Na czym polega dieta Engine 2? Historia i zalety diety

Dieta Engine 2, nazywana inaczej dietą teksańskich strażaków (dieta TS), jest to sposób żywienia, mający na celu zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz poprawę funkcjonowania całego organizmu. Dieta ta została opracowana przez amerykańskiego strażaka. Polega na nagłym lub stopniowym wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa, produktów mlecznych oraz przetworzonych, jaj a także olejów.

Dieta Engine 2 – historia

Dieta Engine 2 nazywana jest dietą teksańskich strażaków. Nazwa ta związana jest z historią powstania tego planu żywieniowego. Został on opracowany przez teksańskiego strażaka i sportowca, Ripa Esselstyna, który w 2003 roku razem ze swoją dwójką kolegów po fachu postanowili zmierzyć poziom cholesterolu. Okazało się, że każdy z nich miał wynik dużo gorszy niż się spodziewał, a poziom cholesterolu jednego z kolegów wynosił aż 344! Strażacy nazwali go chodzącym zawałem i postanowili działać – wdrożyć dietę, mającą na celu poprawę ich wyników zdrowotnych. Ze względu na długie, wielogodzinne służby, ratownicy przyrządzali posiłki i stołowali się głównie w jednostce. Od momentu otrzymania wyników, Rip Esselstyn oraz jego koledzy przygotowywali zdrowe obiady, a także przekąski, bazujące na warzywach i owocach. Po roku stosowania tej diety 33-letni James, kolega Ripa, powtórzył badanie i okazało się, że cholesterol spadł mu do 270. Nie był to wieki sukces, wobec czego autor diety Engine 2 poprosił kolegę, aby wdrożył ustalone zasady również w domu. Po 21 dniach rygorystycznej diety cholesterol Jamesa spadł wreszcie do 197 punktów. Historia tego mężczyzny zmusiła Ripa do zajęcia się na poważnie tym sposobem żywienia oraz rozpoczęcia badań na osobach, które ją również wdrożyły.

W 2006 roku Rip Esselstyn przeprowadził badania wśród 65 osób, które przez 6 tygodni stosowały dietę Engine 2. Eksperyment ukończyło 58 osób, a wyniki okazały się zdumiewające. Średni spadek cholesterolu całkowitego wynosił aż 39 punktów (z 181 do 149). Był to bardzo ważny wynik, ponieważ oznaczał on poziom cholesterolu gwarantujący odporność na zawał. Nie mniej dobre okazały się wyniki poziomu złego cholesterolu. Przed rozpoczęciem eksperymentu średni LDL u badanych wynosił 109 punktów, zaś po – 77. Spadek o te 32 punkty oznaczał, że nie tylko serce uodporniło się na zawał i inne choroby, ale cały organizm. W wyniku stosowania diety, odnotowano również spadki wagi, średnio badani schudli 5 kg.

Dieta Engine 2 bardzo szybko zyskała na popularności i dzisiaj w wielu rankingach plasuje się wśród pierwszej 5 najlepszych diet zdrowotnych.

Na czym polega dieta Engine 2?

Dieta Engine 2 to inaczej dieta TS – teksańskich strażaków. Jest to dieta prozdrowotna, mająca na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. To dieta dużo bardziej restrykcyjna niż dieta wegańska, ponieważ oprócz mięsa eliminuje produkty przetworzone, cukier, sól oraz oleje. Jadłospis bazuje na naturalnych produktach: warzywach, owocach i roślinach strączkowych. Charakteryzuje się dużą podażą błonnika oraz białka.

Wyróżnia się 2 tryby diety Engine 2 – tryb Kadet oraz typ Strażak. Obydwa trwają 28 dni. Pierwszy z nich przeznaczony dla osób, które nie lubią gwałtownych zmian i wolą stopniowo zmieniać swoje nawyki żywieniowe. W trybie kadet kolejne grupy produktów eliminowane są etapowo:

  • W pierwszym tygodniu całkowicie rezygnuje się z produktów mlecznych, zawierających białka mleka zwierzęcego, np. mleko, sery, śmietana, masło oraz produkty przetworzone.
  • W drugim tygodniu następuje całkowita eliminacja mięsa oraz jajek. Rezygnuje się również z ryb, które – pomimo, że bogate są cenne kwasy omega 3 – często zawierają więcej cholesterolu niż mięso czerwone.
  • W trzecim tygodniu należy zrezygnować z olejów roślinnych oraz tłuszczu zwierzęcego.
  • Czwarty tydzień stanowi okres restrykcyjnej diety, podczas którego nie można spożywać żadnych z wyeliminowanych wcześniej produktów.

Osoby, które czują się na siłach, mogą przejść na dietę Engine 2 tryb Strażak, czyli z dnia na dzień wyeliminować produkty mleczne, mięso, jaja oraz oleje. Jest to dużo większe wyzwanie, jednak po 28 dniach efekty są zauważalnie lepsze.

Zalety diety Engine 2

Dieta Engine 2 to sposób żywienia, który niesie wiele korzyści dla zdrowia:

Ponadto osoby, które stosowały dietę Engine 2, twierdzą, że dzięki odstawieniu cukru oraz soli odmienili swoje kubki smakowe oraz odkryli nowe smaki. Dodatkowo zyskali na pewności siebie oraz poprawili swoją samoocenę, a także poczuli satysfakcję z tego, że mogą kontrolować swoje zdrowie.

Niektóre produkty działają niemal jak leki przeciwcholesterolowe, poznaj pięciu zabójców cholesterolu.

Zobacz wideo
Więcej o: