Badanie USG, czyli ultrasonograficzne, pozwala poznać wielkość oraz strukturę i usytuowanie narządów jamy brzusznej. Dzięki takiemu obrazowaniu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w ich budowie. Samo badanie jest proste. Osoba badana leży na plecach, a lekarz smaruje brzuch specjalnym żelem i prowadzi głowicę urządzenia po brzuchu. Żel umożliwia pełny kontakt głowicy ze skórą i usuwa pęcherzyki powietrza. Ten żel jest obojętny dla skóry i łatwo go zmyć. Obraz narządów przekazywany jest na monitor i ewentualnie nagrywany.
W zależności od celu badania, konieczne jest wypełnienie lub całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. Pełen pęcherz moczowy pozwala na obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz samego pęcherza. Jeżeli nie jest konieczne badanie tego narządu, może pozostać pusty.
Samo urządzenie działa w oparciu o fale ultradźwiękowe. W ultrasonografii medycznej wykorzystuje się częstotliwości od 2 do 50 MHz. Fale ultradźwiękowe mogą zostać odbite lub pochłonięte przez narządy, co widoczne jest na monitorze jako szary lub czarny obraz. W ten sposób uwidaczniają się na ekranie zarysy narządów wewnętrznych.
Jest to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, w którym nie ma większego niebezpieczeństwa związanego z promieniowaniem (jak przy tomografii na przykład). Czasem, gdy wymaga tego rodzaj schorzenia, stosuje się podawany dożylnie kontrast. Najczęściej wykonywanym badaniem jest USG jamy brzusznej.
USG jamy brzusznej pozwala zbadać stan macicy, wątroby, nerek, śledziony, trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego oraz aorty i dużych naczyń oraz przestrzeni zaotrzewnowej. Przy pomocy ultrasonografii jamy brzusznej nie zobrazujemy natomiast dokładnie stanu żołądka, dwunastnicy ani dalszych części jelit.
Lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie utrasonografii jamy brzusznej, gdy zauważa u pacjenta poniższe symptomy, aby móc postawić dokładną diagnozę:
Na naszym filmie: USG pozwala wykryć m.in. torbiel jajnika.
Aby badanie USG przebiegło prawidłowo będziemy poproszeni o odpowiednie przygotowanie się. I tak, dzień przed badaniem musimy unikać jedzenia ciężkostrawnych potraw. Powinniśmy zrezygnować także z jedzenia surowych owoców i warzyw oraz ciemnego pieczywa, aby nie dopuścić do nadmiernej produkcji gazów w jelitach. Dodatkowo można zażyć specjalny lek, który ma za zadanie usunąć nadmiar gazów z przewodu pokarmowego. To może być np. Esputicon lub Espumisan. Należy go zażywać trzy razy dziennie po dwie tabletki. Lek jest dostępny w aptekach bez recepty. Osoby z tendencją do zaparć i wzdęć powinny zażywać te leki co najmniej przez trzy dni przed badaniem.
Do badania trzeba podejść na czczo, a ostatni posiłek można zjeść najpóźniej o godzinie 18-tej poprzedniego dnia. W przypadku, gdy badanie USG przypada na popołudnie, nie powinno się nic jeść co najmniej przez sześć godzin przed. Nie można pić innych płynów poza niesłodzoną i niegazowaną wodą, a także nie wolno palić papierosów, czy też żuć gumy.
W przypadku, gdy lekarz tak zaleci, trzeba na 1-2 godziny przed badaniem wypić od 1 do 4 szklanek niegazowanej wody oraz nie oddawać moczu. Pęcherz powinien być wypełniony płynem, ale nie maksymalnie. Podczas wykonywania USG, gdy jest to konieczne do oceny stanu pęcherza moczowego, potrzebne będzie opróżnienie pęcherza.