Przewlekłe choroby wątroby są groźne również dlatego, że przez wiele lat nie dają o sobie znać, albo dają objawy, które nie wskazują bezpośrednio na wątrobę. Są to m.in.: przewlekłe zmęczenie, senność.
Zarówno zakaźne jak i niezakaźne choroby wątroby mogą prowadzić do włóknienia i marskości wątroby. Marskość wątroby prowadzi do niewydolności tego narządu. Marskość może być również przyczyną raka wątroby. Warto dodać, że zarówno marskość, jak i rak wątroby mogą rozwijać się bezobjawowo, a dolegliwości są odczuwalne przez chorego dopiero na późnych etapach choroby gdy leczenie jest już bardzo trudne.
Przewlekłe choroby wątroby można podzielić na:
Do niezakaźnych przewlekłych chorób wątroby zalicza się:
Alkoholowa choroba wątroby
Alkoholowa choroba wątroby spowodowana jest nadmiernym spożyciem alkoholu, kobiety są nią narażone dużo bardziej niż mężczyźni. W przypadku kobiet szkodliwa dawka alkoholu jest dużo mniejsza, a postęp choroby szybszy. Dodatkowo na rozwój alkoholowej choroby wątroby mają wpływ:
Nieleczone niealkoholowe stłuszczenie wątroby prowadzi do wielu groźnych powikłań. Zapada na nią coraz więcej Polaków. Na niealkoholową chorobę wątroby często chorują mężczyźni, osoby otyłe. Główne przyczyny zachorowań to:
Nieleczone niealkoholowe stłuszczenie wątroby zwykle nie daje objawów. Czasem pojawia się osłabienie, zmęczenie, ból brzucha pod prawym żebrem, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt. Jeżeli lekarz podejrzewa niealkoholowe stłuszczenie wątroby może zalecić badania laboratoryjne m.in.: oznaczenie enzymów ALT i AST, czasu protrombinowego i stężenia albumin we krwi. Kieruje też na USG jamy brzusznej.
Rak wątroby (HCC) stanowi 80-90 proc. pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby. To piąty po względem występowania nowotwór na świecie. Główne czynniki ryzyka występowania raka wątroby
Główną przyczyną większości przypadków nowotworu wątrobowokomórkowego jest marskość wątroby, wywołana przez wirusy (HBV, HCV) lub alkoholowe uszkodzenie organu.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B). To jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych, która długie lata może pozostać w ukryciu i nie dawać żadnych objawów. Przewlekły stan zapalny w wątrobie prowadzi z czasem do włóknienia tego narządu, a następnie marskości wątroby. U kilku procent chorych prowadzi to do raka wątroby.
Do zakażenia wirusem HBV może dojść w przypadku:
Skutecznym sposobem zapobiegania tej chorobie jest szczepienia ochronne. Dorośli otrzymują trzy dawki szczepionka, która w zasadzie chroni do końca życia. Szczepienie można wykonać w każdym POZ. Natomiast dzieci od 1994 roku są szczepione obowiązkowo. Pierwsze szczepienie wykonuje się w pierwszej dobie po urodzeniu, następne po 6 tygodniach i 6 miesiącach. Jeśli odpowiedź poszczepienna jest prawidłowa, szczepienie daje ochronę na całe życie
Kto powinien się szczepić:
Szczepieniom wśród dorosłych podlegają:
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) to wywołana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Choroba bardzo często rozwija się przez wiele lat w sposób przewlekły i bezobjawowy. Ciągle nie mamy skutecznej szczepionki, mimo wieloletnich, zaawansowanych badań. Konsekwencje nieleczonego przewlekłego zapalenia wątroby prowadzą do bardzo groźnych stanów: włóknienia wątroby oraz marskości wątroby. U kilku procent chorych prowadzi to do raka wątroby
Do zakażenia HCV dochodzi w ten sam sposób jak w przypadku wirusa typu B.
Zakażeniem wirusami wątroby nie musimy się obawiać podczas:
Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby zarówno typu B i C dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią.
Źródła: zdrowawatroba.pl