Czym zajmuje się laryngolog? Laryngolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła. Z pomocy laryngologa korzystamy także w przypadku problemów z narządami zmysłów: smakiem, węchem, wzrokiem, zmysłem równowagi. Laryngolog zajmuje się także czyszczeniem uszu.
Oczywiście, problemy ze wzrokiem przede wszystkim konsultuje okulista, czasem neurolog, ale zdarza się, że są one powiązane z problemami w obrębie górnych dróg oddechowych, głównie zatok, ale również błędnika.
Czym się zajmuje laryngolog? Laryngologia (otorynolaryngologia) wygląda pozornie na wąską dziedzinę medycyny, a w rzeczywistości jest na tyle szeroka, że potrzebne było wyodrębnienie mniejszych działów, by na konkretnych problemach mogli skoncentrować się odpowiednio ukierunkowani lekarze. W specjalistycznych placówkach, chociaż zasadniczo przyjmują laryngolodzy, każdy skupia się na jakimś wycinku i jeden zajmuje się wycinaniem migdałków, drugi diagnozowaniem chorób zatok, jeszcze inny analizą zaburzeń słuchu czy doborem nowoczesnych aparatów. Wśród działów w obrębie laryngologii można choćby wyróżnić:
Prawidłowe postępowanie laryngologiczne często wymaga nie tylko stosowania środków farmakologicznych, zwalczających stan zapalny, ale i metod chirurgicznych, choćby w zakresie leczenia gruczołów ślinowych (ślinianek), języka, zatok przynosowych, krtani, migdałków, ucha.
Zabiegi (w tym endoskopowe) czasem mają na celu usunięcie wad wrodzonych, ale zazwyczaj dotyczą zmian patologicznych powstałych w wyniku przewlekłych stanów zapalnych (wysiękowe zapalenie uszu, przerost migdałków etc.) lub nowotworów.
Otolaryngolodzy specjalizują się także w chirurgii szczęki, zabiegach endoskopowych przełyku czy dolnych dróg oddechowych (np. przy podejrzeniu absorpcji ciała obcego do oskrzela) oraz chirurgią rekonstrukcyjną.
W chirurgii rekonstrukcyjnej Polska odnosi spektakularne sukcesy, a choćby ta dziedzina pokazuje, że współcześnie w przypadku trudnych w leczeniu schorzeń - z jednej strony potrzebna jest coraz bardziej szczegółowa specjalizacja lekarzy, a zarazem ich ścisła współpraca z ekspertami z innych dziedzin. W tym przypadku z immunologami czy gastroenterologami.
Typowe objawy i dolegliwości, z którym powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a ten, mając problemy z diagnozą, bądź doborem skutecznego leczenia, skierować nas do laryngologa (otolaryngologa), to:
Do laryngologa (otolaryngologa) trafiamy najczęściej w przypadku następujących chorób:
Zapalenie ucha wcale nie musi boleć
Zwykły katar, czy zapalenie zatok?
Urolog, endokrynolog, wenerolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich
Direktoskopia
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!