Przewlekłe zapalenie ucha środkowego charakteryzuje się wyciekiem z ucha. Może przebiegać na dwa sposoby, nieprawidłowo leczone skutkuje utratą słuchu. W pierwszym przypadku zmiany chorobowe obejmują tylko błonę śluzową jamy bębenkowej. Przedziurawiona jest tylko część napięta błony i nie ma niebezpieczeństwa pojawienia się guza oraz powikłań. Wydzielina jest śluzowa lub śluzowo - ropna.
W drugim, dużo poważniejszym przypadku, zmiany dotykają jamę bębenkową komory wyrostka i innych części kości skroniowej. Wydzielina ma postać ropną, a przedziurawienie dotyczy części górnej wiotkiej błony bębenkowej. Występują objawy niszczenia kości i tworzy się tzw. perlak. To guzowaty twór zapalny, który najczęściej pojawia się w uchu środkowym. Jego rozrost i rozwój prowadzi do niszczenia kości oraz zapalenia opon mózgowych .
Przewlekłe zapalnie ucha środkowego charakteryzuje się:
- silnym, pulsującym bólem ucha
- ból i wrażenie napięcia w okolicach wyrostka sutkowatego tj. za uchem
- wyciek ropnej lub śluzowej wydzieliny z ucha
- skrzywienie twarzy (częściowa lub całkowita nieruchomość po tej samej stronie co bolące ucho)
- szum w uszach , pogorszenie słuchu
- bardzo wysoka temperatura (nawet 40 stopni)
- ból głowy , zawroty, oczopląs
- dreszcze, zimne poty, ogólne osłabienie
Sporadycznie zapaleniu ucha towarzyszy biegunka, wymioty oraz kłopoty ze snem.
Prawidłową diagnozę stawia się w oparciu o wywiad przeprowadzony z pacjentem. Jednak, aby ostatecznie wykluczyć inne schorzenia, stosuje się wziernikowanie ucha, które daje jednoznaczną odpowiedź. Dalsze leczenie zależy od typu zapalenia. Jeśli u pacjenta nie pojawił się guz wykonuje się tzw. myringoplastykę. Ten drobny zabieg chirurgiczny pozwala "zamknąć" przedziurawioną błonę śluzową błony bębenkowej. Konieczne jest również oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego nabłonka. Następnie pacjent dostaje krople antybiotykowe aplikowane do ucha. Przewlekłe zapalenie ucha środkowego z perlakiem wymaga leczenia operacyjnego i chirurgicznego usunięcia guza.
Brak lub źle przeprowadzone leczenie może prowadzić do zapalenia opon mózgowych oraz utraty słuchu. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest tzw. zapalenie wyrostka sutkowatego.