Zapalenie OTRZEWNEJ - objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie otrzewnej to groźna choroba, prowadząca do wielu powikłań. Ciągły, ostry ból jamy brzusznej jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Otrzewna jest to cienka błona pokrywająca od wewnątrz jamę brzuszną oraz znajdujące się tam narządy. Zapalenie otrzewnej spowodowane jest zakażeniem bakteriami lub podrażnieniem błony poprzez sok żołądkowy, żółć, krew, przetrawiony pokarm, kał.

Substancje te przedostają się z przewodu pokarmowego do otrzewnej w wyniku: uszkodzenia przewodu pokarmowego (m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzód trawienny żołądka), urazu jamy brzusznej, ostrego zapalenia trzustki, zapalenia przydatków u kobiet oraz problemów z ciążą pozamaciczną.

W grupie ryzyka są osoby, które: nie podjęły leczenia chorób przewodu pokarmowego (lub zrobiły to zbyt późno), poddały się zabiegowi operacyjnemu w jamie brzusznej, chorują na zaawansowaną niewydolność wątroby, mają osłabiony układ odpornościowy, są niedożywione, objęte dializą otrzewnową.

Zapalenie otrzewnej może skutkować wieloma powikłaniami, które są bardzo niebezpieczne i mogą nawet prowadzić do śmierci: wstrząs, sepsa, ostra niewydolność nerek i wątroby, zrosty otrzewnej.

Zapalenie otrzewnej objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia otrzewnej jest narastający, trudny do zniesienia ból całej jamy brzusznej lub jakiejś jej części. Czasami może być to ból przerywany, z czasem przechodzący w ciągły, nasilający się przy napinaniu mięśni brzucha. Chwilową ulgę przynosi położenie się na plecach lub w pozycji embrionalnej.

Poza bólem występują: wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, zawroty głowy, obniżone ciśnienie tętnicze, przyspieszona akcja serca, bladość.

Zapalenie otrzewnej diagnostyka

Zapalenie otrzewnej wymaga hospitalizacji chorego i przeprowadzenia szybkich badań potwierdzających rozpoznanie. Lekarz w trakcie wywiadu oraz badania ustala miejsce i rodzaj bólu.

Dodatkowo wykonuje się: morfologię oraz badania biochemiczne krwi, regularny pomiar ciśnienia krwi, częstości akcji serca oraz ilości wydalanego moczu, badania RTG jamy brzusznej oraz klatki piersiowej, badanie USG lub tomografię komputerową jamy brzusznej.

Zapalenie otrzewnej leczenie

Zapalenie otrzewnej wymaga leczenia szpitalnego. Najważniejszym celem w początkowej fazie leczenia jest uchronienie chorego przed powikłaniami zagrażającymi jego życiu. W związku z tym prowadzony jest monitoring jego funkcji życiowych.

Zapalenie otrzewnej wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. W tym czasie chory jest na ścisłej diecie. W ostrym stadium choroby pacjentom podawane są leki i płyny w postaci dożylnej. Prowadzi się terapię antybiotykami oraz lekami przeciwzapalnymi.

W większości przypadków stosuje się leczenie operacyjne, w trakcie którego usuwa się lub naprawia uszkodzony narząd, przyczynę choroby i usuwa z jamy brzusznej niepotrzebne substancje.

Wyleczenie zapalenia otrzewnej umożliwia normalne funkcjonowanie. Nie ma żadnych ograniczeń dietetycznych oraz ruchowych.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Śluzak rzekomy otrzewnej

Więcej o: