Rzekomobłoniaste zapalenie jelit - objawy, diagnoza, leczenie

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit to choroba bakteryjna. Schorzenie może zaatakować zarówno jelito cienkie jak grube. Nieleczone doprowadza do poważnych zmian w obrębie okrężnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Za wystąpienie rzekomobłoniastego zapalenia jelit odpowiedzialne są toksyny wydzielane przez, powszechnie występujące, bakterie gram-dodatnią clostridium difficile. Ich namnożenie w organizmie chorego najczęściej spowodowane jest nieprawidłową florą bakteryjną jelit lub długim przyjmowaniem antybiotyków. Zdarza się do zakażenia dochodzi w czasie hospitalizacji. Schorzenie dużo częściej występuje u osób ze złamaniem kręgosłupa , niedrożnością jelit, rakiem okrężnicy, białaczką lub innym nowotworem. Na zakażenie bardziej narażeni są chorzy na mocznicę, niedokrwienne zapalenie jelit lub chorobę Hirschsprunga (rzadka choroba genetyczna jelit). Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może pojawić się w czasie przyjmowania chemioterapii , po ciężkim oparzeniu lub zakażeniu.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit objawy i diagnoza

W zależności od przebiegu schorzenia towarzyszące mu objawy mogą przybierać różne nasilenie. Przy łagodnym przebiegu pacjenci najczęściej skarżą się na biegunkę, ból brzucha oraz gorączkę. W postaci ciężkiej dodatkowo występuje wstrząs, odwodnienie oraz znaczne zmniejszenie albumin w moczu (albuminy to białka regulujące poziom krwi oraz wody w tkankach). Najbardziej charakterystycznym objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit jest pojawienie się na błonach śluzowych jelita szarożółtych błon rzekomych.

Schorzenie potwierdza się wykonując endoskopię z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego oraz posiew kału pod kątem bakterii clostridium difficile.

Zobacz wideo

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit leczenie

W przypadku rzekomobłoniastego zapalenia jelit stosuje leczenie doraźne. W pierwszej kolejności odstawia się leki mogące wywołać zmiany chorobowe w jelitach i zastępuje je lekami bakteriobójczymi. Dodatkowo wyrównuje się zaburzenia elektrolitowe, wodne oraz uregulowanie stężenia albumin w osoczu. U pacjentów, u których pojawiają się powikłania, przede wszystkim w okrężnicy, konieczna jest interwencja chirurga .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Zator tętnicy krezkowej

Choroba Whipple'a

Kolonoskopia

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Bezoar

Więcej o: