Zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny, objawy

Większość przypadków zapalenie wyrostka robaczkowego dotyczy ludzi pomiędzy 5. a 40 rokiem życia. Częściej spotyka mężczyzn. Choć przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego nie są do końca rozpoznane, to jedna z najczęstszych ostrych chorób w obrębie jamy brzusznej. Zwykle pojawia się nagle.

Wyrostek robaczkowy - czym jest i jakie są jego funkcje?

Wyrostek robaczkowy to około 10-centymetrowa wypukłość w jelicie ślepym. Nie ustalono, jakie dokładnie pełni funkcje w organizmie. Podejrzewa się, że jest pozostałością procesów ewolucyjnych. Dawniej miał stanowić element układu immunologicznego.

Mimo braku konkretnej funkcji w organizmie człowieka wyrostek robaczkowy może sprawić wiele kłopotów. Kiedy dojdzie do jego zapalenia, ból jest bardzo dokuczliwy. A powikłania mogą być niezwykle groźne.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - przyczyny, objawy

Przyczyny powstawania zapalenia wyrostka robaczkowego nie są do końca znane. Dotychczasowe badania wykazały, że mniej przypadków notuje się u osób, których dieta jest bogata w błonnik. Często do zapaleń dochodzi po tym, jak pacjent przeszedł infekcję przewodu pokarmowego. Pojawia się też, gdy światło wyrostka jest zatkane przez kamienie kałowe lub zmiany guzowate, a także gdy wyrostek robaczkowy jest owrzodzony. W wielu przypadkach zapalenie wyrostka robaczkowego jest nagłe i trudno ustalić jednoznacznie przyczynę.

Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie

Istnieją cztery rodzaje zapalenia wyrostka robaczkowego: zapalenie ostre proste, zapalenie ropowicze, zapalenie zgorzelinowe oraz perforacja wyrostka.

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból brzucha. Mogą pojawić się również nudności i wymioty. Początkowo ból koncentruje się w okolicy pępka, po pewnym czasie przesuwa się w prawo, w kierunku biodra. Natężenie bólu rośnie z czasem. Przyspiesza tętno i stopniowo podnosi się temperatura. Objawy łatwo pomylić z infekcją wirusową, dlatego nie należy lekceważyć żadnego przypadku trwającego dłużej bólu brzucha.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – leczenie

Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga operacji, tzw. appendektomii. Dziś często wykonuje się ją laparoskopowo, jednak często zdarza się, że chirurg jest zmuszony otworzyć powłoki brzuszne. Istotne jest szybkie rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego, ponieważ nawet w ciągu 24 godzin od jego wystąpienia może dojść do pęknięcia. Wskutek pęknięcia wyrostka dochodzi do zalania jamy brzusznej i rozprowadzenia zakażenia, co znów prowadzi do zapalenia otrzewnej.

Więcej o: