Nowotwór wątroby: Nowy sposób walki z nowotworem wątroby. Pierwszy zabieg udany

Nowotwór wątroby ma nowego przeciwnika. Unikalny sposób obrazowania, który stworzyli specjaliści z firmy Evertop wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej, pomoże niszczyć nowotwory wątroby. Pierwszy udany zabieg tego rodzaju odbył się 2 sierpnia.

Nowotwór wątroby jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci pacjentów z nowotworami.

Nowotwór wątroby działa szybko i wyniszczająco, dlatego niezmiernie ważna jest bardzo szybka diagnoza i interwencja. Najskuteczniejsze są zabiegi wykonywane w ramach onkologii interwencyjnej, która zajmuje się terapią małoinwazyjną. W tej terapii, zamiast "otwierać" pacjenta, wykorzystuje się  tomografię komputerową, USG lub rezonans magnetyczny. Niestety często metody te nie są wystarczająco precyzyjne – głównie dlatego, że ruchy klatki piersiowej powodują częste zmiany ułożenia narządów.

- Guz wątroby to najczęstszy cel małoinwazyjnego leczenia w onkologii interwencyjnej, ale czasem precyzyjne nakłucie jest bardzo trudne.  Wątroba przylega do przepony, więc przemieszcza się i odkształca podczas oddychania – wyjaśnia dr Krzysztof Milczarek z II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Obrazowanie 3D, połączenie obrazów w czasie rzeczywistym zwiększa precyzję naszych zabiegów i zmniejsza liczbę powikłań - dodaje dr Milczarek.

Model pacjenta 3D - pomaga lekarzom

Innowacyjny system nawigacji obrazowej, który tworzy model 3D wnętrzności pacjenta, uwzględniając ruchy narządów oraz odkształcenia oddechowe, opracowali polscy naukowcy we współpracy z firmą Evertop. Teraz obraz z tomografii komputerowej będzie połączony z bieżącym – ultrasonograficznym. Specjalny program nakłada tak powstały model na pozycję narzędzia chirurgicznego i kieruje operatora, aby jak najbezpieczniej je poprowadził - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez przedstawicieli firmy.

Samo stworzenie modelu nie było trudne - trudności pojawiły się przy tworzeniu algorytmu odtwarzającego ruchy i odkształcenia powstające podczas oddychania - mówi kierownik B + R projektu dr hab. inż. Dominik Spinczyk, prof. Politechniki Śląskiej.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

W komunikacie prasowym czytamy: "Spersonalizowany model pacjenta umożliwia precyzyjną, trójwymiarową lokalizację zmiany w otoczeniu jej struktur. W polu widzenia chirurga znajduje się także ruch narzędzi w trakcie zabiegu. Pozwala to na dobór właściwej ich trajektorii, która doprowadzi do zmiany nowotworowej, zwizualizowanej w modelu" – mówi  prof. Ewa Piętka, kierownik Zespołu Badawczego Projektu Katedry Informatyki i Aparatury Medycznej Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Nowotwór wątroby - pierwszy zabieg udany

Pierwszy zabieg z wykorzystaniem innowacyjnej technologii przeprowadzono już 2 sierpnia w Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie. Kolejna grupa chorych skorzysta z rozwiązania pod koniec miesiąca.

Więcej o: