Zaburzenia perystaltyki jelit - przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenia perystaltyki jelit oznaczają, że treść pokarmowa przesuwa się w nich albo zbyt wolno, co skutkuje zaparciami, albo zbyt szybko, co w efekcie kończy się biegunką. Istnieje wiele przyczyn tego zaburzenia. Mogą nimi być poważne choroby jamy brzusznej, zaburzenia neurologiczne czy hormonalne, ale także stres oraz niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Leczenie polega przede wszystkim na usuwaniu przyczyn dolegliwości oraz na zmianie nawyków żywieniowych.

Perystaltyka - to odruch mięśniowo-nerwowy, przesuwający trawiony pokarm wzdłuż przewodu pokarmowego. Naprzemienne skurcze i rozkurcze mięśni gładkich przepychają treść pokarmową przez cały organizm. Mają także za zadanie mieszać i rozdrabniać trawiony pokarm. O perystaltyce mówimy w kontekście całego przewodu pokarmowego, proces zaczyna się już w przełyku, a kończy w odbytnicy. Na każdym etapie tej drogi panują nieco inne warunki, więc i charakter ruchów perystaltycznych nieco się różni.

Perystaltyka jelit

W jelicie cienkim trawione i wchłaniane są węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy oraz minerały. Jeżeli perystaltyka zostanie tutaj przyspieszona, jelita nie zdążą wchłonąć składników odżywczych w odpowiedniej ilości i może dojść do niedoborów pokarmowych w organizmie.

W jelicie grubym natomiast mamy do czynienia z dwoma rodzajami ruchów. Te pierwsze to ruchy mieszające - sprawiają, że jelita szybciej wchłaniają wodę i elektrolity oraz zagęszczają kał. A drugie - to silne skurcze, pojawiające się 2-3 razy dziennie, przepychające uformowany kał w kierunku odbytnicy.

Zaburzenia perystaltyki jelit 

Wśród przyczyn zaburzeń perystaltyki wymienia się:

Zobacz wideo

Objawy zaburzeń perystaltyki jelit

Najbardziej optymalna szybkość, z jaką układ pokarmowy powinien przesuwać trawione pożywienie, wynosi od 2 do 25 cm/s. Ten proces mogą zaburzyć różne czynniki, od schorzeń po przysłowiowe nerwy.

Generalnie zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego to:

  • nadmierna perystaltyka jelit, objawiająca się silnymi bólami brzucha, biorącymi się z nadmiernych skurczów mięśni oraz biegunką
  • zmniejszona perystaltyka jelit (tzw. leniwe jelito), prowadząca do zaparć i nadmiernej produkcji gazów, z bólami brzucha, powodowanymi przez nacisk zalegających mas kałowych w jelitach
  • zahamowanie perystaltyki - dochodzi do tego, gdy światło jelita zostaje zamknięte w wyniku np. guza nowotworowego w jelitach lub silnego stanu zapalnego, związanego np. z pęknięciem jelita. Jest to stan zagrażający życiu.
  • wsteczna perystaltyka - wymioty, np. w wyniku zatrucia pokarmowego

Leczenie zaburzeń perystaltyki jelit

Leczy się przede wszystkim przyczynę zaburzenia, czyli choroby, leżące u podstaw dolegliwości. Jeżeli jednak za zaburzeniami nie stoi żadna poważna choroba, to być może poradzimy sobie z problemem zmieniając nawyki żywieniowe i tryb życia na bardziej aktywny. Pamiętać także należy o piciu co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Posiłki powinny być spożywane regularnie, a ich skład dostosowany do potrzeb organizmu.

Więcej o: