Przepona - co to takiego i jakie pełni funkcje w organizmie?

Przepona to jeden z największych mięśni w naszym ciele. Z jego pomocą unosi i opuszcza się klatka piersiowa, dzięki czemu możemy zrobić wdech oraz wydech. Jakie jeszcze pełni funkcje w ciele i dlaczego oddychanie przeponą jest lepsze?

Przepona to główny mięsień oddechowy, jest szeroka i cienka. Dodatkowo stanowi rodzaj ściany - przegrody, która rozdziela klatkę piersiową i jamę brzuszną. Przepona składa się z dwóch części mięśniowej oraz ścięgnistej. Pierwszy segment dzieli się także na część żebrową, lędźwiową i mostkową.

Przepona - dlaczego jest taka ważna?

Mimo że na pracę przepony nie mamy wpływu i to, co się z nią dzieje jest poza naszą świadomością, to aktywując inne okoliczne mięśnie, np. podczas śpiewania można wpływać na jej działanie. Ale przepona to nie tylko oddychanie. Bez niej nie ma nie tylko oddychania, ale i prawidłowego metabolizmu. To z jej pomocą zbędne resztki pokarmów usuwane są z organizmu. Mięsień ten uczestniczy w procesie wymiany gazowej - umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza, potrafi regulować objętość klatki piersiowej. W czasie oddawania stolca kurczy się, co zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i ułatwia pozbycie się masy kałowej.

Jeśli przepona nie działa prawidłowo dochodzi do rozwoju tzw. przepukliny rozworu przełykowego. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety. O tym rodzaju przepukliny mówi się w sytuacji, gdy żołądek przesunie się do góry i jego część przesunie się do jamy klatki piersiowej. Dzieje się tak wtedy, gdy rozwór przełykowy (miejsce przejścia przełyku przez przeponę) jest zbytnio rozluźnione, przez co przepona nie może utrzymać żołądka we właściwym dla niego położeniu.

Co przyczynia się do powstania przepukliny rozworu przełykowego? Na to pytanie medycyna nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem specjalistów jest kilka czynników, które mogą mieć bezpośredni związek z rozwojem schorzenia. Wśród nich najczęściej wymienia się;

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta w wiekiem (ogromna grupa chorych jest w piątej dekadzie życia). Nie bez znaczenia są także używki, zwłaszcza papierosy.

Jakie objawy może dawać pojawienie się tego rodzaju przepukliny? W pierwszej fazie pojawiają się ból w klatce piersiowej, zgaga i wymioty. Pacjenci skarżą się na pieczenie pod mostkiem i gorzkie odbijania. Dodatkowo pojawiają się nadmierne pocenie oraz duszności.

Zazwyczaj nieprzyjemne dolegliwości dają o sobie znać po posiłku (najczęściej po ok. kilkudziesięciu minutach). Aby potwierdzić przepuklinę rozworu przełykowego, poza wywiadem z pacjentem konieczne są badania endoskopowe, prześwietlenie RTG, EKG z próbą wątrobową. Leczenie przepukliny ma złagodzić dolegliwości i zapobiec powikłaniom, takim jak owrzodzenia i rak przełyku.

Przepona - jak oddychać przeponą?

Przepona to główny mięsień oddechowy, mimo że powstał z myślą właśnie o oddychaniu to większość z nas nie umie z niego korzystać i muszą nauczyć się oddechu przeponowego. Z takiej techniki oddechu korzystają przede wszystkim osoby, które pracują głosem, czyli wokaliści, śpiewacy operowi, nauczyciele czy dziennikarze, którzy występują na wizji czy pracują w radio.

Jak sprawdzić czy oddychamy przeponą? Wystarczy położyć jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Jeśli uniesie się ta pierwsza oznacza to, że przepona tylko w niewielkim stopniu jest angażowana do oddychania, warto to poprawić.

Oddychanie przeponowe ma szczególne znaczenie podczas porodu, ponieważ odpowiednio poprowadzony oddech może złagodzić ból i - co bardzo ważne - dotlenić dziecko. Warto się go nauczyć i wykorzystać w czasie akcji porodowej. Ból i skurcze sprawiają, ze kobieta automatycznie spłyca oddech, w efekcie organizm - w tym dziecko - dostają dużo mniej tlenu i traci siły. Dlatego w czasie porodu należy robić krótkie wdechy nosem i długie wydechy ustami. W czasie oddychania powinien unosić się brzuch, nie klatka piersiowa.

Objawy porodu. Czy to już?

Tych technik oddechowych, czyli oddychania przeponą można, a nawet trzeba się nauczyć już w czasie ciąży. Ćwiczenia oddechowe może wykonywać wspólnie z partnerem. Jedno z nich odbywa się w pozycji stojącej przy lekko ugiętych w kolanach nogach. Kobieta i jej partner stają przed sobą twarzą w twarz. Mężczyzna jedną dłoń kładzie na przeponie kobiety, a drugą na jej biodrze. Identycznie układa ręce ciężarna. Następnie trzeba zrobić 30 wdechów i wydechów, zwracając uwagę na to, jak pracuje przepona.

Więcej o: