia, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania zębów to doskonała pożywka dla bakterii, które stale są obecne na płytce nazębnej. W skutek strawienia tych zanieczyszczeń, bakterie wydzielają kwas, który powoduje stan zapalny dziąseł. Jednakże, nie tylko niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną zapalenia dziąseł. Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są:
Zatem, wbrew stereotypom, zapalenie dziąseł nie jest spowodowane wyłącznie nieprawidłową higieną jamy ustnej. Bardzo często borykają się z nim osoby, które dbają o swoją płytkę nazębną, ale mają problemy hormonalne, narażone są na stres czy przyjmują leki na inne choroby. Statystycznie schorzenie to dotyka 90 proc. społeczeństwa i nasila się po 35 roku życia.
Pomimo, iż zapalenie dziąseł nie jest określane chorobą, nie należy go lekceważyć. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym zapalenia przyzębia, które zwane jest inaczej paradontozą. Zapalenie przyzębia to choroba infekcyjna, która objawia się odsłonięciem szyjek zębowych. W efekcie tej choroby dochodzi do uszkodzenia aparatu wieszadłowego zęba, co powoduje rozchwianie się zębów, a w konsekwencji ich utratę.
Ponadto, nieleczone, przewlekłe zapalenie dziąseł może wpłynąć na funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie człowieka i przyczynić się do chorób płuc, serca, powstania udaru mózgu czy cukrzycy. Innym powikłaniem zapalenia dziąseł może być wywołanie porodu przedwczesnego. W związku z tym, kobiety planujące ciążę powinny zbadać swoje uzębienie i w trakcie tego okresu szczególnie zwracać uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej.
Objawami zapalenia dziąseł są:
Po zaobserwowaniu objawów zapalenia dziąseł niezbędna jest szybka terapia. Leczenie wdrożone w początkowym okresie choroby prowadzi do całkowitego wyleczenia.
Podstawą terapii jest usunięcie kamienia nazębnego oraz dokładne szczotkowanie zębów i oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Usunięcie pozostałości po jedzeniu oraz bakterii, może zniwelować rozwijające się zapalenie dziąseł. Jest to bardzo ważne, ponieważ czasami obrzęk i ból, pojawiający się przy zapaleniu dziąseł niemal uniemożliwia dotknięcie szczoteczką zębów i wiele osób delikatniej i krócej szczotkuje uzębienie. Ma to jednak skutek odwrotny i wydłuża okres terapii.
Dodatkowo stosuje się miejscowe środki przeciwzapalne (np. różne płyny dostępne w drogeriach, aptekach). Czasem konieczne może być podanie leków przeciwbólowych lub antybiotyku. W przypadku zapalenia dziąseł wywołanego innymi czynnikami niż nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz zaleganiem kamienia nazębnego, aby zniwelować to schorzenie, należy usunąć szkodliwy czynnik.